Author Topic: Ампер/волт метар со PIC16F877 by Goce  (Read 43976 times)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Ампер/волт метар со PIC16F877 by Goce
« Reply #30 on 25.10.2011, Tuesday, 22:20:46 »
Кога ќе го скоцкам комплет во едно напојување што го спремам, ќе има фотки... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Ампер/волт метар со PIC16F877 by Goce
« Reply #31 on 26.10.2011, Wednesday, 00:30:40 »
По барање на gochcommk ке селедуваат уште некој преправки он сака да има 3 лед диоди кој едната ке биде за струјата од 3А другата за струја од 5А а третата за струја од 8А и сака да има реле кое на струја од 10А ке исклучува.
Се мислам да направам релето да не се исклучува фиксно на 10А туку да се мести до колку сакаме може да има и бипер да не предупредува пред исклучување или кога ке се исклучи,после со тастер да се ресетира и пак да работи ова е и добро како заштита од краток спој.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Кај мене има некој проблем со дисплеите 1х16, покажува само до пола, т.е. само напонот, со 2х16 дисплеј работи како што треба. Пробав со два различни дисплеи, едниот М1641, другиот 16166, исто, распоредот на изводи е стандарден (проверено во даташитот), поврзувањето е добро, можно ли е пошто се доста стари нешто да не е 100% компатибилно?
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Само заборавив да напомена ако сакате да го покажува знакот на ом наместо R кажетеми каков LCD дисплеј ке користите (поточно со кој контролер) за да го сменам тоа во програмта бидејки карактерите на сите LCD дисплеии не се на исти локации.
ЛордЗи,може ова да ти е проблемот.Треба Гоце да го промени кодот.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Јас мислам дека е до дисплеите, пошто ги има пробано и со фреквенциометарот со 877 што го правев, исто испишува само до пола.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
По барање на gochcommk ке селедуваат уште некој преправки он сака да има 3 лед диоди кој едната ке биде за струјата од 3А другата за струја од 5А а третата за струја од 8А и сака да има реле кое на струја од 10А ке исклучува.
Се мислам да направам релето да не се исклучува фиксно на 10А туку да се мести до колку сакаме може да има и бипер да не предупредува пред исклучување или кога ке се исклучи,после со тастер да се ресетира и пак да работи ова е и добро како заштита од краток спој.

а да направеше скроз ново напојување некое, сосе напонска регулација и струјна регулација па да не правиш преправки повеќе, ако направиш такво нешто сите ќе ти бидеме благодарни :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Одг: Ампер/волт метар со PIC16F877 by Goce
« Reply #36 on 26.10.2011, Wednesday, 17:15:24 (Edited 26.10.2011, Wednesday, 17:23:57) »
Во план ми е да проектирам напојување кое ке биде со 128х64 GLCD и touchscreen,напонот и ограничувањето на струјата ке се менуваат со допир.Работам на тој проект кога наоѓам послободно време кога је биде готов ке биде објавен.

А кога ке бидам послободен ке направам и едно напојување со обично LCD и промена на напон и струја со тастери.

Споено мислење: 26.10.2011, Wednesday, 17:23:57
Кај мене има некој проблем со дисплеите 1х16, покажува само до пола, т.е. само напонот, со 2х16 дисплеј работи како што треба. Пробав со два различни дисплеи, едниот М1641, другиот 16166, исто, распоредот на изводи е стандарден (проверено во даташитот), поврзувањето е добро, можно ли е пошто се доста стари нешто да не е 100% компатибилно?

Дали пикот го испрограмира со програмот за 1х16LCD и кажи ми колку карактери се дали се 1х16 или помалце.Попосле ке им го разледам даташитот да видам како се контролираат.

Offline gochcommk

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
секако дека сме благодарни !!! и ова е доброо
мери се што треба !!!
поздрав

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Дали пикот го испрограмира со програмот за 1х16LCD и кажи ми колку карактери се дали се 1х16 или помалце.Попосле ке им го разледам даташитот да видам како се контролираат.

Да, го испрограмирав со тој хекса фајл, а дисплеите се 1х16. Можно е да е нешто до начинот на контролирање пошто истото ми се случува кога ги поврзувам на други склопови, покажуваат само до пола екран.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Одг: Ампер/волт метар со PIC16F877 by Goce
« Reply #39 on 26.10.2011, Wednesday, 22:11:34 (Edited 26.10.2011, Wednesday, 22:40:46) »
Дали пикот го испрограмира со програмот за 1х16LCD и кажи ми колку карактери се дали се 1х16 или помалце.Попосле ке им го разледам даташитот да видам како се контролираат.

Да, го испрограмирав со тој хекса фајл, а дисплеите се 1х16. Можно е да е нешто до начинот на контролирање пошто истото ми се случува кога ги поврзувам на други склопови, покажуваат само до пола екран.

Овој дисплеј си мислам дека треба да се контолира со 8 битен податок сите податочни пинови (D0 до D7) треба да се поврзани со контролерот и ке ја даде и друга половина, не работи со 4 битен податок како што работат поновиве дисплеи ај ке го сменам кодот и шемата па ке пробаш дали ке работи.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Ок, чекам, па ќе пробаме... :)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Одг: Ампер/волт метар со PIC16F877 by Goce
« Reply #41 on 26.10.2011, Wednesday, 23:59:38 (Edited 27.10.2011, Thursday, 01:46:51) »
Направив промена во кодот да работи LCD то и со 4 битна магистрала ништо не менувај во поврзувањето како што е на шемата само репрограмирајго пикот.
Hex-от го закачив на сервер кај мене симниго и пробај верзија _4

Code: [Select]
ftp://glelectronics.dyndns.org/
user:glelectronics
pass:glelectronics

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Еве го и тука на форум ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Го ставив изменетиот хекса фајл и сега работи како што треба ;D, фала Гоце ;).
Нешто друго си мислев, дали може да се стави тример сериски со отпорниците, за фино штелување, иако ставив 1% отпорници волтметарот има отстапување од 0,3V, мене лично не ми прави некоја разлика, ама ако може да се дотера, зошто да не?
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Да можеш да ставиш тример само од оние што се попрецизните :) со поголем опсег на штелување.
Замениго едниот отпорник со тример било кој отпорник.