Author Topic: Проблем со монитор Samsung 932BF  (Read 1975 times)

Offline alokin

  • Нов член
  • *
  • Posts: 43
  • Gender: Male
Проблем со монитор Samsung 932BF
« Opened on 02.11.2012, Friday, 14:43:32 »
По притискање на power копчето на мониторот добива слика за 2-3 секунди и се гаси... Пробано е и на друг компјутер се појавува истиот проблем... Мониторот е стар, еднаш беше сервисиран (воопшто не се вклучуваше тогаш).
Што би можело да е проблемот и дали вреди да се поправа?
Don't You f.y.r.o.m. ME, Call Me By My Name Say Macedonia

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Како се гаси? Едноставно снемува слика? Екранот е сосема црн, се гледа нешто на него ако се стави под светло?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline alokin

  • Нов член
  • *
  • Posts: 43
  • Gender: Male
Одг: Проблем со монитор Samsung 932BF
« Reply #2 on 02.11.2012, Friday, 17:30:34 (Edited 02.11.2012, Friday, 19:02:28) »
Се исклучува и трепка копчето за вклучување... црна е позадината.... кога ќе го вклучам пак од копчето за секунда-две довива слика и пак се гаси.

Го отворив сега, видов дека предходниот пат менувале 2 кондезатори на плочката кај што е напојувањето... вака од око изгледаат нормално другиве. Можеби треба и другите да се заменат...




Споено мислење: [time]02 Ноември 2012, 17:35:01[/time]
Не сум сигурен и за овие два пара диоди...



Овие горниве зафкаваат, во еден правец покажуваа 211 првите две, другите 400, а во другиот правец растат нагоре до кај 1455 па останува на вторите, на првите брзо расте до кај 1800 и се враќа на 1.
Останатите диоди во еден правец покажуваа 1, во другите одредена вредност.
Don't You f.y.r.o.m. ME, Call Me By My Name Say Macedonia

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проблем со монитор Samsung 932BF
« Reply #3 on 02.11.2012, Friday, 19:07:17 (Edited 02.11.2012, Friday, 19:09:20) »
Измери ги сите електролитски кондензатори во напојувачката секција. Ако капацитивноста им е падната на помалку од 90% од декларираната, менувај ги со нови (или користени, но исправни). Препорачливо е да имаат поголем максимален работен напон од декларираниот на старите (Кинезите често знаат да штедат и на ова, па ставаат кондензатори со максимален работен напон кој е близок до оној кој електролитските кондензатори реално го имаат на нивните изводи).

Овие горниве зафкаваат, во еден правец покажуваа 211 првите две, другите 400, а во другиот правец растат нагоре до кај 1455 па останува на вторите, на првите брзо расте до кај 1800 и се враќа на 1.
Останатите диоди во еден правец покажуваа 1, во другите одредена вредност.

Не ми е јасно, како си ги мерел диодите? На кое мерно подрачје? Ако си мерел на diode test, унимерот треба да јави колкав пад на напон прават диодите (на пример, за силициумски дидоди, овој пад на напон е меѓу 0.6 и 0.7V).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline alokin

  • Нов член
  • *
  • Posts: 43
  • Gender: Male
Па на мултиметарот има означено со сликичка за диоди...  за другите диоди ми дава 777, 877 величини во еден правец, во друг 1. За горниве два пишав што покажува мултиметарот.
Don't You f.y.r.o.m. ME, Call Me By My Name Say Macedonia

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
извади ги диодите па така мери ги.... иначе тоа 1 е out of range
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline alokin

  • Нов член
  • *
  • Posts: 43
  • Gender: Male
извади ги диодите па така мери ги.... иначе тоа 1 е out of range

Ми дадоа таков совет да ги извадам па да ги мерам.
Don't You f.y.r.o.m. ME, Call Me By My Name Say Macedonia

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: Проблем со монитор Samsung 932BF
« Reply #7 on 02.11.2012, Friday, 20:29:12 (Edited 02.11.2012, Friday, 20:44:50) »
Плочката треба да е оваа IP-35155A (фотографија со подобра видливост)


Шема.
Code: [Select]
http://www.electronica-pt.com/images/fbfiles/files/Copia_de_LS17PEA___732N__LS19PEB___932B.pdf
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
и мене ми треба истата плочка и јас го имам истиот проблем, планирам да ја нарачувам пошто не вреди да се поправа читав на нет дека сите самсунг монитори од оваа серија имаат проблем со инвертерите ;)
d.t

Offline alokin

  • Нов член
  • *
  • Posts: 43
  • Gender: Male
Одг: Проблем со монитор Samsung 932BF
« Reply #9 on 02.11.2012, Friday, 21:10:52 (Edited 03.11.2012, Saturday, 01:32:27) »
Да, таа е плочката... најдобро да го однесат на сервис кај што бил последниот пат...
Да беше мој ќе пробав со замена на кондезаторите и диодите дали ќе се оправи.
Фала за одговорите  ;)
Don't You f.y.r.o.m. ME, Call Me By My Name Say Macedonia

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па на мултиметарот има означено со сликичка за диоди...  за другите диоди ми дава 777, 877 величини во еден правец, во друг 1. За горниве два пишав што покажува мултиметарот.

Ако јавува 1, значи е out of range, како што пиша Бојан, значи диодата е врзана во непроводна насока. Другите вредности се најверојатно 0.777 или 0.877V ;).

Како и да е, јас би пробал со смена на кондензатори ;). Диодите се најверојатно исправни ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline alokin

  • Нов член
  • *
  • Posts: 43
  • Gender: Male
Првиот пат кога бил сервисиран, биле смените кондезаторите (пред година и пол). Сега вака на око изгледаат добро... ќе видиме на сервис што ќе му кажат  ;D
Don't You f.y.r.o.m. ME, Call Me By My Name Say Macedonia

Offline bore

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 72
  • Gender: Male
Најпрво што би направил е замена на сите електролити, ако не тргне тогаш ви препорачувам да ставите комплетен инвертор и тоа нов кој го имам на продажба за контакт на пп.

Offline gerce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 164
  • Gender: Male
Најубаво исклучи го напојувањето што е на инвертерот околу 15 волти тоа ке го направиш со разлемување на некој краткоспојник.Потоа уклучи го и види дали ке светка лед диодата или ке трепка.Ако свети тогаш дефектот ти е во инвертерот.Од мое искуство ако е до инвертерот провери ги мосфетите на трафото на инвертерот.  ;)

Offline alokin

  • Нов член
  • *
  • Posts: 43
  • Gender: Male
Одг: Проблем со монитор Samsung 932BF
« Reply #14 on 09.11.2012, Friday, 18:20:00 (Edited 09.11.2012, Friday, 20:43:59) »
Ги измерив диодите (одлемени од плочката )... и ова добив за вредности:

0.450 0.453
0.243 0.245

0.875 0.874
0.781 1.028
Дали се океј вредностите !??
Исто и ги извадив сите кондезатори, планирам утре да ги заменам со нови кондезатори.

Don't You f.y.r.o.m. ME, Call Me By My Name Say Macedonia