Author Topic: Термометар со дисплеј од Nokia 3310 и 12F675  (Read 25671 times)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
а жиците да не се проблем!дека тие може да го прават тоа смени ги!! :D

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
хахаха...пробај во штекер уклучи го  ::) (dont you do that..)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
а жиците да не се проблем!дека тие може да го прават тоа смени ги!! :D
добри се.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Зафркната работа... Што бидна?  :-\

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Ништо :(стварно не знам како е можно ова, секој дел е исправен а сите заедно не работат и друга работа кај мене и тебе не проработе а кај SKOLS и MacoBT работи, има некоја финта :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
провери ги споевите на ЛЦД екранот!!Или ги провери??Почни направи го одпоново!!Незнам друго што да ти кажам :( :-\

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
провери ги споевите на ЛЦД екранот!!Или ги провери??
Во ред е, иначе како ке покажува слика ско му трепери сликата

Почни направи го одпоново
А ФАЛА. НЕ. не планирам да си го губам времето и да трошам денови и живци. За мене ова се покажа како големо ѓубре со мали димензии и ке му го удрам чеканот.

Незнам друго што да ти кажам :( :-\
Ни јас не знам :(
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
е де бе...викаше за некои предаватели дека после некое време мачење проработувале, некои воопшто не проработувале, па и ова е такво..помачи се мааалце повеќе и ке проработи...за чекан секој може да го направи тоа...викни некој од улица и ке го направи тоа, ама па ти си електроничар и треба да се потрудиш да го направиш, макар и па по 100 пати да го преправаш.... 
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Цитирано од: SKOLS на Денес во 12:03:31
Почни направи го одпоново
А ФАЛА. НЕ. не планирам да си го губам времето и да трошам денови и живци. За мене ова се покажа како големо ѓубре со мали димензии и ке му го удрам чеканот.

Јас го направив за 1 час,најголем проблем имав со плочката дека јас ја правам со фото постапка!Знаеш треба време да се исуши,да ја осветлам,да ја ставам во жива сода и на крај во киселина.Тоа ми одзема највеќе време ако почнеш да ја правиш одпоново јас имам дома плочки,ги правев во серија ќе ти дадам. ;) ;D ;Dнемам проблем

Голема благодарност до Чекај кој ми ги набави и прати PIC16F675!! ;D ;D

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Термометар со дисплеј од Nokia 3310 и 12F675
« Reply #84 on 07.10.2010, Thursday, 12:34:39 (Edited 07.10.2010, Thursday, 12:36:15) »
Цитирано од: SKOLS на Денес во 12:03:31
Почни направи го одпоново
А ФАЛА. НЕ. не планирам да си го губам времето и да трошам денови и живци. За мене ова се покажа како големо ѓубре со мали димензии и ке му го удрам чеканот.

Јас го направив за 1 час,најголем проблем имав со плочката дека јас ја правам со фото постапка!Знаеш треба време да се исуши,да ја осветлам,да ја ставам во жива сода и на крај во киселина.Тоа ми одзема највеќе време ако почнеш да ја правиш одпоново јас имам дома плочки,ги правев во серија ќе ти дадам. ;) ;D ;Dнемам проблем

Голема благодарност до Чекај кој ми ги набави и прати PIC16F675!! ;D ;D

Благодарам за понудата ако затреба ке те барам. Едино колегака Чекај да ни каже дали е користеше Hex фајл од WEBот на тој хрватот?

е де бе...викаше за некои предаватели дека после некое време мачење проработувале, некои воопшто не проработувале, па и ова е такво..помачи се мааалце повеќе и ке проработи...за чекан секој може да го направи тоа...викни некој од улица и ке го направи тоа, ама па ти си електроничар и треба да се потрудиш да го направиш, макар и па по 100 пати да го преправаш....  
Види тоа е точно, се случува предавател да проработи од прва ама се случува и да не проработи од прво ке проработи после 1 до 10 минути, најчесто нешто е погрешно залемено или има некој спој на плочката а поретко е нешто друго. Имам направено предаватели кои никогаш не проработеле! Тоа не се должи на тоа дека РФ техниката може да не проработи од прва туку биле невидено ѓубре. Да да имав неколку такви предаватели а за жал пред некој ден направив еден таков каде што пише дека е 400mW a всушност не даде ни 70mW + не иде на сите фрекфенции + ми прегоре 3 транзистори, може има и намерна грешка во шемата. И на него му го спремам токмакот.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
не таа е друга пратка,колегата Чекај ми прати микроконтролери од Алфа (празни) а јас дома сам си ги програмирам на Easy PIC6!Он ми прати 8 парчиња дека ми фалеа!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
A колку пари се тие од Алфа? Па ако треба ке купам и од тамо :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
60 денари парче!!Затоа јас си купувам од Алфа Електроник(Битола)! ;) ;D ;DОва Скопјево е многу скапо! >:(

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Само што го видов даташитот на DS18B20 и како што видов тој сензор не е нешто како термо транзистор/диода/отпорник туку е баш термометар, односно мери и преку бинарен код (10101110010) праќа информации до пикот. :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
па да де,тој е дигитален сензор не е аналоген т.е. на излез не дава аналоген сигнал дава дигитален сигнал.Има три пина(изводи) еден за плус еден за минус и трет за излез кон микроконтролерот кој праќа дигитален сигнал.Не за џабе се вика one wire sensor!! ;)  А зашто напиша дека ова е дигитален сензор??Да не си го поврзал обратно па затоа да не ти работи(иако да е поврзан обратно,тој ќе се расипе нема екранот)??