Author Topic: Проблем со монитор Samsung 932BF  (Read 1976 times)

Offline gerce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 164
  • Gender: Male
Растовари го напојувањето па пробај дали ке го имаш тој проблем ако го немаш тогаш имаш проблем со инвертерот.

Offline Teslakr

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 180
И јас имам сервисирано ваков ист монитор и истите симтоми ги даваше проблемот беше во инвертерот поточно прекин на калем на осцилаторот, првите 3,4 секунди се палеа само двете неонки и се гасесе мониторот. Види можеш и со омметар да го измереш осцилаторот дали е добар, ако не најди нов и смениго.

Offline alokin

  • Нов член
  • *
  • Posts: 43
  • Gender: Male
Одг: Проблем со монитор Samsung 932BF
« Reply #17 on 15.01.2013, Tuesday, 00:31:49 (Edited 15.01.2013, Tuesday, 00:34:51) »
Конечно стигна делот, излезе тоа што се претпоставуваше. Фала ви на сите за помошта.

Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/TM-0917-Inverter-Transformer-for-SAMSUNG-17-19-LCD-932MW-New-/280786441646?pt=US_Monitor_Replacement_Parts&hash=item41602d15ae
Со промена на инвертерот мониторов си работи, за 3 долари :)
Don't You f.y.r.o.m. ME, Call Me By My Name Say Macedonia

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Епа ајде, со здравје да си го користиш ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."