Author Topic: Ефтин Програматор  (Read 20937 times)

Offline Alexander

  • Нов член
  • *
  • Posts: 15
Одг: Ефтин Програматор
« Reply #30 on 30.05.2011, Monday, 22:22:42 »
Oookkaayy дечки, значи го правам овој програматор, користам некои од софтвериве што ми ги препорачавте, hex file во mikroC и возам :) ...благодарам ;)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Програматор Allpic
« Reply #31 on 04.06.2011, Saturday, 14:31:27 »


Во прилог е целиот проект, и објаснување на српски јазик
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

stefanjanevski

  • Guest
Одг: Ефтин Програматор
« Reply #32 on 09.06.2011, Thursday, 17:15:17 »
Јас го имам изработено тој поедноставниот што се приклучува само на ДБ9, без дополнително напојување, ама неможам сеуште да го испробам, зашто на новиот компјутер немам ДБ9 порта.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Ефтин Програматор
« Reply #33 on 09.06.2011, Thursday, 19:49:50 »
Јас го имам изработено тој поедноставниот што се приклучува само на ДБ9, без дополнително напојување, ама неможам сеуште да го испробам, зашто на новиот компјутер немам ДБ9 порта.

Една од причините зошто го правев PICkit 2 ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Ефтин Програматор
« Reply #34 on 09.06.2011, Thursday, 19:59:51 »
јас денес требаше да го правам ICD2 клонот, ама си ја испеглав однопаку плочата и не го направив :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Ефтин Програматор
« Reply #35 on 09.06.2011, Thursday, 22:52:31 »
јас па се мачам неможам плочката асална да ја направам....  >:( ке треба да барам по негде да ми испринта еден лист со некој асален тонер што е, овој мојов заникаде е....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Одг: Ефтин Програматор
« Reply #36 on 09.06.2011, Thursday, 23:55:05 »
А да прашам нешто поврзано со микроконтролериве. Дали на испрограмиран микроконтролер ако го ставвиме некако обратно на подножјето и со тоа нели напонот ВЦЦ ке дојде на друга точка може нешто да се избрише од него или па програматориве имаат некоја заштита?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Ефтин Програматор
« Reply #37 on 10.06.2011, Friday, 00:06:41 »
А да прашам нешто поврзано со микроконтролериве. Дали на испрограмиран микроконтролер ако го ставвиме некако обратно на подножјето и со тоа нели напонот ВЦЦ ке дојде на друга точка може нешто да се избрише од него или па програматориве имаат некоја заштита?

Зависи, ми се има случено да врзам погрешно микроконтролер при програмирање, но ништо не му беше на контролерот. Се загреа екстремно многу (го стопи protoboard-от ;D), но ништое не му беше потоа. А дали се избришале податоците од него, не знам, го избришав потоа ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Одг: Ефтин Програматор
« Reply #38 on 10.06.2011, Friday, 00:09:53 »
Абе некоја логика ми вика дека сепак е нешто кое треба да содржи информација за функционирање на уредот така да практично би требало да е неуништив па викам ај да прашам

stefanjanevski

  • Guest
Одг: Ефтин Програматор
« Reply #39 on 21.06.2011, Tuesday, 21:45:55 »
Еве го и мојот програматор готов и исправен :)




Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Ефтин Програматор
« Reply #40 on 21.06.2011, Tuesday, 22:51:07 »
браво, само ти фали напојување
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

stefanjanevski

  • Guest
Одг: Ефтин Програматор
« Reply #41 on 21.06.2011, Tuesday, 22:54:33 »
За овој програматор не е потребно напојување, се напојува директно од ДБ9 портата.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Ефтин Програматор
« Reply #42 on 21.06.2011, Tuesday, 22:58:44 »
За овој програматор не е потребно напојување, се напојува директно од ДБ9 портата.

Само гледај на некој постар компјутер да го приклучиш, обично постарите контролери можеа да дадат постабилен напон и поголема струја на COM портите ;). Најдобро на PII или на PIII, мада и некои од P4 машините имат релативно добри COM и LPT контролери ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

stefanjanevski

  • Guest
Одг: Ефтин Програматор
« Reply #43 on 21.06.2011, Tuesday, 23:06:36 »
Па и јас сеа тоа гледам. Не сакам да го прилкучувам на новиот компјутер, имам дома еден постар пентиум 4, ама на него ХДД ми е изгорено, па сеа барам некој да не има да продава.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Ефтин Програматор
« Reply #44 on 21.06.2011, Tuesday, 23:47:05 »
За овој програматор не е потребно напојување, се напојува директно од ДБ9 портата.
а по која шема го правеше ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.