Author Topic: Проблем со firmware на телевизор LG 32LG2000  (Read 1563 times)

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
Проблем со firmware на телевизор LG 32LG2000
« Opened on 09.09.2012, Sunday, 19:42:56 (Edited 10.09.2012, Monday, 01:56:00) »
Имам проблем со истоимениот телевизор,значи му правев update на firware,мојот беше V3.35 а од LG страната го симнав и инсталирав V3.55 од 2012 година,откако се инсталира и рестартира телевизорот нема слика ни тон,сликата е црна,а и далечинскиот не работи,ако знае некој како да се среди нека кажува,или некој сервис кој се бавта со оваа работа

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: LG 32LG2000 проблем
« Reply #1 on 09.09.2012, Sunday, 19:49:20 »
најди го стариот фирмвер и инсталирај го него побарај по некој странски форум и види дали може да се најде, или направи како што јас правам жали му се во техничка служба убаво објасни му што се случи и како настана проблемот, најчесто помагаат
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
Одг: LG 32LG2000 проблем
« Reply #2 on 09.09.2012, Sunday, 21:38:42 »
па барав ама стариот неможам да го најдам,најдов малце постари од најновиов ама незнам како да го инсталирам,екранот ми е скроз црн

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: LG 32LG2000 проблем
« Reply #3 on 09.09.2012, Sunday, 22:34:21 »
тгреба да има некоја меморија или нешто слично каде што се аплоадира ова
пробај дали можеш да најдеш дали има некое „скриено“ мени од каде што би можел да правиш измени
пиши им на техничката поддршка, ама убаво смисли го инаку ќе ти речат или да им го вратиш или да си го однесиш на сервисер (овластен) за да ти го поправи проблемот во зависност од тоа колку е стар телевизорот
објасни му дека ти бараат многу пари а ти дека не можеш да си дозволиш толку многу за поправка и така некој работи ....
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: LG 32LG2000 проблем
« Reply #4 on 09.09.2012, Sunday, 23:17:54 (Edited 10.09.2012, Monday, 00:16:15) »
Шема, можда ќе ти помогне !
Code: [Select]
http://elektrotanya.com/lg_32lg2000_chassis_ld84a_sm.pdf/download.html
Споено мислење: 10.09.2012, Monday, 00:16:15
Разгледај ги овие линкови.
Code: [Select]
http://www.lg.com/es/soporte-producto/lg-32LG2000#
Code: [Select]
http://www.lg.com/lgecs.downloadFile.ldwf?DOC_ID=KRSWD000003381&ORIGINAL_NAME_b1_a1=Software_download_Giude-PL1.pdf&FILE_NAME=KRSWD000003381-b1-a2.pdf&TC=DwnCmd
Code: [Select]
http://www.lg.com/es/support/product/support-product-profile.jsp?customerModelCode=32LG2000&initialTab=drivers&targetPage=support-product-profile#
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
момци све пробав и никако неможам да го направам,сликата си е црна без звук,далечинскиот не реагира,е сега препорачајте добар сервис да го однесам

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Или сервисот на К&К или втора варијанта ВидеоДата,
Ја би идел на првата опција...
Нагласи им како се случил дефектот, затоа што тоа е најбитно од се...
Поздрав
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
И за нареден пат, совет: Don't try to fix something that is not broken ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
го однесов во сервис SIBIOS,дечкото вика требало да се менува епромот(10е) и да го купел софтверот (25е) и работна рака(25е),дајте ми контакт од овие К&К да ги исконтактирам

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
ЕЕпромот не се менува, освен ако не е оштетен, а не верувам дека кај тебе тоа е проблем...Сефтвер? Ако му е прв телевизор, ок...Па да му го платиш...
Попоштено е да речел дека треба да се репрограмира еепромот, да се флешува и тоа задоволство дека ке те чини 50 евра или што знам...
АКо одговара ОК, а ако не пак ОК...
Телефон имаш овде:

Code: [Select]
http://mk.kkelectronics.com/servizi.php
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
дечкиве од К и К ми рекоа дека не работат со LG

Offline samsvojmajstor

  • Нов член
  • *
  • Posts: 1
Zdravo Vlatko,
baram po internetov nesto i go vidov tvojov post i resiv da se zaclenam da ti pisam. So Videodata imam mnogu loso iskustvo, se ceka i preku dva meseca i voopsto ne te kontaktiraat da ti kazat priblizna cena, samo ako e taa preku 100 evra. Mozebi e dobro sto si go odnel Tv-to na privaten servis, barem znaes so kogo imas rabota. Idniot pat i jas ke odam na privaten servis, imas kontakt telefon od toj od SIBIOS? Pozdrav i srekno kaj majstorot!

SamSvojMajstor ;)

Offline tefe_negro

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 69
  • Gender: Male
Колку што можев да видам телевизорот има RS-232 порт кој најверојатно  се користи за влегување во сервисното мени,значи има надеж уште за него  ;) прогуглај малце мора да има начин .

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
потребно е програмот да го симнеш од официјалната страна да го одзипуваш во компјутерот и да го копираш во папка "LG_DTV", на еден мемориски стик да го вметнеш во сервиснен УСБ до ХДМИ влезовите од задна страна и да го вклучиш ТВ апаратот.само да не ти е утнато програмчето? за друг тип да не е  ;D