Author Topic: Проблем со монитор LG FLATRON W1934S  (Read 1562 times)

Offline vrukiot

  • Нов член
  • *
  • Posts: 44
Проблем со монитор LG FLATRON W1934S
« Opened on 23.04.2012, Monday, 15:58:14 »
Здраво другари имам мал проблем во врска со мониторчево LG FLATRON W1934S значи имаше и еден друг пост за сличен модел.Значи вака мониторчево се пушта на почеток и се си работи како што треба но во рокот од две три секунди се гаси екранот и така стои се додека не го изгасиш од копче или од струја.Го отворив кај напојувањето мислев некој кондензатор има рокнато али нема ништо од тоа се си е добро нема ни ладни лемови ни подуван кондензатор.Некој помош некаква да ми понуди :) Поздрав и пријатен ден до сите.

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Може да е проблем со неонка или со инверторот...
Мора да се провери...
Поздрав
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Треба да се измерат кондензаторите. Не секогаш подујуваат кондензаторите, може и да се суви, а да не се подуени.

И тоа што го спомна Сале, и тоа е исто така можно. Треба да се измерат некои работи во секцијата со инверторот.

Најдобар начин за да провериш дали воопшто работи екранот, односно дали само неонките се гасат, а всушност има слика, е ако екранот го поставиш под јако свело (легнат, над него некое неонско или обично светло, но да свети директно во него). Ако гледаш дека се гладаат бледо икони, Desktop, ова она, значи само неонките не работат. Ако не се гледа ништо, можно е да има и некој друг проблем освен неонското осветлување.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline vrukiot

  • Нов член
  • *
  • Posts: 44
Одг: Проблем со монитор LG FLATRON W1934S
« Reply #3 on 23.04.2012, Monday, 22:36:18 (Edited 23.04.2012, Monday, 22:43:26) »
Да се извинувам јас тоа го заборавив да го напоменам дека кога ќе го ставам под неонка се што работам на компјутерот се гледа  :-\ ! значи неонките се расипани :) Е сега уште едно прашање каде може да најдам за овој модел и која им е сумата да не знае некој ??? Иначе ви благодарам на сите што ми помогнавте да го откријам дефектот.Поздрав

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не мора да значи дека се неонките во прашање, можно е и инверторот да е проблематичен. Затоа пишав дека треба да се направат мерења во секцијата на инверторот.

Неонки мислам дека некој спомна дека има во BT електроник. Цената мислам дека беше околу 300 денари една.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bore

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 72
  • Gender: Male
Ако ти требаат неонки може и јас да ти продадам за 200ден парче или сите 4 за 600 ден.Ако е изгорен инверторот може да ти понудам готов инвертор кој е комплетно идентичен со мониторот и се монтира за брзо време и е едноставно, инверторот е 450 ден  ти види и пиши ми на пп за да ти одговорам побрзо.

Offline igor-x

  • Нов член
  • *
  • Posts: 5
здраво може ли да знам од каде сте и може ли некако да ми продадеш инвертер .мониторот ми е кај еден мајстор ама ми вели за две недели ке добил инвертори.некако многу ми се гледа.поздрав

Offline bore

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 72
  • Gender: Male
кој сака ке му испратам по пошта,карго или глс само нека се јави, не кажав дека инверторите и неонките се нови и имаат гаранција

Offline TeslaPP

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
боре имаш ли доволна количина од неонкиве или само овие 4 ти се?

Да знам дали да те барам ако ми требаат ;)

Offline bore

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 72
  • Gender: Male
имам доволно неонки за 15’’,17’’,18’’ и 19’’   

Offline TeslaPP

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
супер

Offline gerce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 164
  • Gender: Male
Боре мене ми треба неонка за 19" монитор.Инаку димензиите се 2,6x410mm.Дали имаш и која цена ти се???

Offline Ristovski

  • Нов член
  • *
  • Posts: 3
здраво колеги имам еден мал проблем ке ве молам за помош сега моментално имам ист оваков монитор нема ништо значи ни STBY ништо не раб едноставно мртов е .Го отворив да видам физички да не има нешто подуено кондензатор или да не има изгорено нешто меѓутоа нема ништо сменив кондензатори во примар и секундар и понатаму нема ништо треба да има 5v на излез мно има само 1.2v ве молам за помош

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проблем со монитор LG FLATRON W1934S
« Reply #13 on 18.08.2013, Sunday, 19:51:08 (Edited 18.08.2013, Sunday, 19:52:39) »
Треба цела напојувачка секција добро да се испита. Еве шема.



Провери дали го дава напонот од +5V ако напојувањето не е поврзано со компонентите кои ги напојува?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Ristovski

  • Нов член
  • *
  • Posts: 3
не го дава тој напон дава само 1.2 v