Author Topic: Едитирање на постови  (Read 824 times)

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Едитирање на постови
« Opened on 09.11.2010, Tuesday, 15:31:32 (Edited 12.11.2010, Friday, 14:11:33) »
Еден предлог имам, постовите што ги имаат пишувано членовите да не можат да се едитираат подоцна. Пошто, на пример јас ако напишам еден пост, после него се развие дискусија и јас се вратам и го променам првиот пост нема да има логика за некој што подоцна целосно би ја читал дискуцијата. Мене ова ми се има случено неколку пати, а дури сега видов дека можело да се менуваат постовите.
Што е кажано кажано е, исправување само со нов пост !
Life is too short to remove USB safely ..

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Едитирање на постови
« Reply #1 on 09.11.2010, Tuesday, 15:37:49 »
Предлогот има и добри но и лоши страни, добра страна е  поголема безбедност а лоша страна е ако направиме да не може да се едитираат во тој случај може да има и други проблеми. На пример некој пишал нешто а после тоа видел дека не е во право и сака да го промени својот пост и ке го промени без да мора да се обрати кај некој модератор/администртатор тоа да го направи за него.
Сепак предлогот ке биде ставен на дневер ред за дискусија а потоа ке те известиме.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Едитирање на постови
« Reply #2 on 09.11.2010, Tuesday, 16:13:18 »
Се слагам со Дх-ер.Ке има многу проблеми.Сепак,апелирам да се направи ред(самите ние!!) да не се упаѓа со други прашања,да не се повторуваат прашањата.Се случува во ист пост да се постават две исти прашања,односно да не се прочита постот одпочеток,ами се поставува прашање на кое е веке одговорено! Понатаму: не се прати Форумот и за веке одработени теми се постираат прашања,не се образложува прашањето,ниту пак се даваат соодветни параметри.Се дешава да се постави прашање,а одговорот и решението однапред да се знае или веке авторот да го решил случајот! ;D Ама,млади сме ке се учиме! ;)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Едитирање на постови
« Reply #3 on 09.11.2010, Tuesday, 18:47:46 »
не ми текнува на кој форум беше, постот одкако ке го напишеш, после тоа пола саат (или еден саат, не ми текнува) да можеш да го менуваш, кога ке помине тој пола саат (или саат) постот неможе веќе да се менува.
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Едитирање на постови
« Reply #4 on 09.11.2010, Tuesday, 19:00:12 »
Се слагам со батка , сега за сега добро е вака  ;)

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: Едитирање на постови
« Reply #5 on 09.11.2010, Tuesday, 23:00:37 »
ОК, еве кога ќе го разгледувате мојот предлог уште еден аргумент да кажам во прилог.
На пример, јас сум отворил тема, сум напишал пост, после тоа неколку членови ми појаснуваат некои работи и јас увидам дека не сум во право, се навраќам и го менувам мојот прв пост. Ако некој потоа ја прочита целата дискусија, незнам што ќе разбере од сето тоа...
Life is too short to remove USB safely ..

Jove

  • Guest
Одг: Едитирање на постови
« Reply #6 on 09.11.2010, Tuesday, 23:45:58 »
ОК, еве кога ќе го разгледувате мојот предлог уште еден аргумент да кажам во прилог.
На пример, јас сум отворил тема, сум напишал пост, после тоа неколку членови ми појаснуваат некои работи и јас увидам дека не сум во право, се навраќам и го менувам мојот прв пост. Ако некој потоа ја прочита целата дискусија, незнам што ќе разбере од сето тоа...
па не верувам дека некој така прави ако згрешиш ке научиш нема потреба од поправање на постот од грешките се учи!! и да прави некој така подобро да не пишува тука треба да се срами од тоа ако згрешил и го преправа постот!!!! јас мислам дека со твојот предлог ке има проблеми затоа што некој може нешто да испушти и кога ке го пише пак тоа ке пишува споено мислење и тоа не е добро за гледање исто ко да спамира

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Едитирање на постови
« Reply #7 on 09.11.2010, Tuesday, 23:49:03 (Edited 09.11.2010, Tuesday, 23:58:28) »
Повекето се за да остане исто како што е сега. клуч на темата.
Доколку има измени ке бидете благовремено известени преку оваа тема.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.