Author Topic: Ми треба сервисна шема за телевизор GoldStar CBT 6082  (Read 1377 times)

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
GoldStar CBT 6082, барав ама не најдов секаде каде што барав по страници беше со пари..

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Што е проблем со телевизорот?
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Мислам дека е во делот кај хоризонталата колку јас што се разбирам.. исправен је ама кога го оставиш подолго време до (30) мин. и почнува да се стеснува сликата од долу и од горе хоризонтално.

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Како да има рецки на сликата така ?  исти проблем имав и јас со стариот монитор ЦРТ ама не открив што му е :D

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Одг: Ми треба сервисна шема за телевизор GoldStar CBT 608
« Reply #4 on 15.03.2012, Thursday, 23:33:21 (Edited 15.03.2012, Thursday, 23:38:58) »
Според тоа што го кажа најверојатно се работи за исушен кондезатор. Најди го модулот за хоризонталниот степен и смени ги сите кондезатори (електролити) на него ;).

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Тоа и е проблемот не сум толку искусен за да го најдам тој дел, пробав преку итегралните кола ама не најдов некој за хоризонтала вертикала.. па затоа побарав помош од вас за сервисна шема ако може да најдеме.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Ми треба сервисна шема за телевизор GoldStar CBT 6082
« Reply #6 on 16.03.2012, Friday, 01:08:20 (Edited 16.03.2012, Friday, 01:50:07) »
Тоа и е проблемот не сум толку искусен за да го најдам тој дел, пробав преку итегралните кола ама не најдов некој за хоризонтала вертикала.. па затоа побарав помош од вас за сервисна шема ако може да најдеме.

Хоризонталата има хоризонтален отклонски транзистор, нема интегрирано коло, напоните се премногу големи за да може ова да се направи во едно интегрирано коло. За вертикалата, би требало да имаш некое интегрирано коло, најчесто некое TDA.

И како што рекоа другите членови, најверојатно е некој сув електролит во хоризонталниот отклонски степен, а може некој сув да има и во вертикалниот. Транзисторот во хоризнталниот отклонски степен најчесто е нејголемиот транзистор на шасијата и има приличо големо ладилно тело, така би требало лесно да го лоцираш. За вертикалата, како што реков, најчесто е некое интегрирано коло кое личи на интегриран аудио засилувач. Само не го буни со аудио засилувачот за звучниците, можно е да се слични, но не се исти ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
знам знам сите интегрирани кола ги проверив какви се.. нема ни едно аудио ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
знам знам сите интегрирани кола ги проверив какви се.. нема ни едно аудио ;D

Не верувам дека е изведен со транзистори аудио засилувачот. Сигурно нешто имаш промашено. Ај пиши ги кои се колата кои ги имаш проверено.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
TDA3562A
TDA2579A
TDA4501
TDA3653B

TEA2014

Simens:
SDA2131
SDA2116
SDA2112

Досега овие, ама има уште под тие металните ладилни тела спаковани како кутивчиња се за поубо да ладат и уште еден што сумљам дека е тој аудио засилувач што стои исто така на ладилно тело ама е скриен и облеан со термална паста.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Досега овие, ама има уште под тие металните ладилни тела спаковани како кутивчиња се за поубо да ладат и уште еден што сумљам дека е тој аудио засилувач што стои исто така на ладилно тело ама е скриен и облеан со термална паста.

Тоа најверојатно е RF заштита, не се тие метални кафези за ладење.

TDA3653B

Ова е вертикалата. Провери дали има некои суви кондензатори околу него.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Шема имаш О В Д Е и О В Д Е . Треба да ги “слегнеш“ и двете ! Шасијата е PC04X.
ПС последниот одговор е пред неколку денови, но мислам дека ќе биде корисно за во иднина  ;D
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline Gele_PP

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 54
  • Gender: Male
И внимавај хоризонтална линија значи проблем во вертикала !
Размислувај зелено !!!

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Ги најдов јас и овие сервисни шеми но не се комплетни, нема врска и онака че го чепкам кога ќе набавам кондензароти и еден ЕСР метар сега да направам инаку сервисната шема ми беше потребна да видам што поточно има менувано некој си мајстор пред мене, затоа што е чепкан телевизорот..   пошто половина од лемните точки на пплочава беа чепкани. Па сега дали проверувал ова она или менувал незнам ама еве ќе пробам со менување на сите околни електролитски кондензатори околу вертикалата и хоризонталата (која се најдува веднаш до каскадата), сите прекусила се 10-тина од прилика.

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: Ми треба сервисна шема за телевизор GoldStar CBT 6082
« Reply #14 on 22.03.2012, Thursday, 00:28:01 (Edited 22.03.2012, Thursday, 00:33:06) »
PC04X

Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!