Author Topic: Видливост на шемите на форумов  (Read 9664 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Можи поарно е вака- тој што пишува па ќе пишува..
Друг предлог што сакав да дадам, во врска со темите, ако имате приметено, некои страни за прикачување на слики се паднати со години, а постоењето на таквитеми е сосема безцелно без слики(шема атачмент или слично) што велите да се исфилтрираат такви теми кои не се воможност да се повратат податоците... ?

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Друг предлог што сакав да дадам, во врска со темите, ако имате приметено, некои страни за прикачување на слики се паднати со години, а постоењето на таквитеми е сосема безцелно без слики(шема атачмент или слично) што велите да се исфилтрираат такви теми кои не се воможност да се повратат податоците... ?

Ако можи и јас су за бришење на таквите беззначањи теми без шеми.

Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Баш пред некој ден вртев по темите, и начекав неколку такви - со паднати сервери за сликите. И јас сум за бришење на темите, или да се вратат најважните слики-сржта на таа тема.

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
И јас се согласувам со тоа да се избришат оние теми, во кои што ги нема сликите, но мислам дека со тоа администраторите ќе изгубат многу време за барање, прегледување и бришење на темите, па затоа имам предлог да се отвори нова тема, во којашто ќе може ние корисниците, да поставиме линк од некоја таква тема, а подоцна администраторите да ги избришат тие теми.
Жан

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Одг: Видливост на шемите на форумов
« Reply #19 on 12.11.2014, Wednesday, 17:41:28 (Edited 12.11.2014, Wednesday, 19:47:17) »
Во врска со тоа да се става изворот од каде доаѓа таа шема или било што е океј. Али секој што поставува слика, шема итн. нека си стави заштитен знак на сликата со цел да се намали бројот на "крадење" слики и слично. Авторски права...Инаку јас имам мој блог, не постирам многу често али црпам информации од овој форум и исто го наведувам изворот на информацијата ...Поздрав.

Доколку некој сака да го погледне блогот, слободно:

Code: [Select]
http://elektronika-mk.blogspot.com

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Quote
предлог да се отвори нова тема, во којашто ќе може ние корисниците, да поставиме линк од некоја таква тема, а подоцна администраторите да ги избришат
Мислам дека е одлична идеава на Зан. Ние форумџиите ке можеме да учествуваме во средувањето, без било каков повисок пристап.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Да ви дадам јас еден предлог, немој да мислите оти сум админ дека тој предлог треба да се прифати, не мора, ова е само предлог.

Да направам нова подкатегорија од типот „Архива“ или нешто слично, таму ќе отвориме една тема каде што ќе можи да постирате линкови од теми без слики и слично, подоцна тие теми ќе бидат префрлувани во таа подкатегорија, со што нема да изгубите постови кој сте ги пишувале, темите ќе си останат, па некој некогаш ако си ја најди темата, а ги има сликите и документите или слично ќе можи да му биди темата вратена негде (зависно кај стоела) па да си ги абдејтува постовите со работите кои фалат.

Размислете и кажете што мислите околу таа идеа
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Затоа ѓаволе пишав ако може да се реставрираат постовите, и како што рече ова е само предлог- ти си газда   :)   Не значи јас ако пишав и дека ти Мораш да го направиш тоа, не го реков тоа. Инаку добра е поентата со архива.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Не сум јас газда, газди се сите кои допринесуваат за форумот, а јас ова го напишав погоре оти некои членови спомнуваа на бришење на постови :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
И таа идеа е добра. Се сложувам

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
А колку мб е одприлика форумов, на пример може да се направи бацкуп топтан сосе слии од линковите, али некако аутоматски да се симинјаат слики атачмети итн... Нели сите страни треба да се бекабираат пред се ради безбедност...

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Се прави бекап од форумот редовно, ама немаме ние никаква можност да правиме бекап и на слики кои се поставувани на надворешни хостови
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Да направам нова подкатегорија од типот „Архива“ или нешто слично...

Да, така би било подобро.
Жан

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Тоа со "Архива" би било прилично добро ...:D

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
"Посетете ме на мојот Блог: http://elektronika-mk.blogspot.com/
Напомена: Не крадам проекти од форумот напротив, го пишувам изворот и правам реклама."

-Ма јок бре каква реклама, веќе форумот си е предобар,нема што да ваѓам од него и фалам јавно,ако нешто ми се допаѓа си ставам во компјутер,(шема или слично), а и за тоа сме ние членовите тука,дискусија образлижение,споделување на знаење.ова со Блогов мене не ми се допаѓа,за друг негова работа.

-За архива и јас сум "зa".
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.