Author Topic: Ампер/волт метар со PIC16F877 by Goce  (Read 44172 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не знам зошто, кај мене не се стартува exe-то, иако имам цел Microsoft.NET Framework Pack инсталирано, од 2.0 до 4.0. Работам на Windows Server 2003 EE SP2.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
За ехе-то да работи се потребни Microsoft.NET Framework 3.5 и 4.0 порбано е на Windows  XP 32 bit и Windows 7 - 64 bit

Има некаков Erorr кога го вклучуваш што се случува и дали го имаш пробано претходното ехе на истиот оперативен систем?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
За ехе-то да работи се потребни Microsoft.NET Framework 3.5 и 4.0 порбано е на Windows  XP 32 bit и Windows 7 - 64 bit

Ги имам сите потребни пакети инсталирано, од Microsoft.NET Framework 1.0 до 4.0. Еве и доказ за тоа (Microsoft.NET Framework 1.0 не е на листата бидејќи доаѓа заедно со Server 2003 EE SP2).



Има некаков Erorr кога го вклучуваш што се случува и дали го имаш пробано претходното ехе на истиот оперативен систем?

Не, никаков Error не се појавува, едноставно не се подига. Дупли клик на него, се појавува соларниот часовник до куросорот, но ништо повеќе од тоа. По неколку секунди, соларниот часовник го снемува и тоа е тоа. Ни во процесите не се јавува, дури ни на кратко.

Инаку, јадрото на Server 2003 и XP е скоро исто, така да, не гледам причина да се подига како што треба на XP, а на Server 2003 да не се подига. Единствена причина поради која не сакала некоја програма да се подигне на Server 2003, а се подигала на XP (барем единствена на која јас сум налетал) е ограничување на производителите и компајлерите кои ги користат при компајлирање на програмите (некои компајлери имаат вакви ограничувња, треба рачно да се тргнат, на пример, Win Ver. 5.1 е WinXP и често, при самото подигање на софтверот, некои програми си проверуваат на каков оперативен систем се подигаат, па ако забележат дека се подигаат на Win Ver. 5.2, како што е Server 2003 или некоја друга верзија на Windows која е серверска едиција, не сакаат да се подигнат како што треба или најчеста ситуација е, воопшто не се ни подигаат, како во овој случај).

Провери дали има некои подесувања компајлерот во однос на оперативните системи на кои може да се подига софтверот, нешто како Workstation, Server... претпоставувам дека ако ги има, вака некако би биле поделени ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Можам да потврдам дека ова exe не стартува и кај мене. Со doubleclick не се случува ништо, а со десен клик и "run as" појавува грешка "Unable to find a version of the runtime to run this application." Имам инсталирано Windows XP pro SP3 и .NET Framework 1.1, 2.0SP2, 3.0SP2, 3.5SP1, 4 Client Profile и 4 Extended.
Жан

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Кај мене на 3 компјутери работи без никаков проблем ај ке видам кој е проблемот па ке закачам ново ехе

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Можам да потврдам дека ова exe не стартува и кај мене. Со doubleclick не се случува ништо, а со десен клик и "run as" појавува грешка "Unable to find a version of the runtime to run this application." Имам инсталирано Windows XP pro SP3 и .NET Framework 1.1, 2.0SP2, 3.0SP2, 3.5SP1, 4 Client Profile и 4 Extended.

Ова ти се појавува бидејќи го пушташ програмот со Restricted Access, исто како да е User кој нема привилегии за определени работи.





Ако ја откликнеш опцијата "Run this program with restricted access.", истото ќе се случи како да го подигнеш програмот и со дупли клик, односно ништо не се случува.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Кај мене е грешката  :) бидејки заборавив дека имав правено библиотеки и користев компоненти кој ги нема ниеден NET Framework
Еве Setup инсталирајте и пишете дали работи
Поздрав

Code: [Select]
https://hotfile.com/dl/167132193/5f2671e/GL_volt_amper_meter_v1.1.rar.html

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да, сега се подига без проблеми ;).



Еве и permanent mirror за програмот ;).

Code: [Select]
https://www.box.com/s/034e7a42f9fe94a3c159
ПС: Goce, мислам дека има опција да ги спакуваш тие библиотеки во самото exe и да се отпакуваат во Temp секој пат кога ќе се подига програмот ;). На тој начин, не мора да правиш installer ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Да може и така само требаше да изменам некој работи во кодот вака ми беше побрзо :) и затоа направив Setup

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да може и така само требаше да изменам некој работи во кодот вака ми беше побрзо :) и затоа направив Setup

Ако можеш, во иднина спакувај го во едно exe ;). Ако не, и вака е ОК ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Ова ти се појавува бидејќи го пушташ програмот со Restricted Access, исто како да е User кој нема привилегии за определени работи.
Ако ја откликнеш опцијата "Run this program with restricted access.", истото ќе се случи како да го подигнеш програмот и со дупли клик, односно ништо не се случува.

Во право си, тоа беше моја грешка  ::)
Жан

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Дали може доколку употребам дисплеј 16 х 2 да мери само напон и струја, ама да нема празно место на дисплејот? Да не останува празна последната колона.

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
Го има некој ова нацртано во некој програм ?
Ако може да ми го прати
Се трудам да го нацртам во Sprint Layout 5 ама слабо ми иде бидејќи ги немам сите елементи...

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
што делови ти фалат друже??? нема нешто што не е стандардно на шемата...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
што делови ти фалат друже??? нема нешто што не е стандардно на шемата...
Не се снаоѓам баш со цртање на шемите во Sprint-Layout.
Па затоа барам некој што веќе го изработил ова да ми ја прати шемата и да ја испринтам.
И нека ми пише ПП некој што може да го испрограмира пикот за да се договориме за цена.
немам многу простор во кутијата каде што треба да го сместам ова па моментално разгледувам опции да се направи на една плочка и дисплејот да биде залемен на таа плочка. Со елементите од позади.
така би можел да ја сместам плочката во овој мал простор.