Author Topic: Помош за сервис на телевизор SAMSUNG CW-29Z306T BXXEC  (Read 1112 times)

Offline bore

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 72
  • Gender: Male
Помош за сервис на телевизор SAMSUNG CW-29Z306T BXXEC
« Opened on 14.02.2012, Tuesday, 23:44:45 (Edited 14.02.2012, Tuesday, 23:55:14) »
Ми треба помош за Ј6920 ,кога го менам гори за 1 до 10min. се покажа како да се неквалитетни ставам
замена 2SC5445 работеше 10 дена, се работи за телевизор SAMSUNG  модел: CW-29Z306T  BXXEC   од 100Hz  порачувам од АЛФАЕЛЕКТРОНИК сега ми нудаат-  2SC5144 , 2SC5047 , 2SC5446  2SC3997  2SC3098  кој од овие да го порачам или некој да ми го препорачате за да тера телевизорот. :-\

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Совет за Ј6920
« Reply #1 on 14.02.2012, Tuesday, 23:47:10 »
Провери електролити во хоризонтала, можеби затоа и ти гори, доколку имаш суви електролити ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bore

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 72
  • Gender: Male
Одг: Совет за Ј6920
« Reply #2 on 14.02.2012, Tuesday, 23:53:55 »
Суви електролити нема , сите се проверени во хоризонталата со еср
со 2SC5445 работеше 10 дена

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош за сервис на телевизор SAMSUNG CW-29Z306T BXXEC
« Reply #3 on 14.02.2012, Tuesday, 23:57:49 (Edited 15.02.2012, Wednesday, 01:40:23) »
Уште две работи да провериш евентуално, моментално само на овие две ми текнува.

1) Дали грее многу транзисторот за време на работа?

2) Колкави се peak-овите на напонот. Ако се прилично високи и ако се некаде до границата за пробивaње на транзисторот, можно е да гори и поради тоа :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bore

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 72
  • Gender: Male
 Tранзисторот не грее проблем е во квалитетот на транзисторот
овој проблем е постар треба да се најде квалитетен транзистор 8)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош за сервис на телевизор SAMSUNG CW-29Z306T BXXEC
« Reply #5 on 15.02.2012, Wednesday, 01:44:54 (Edited 15.02.2012, Wednesday, 01:46:26) »
Пробај со 2SC5686, од целата 2SC серија на излезни транзистори за хоризонтала, најмногу струја и најголем напон може да издржи ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline TeslaPP

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
Одг: Помош за сервис на телевизор SAMSUNG CW-29Z306T BXXEC
« Reply #6 on 19.02.2012, Sunday, 03:01:12 (Edited 19.02.2012, Sunday, 03:20:30) »
Препорачувам сепак да го замениш електролитот од високиот напон од мрежа, и блок кондензаторот од колекторот на високонапонскиот транзистор спрема маса, околу 1600 волти што е.

Ако постојано ти гори, можно е да е високонапонското трафо да пробива од време на време.




П.С. ЈА најдов шасијата на интернет S62B и на шемата пишува оригиналниот транзистор е FQP630.

Offline bore

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 72
  • Gender: Male
Значи се ова не е тоа го знам бидејки сум сервисер и професионално работам,експерт сум во работата
само што губриња се продаваат.сеа порачав од логинг оригинал и треба да ми стигне ке пишам по месец време шо бидна.или посети ме за да одговорам  на темата.овој проблем не е од сега овој е постар проблем и имам се сретнето од порано за овој проблем само квалитет треба а тоа го нема во некои дуќани поздрав

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Значи се ова не е тоа го знам бидејки сум сервисер и професионално работам,експерт сум во работата
само што губриња се продаваат.сеа порачав од логинг оригинал и треба да ми стигне ке пишам по месец време шо бидна.или посети ме за да одговорам  на темата.овој проблем не е од сега овој е постар проблем и имам се сретнето од порано за овој проблем само квалитет треба а тоа го нема во некои дуќани поздрав

И тоа што си го нарачал, не верувам дека ќе биде оригинал :S. Јас пак би пробал со многу помоќен транзистор, како што реков, со 2SC5686, не знам која цена е, ама не верувам дека е прескап ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline filipmkd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
EEEE Боре Боре кој не страдал од неквалитетни транзистори .... Од каде си Боре од кој град ?
Стави 2SC5387 и нема да изгори никогаш ...

Offline triology

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
богами веке нема никаде во светот Оригинал делови...

Offline Gele_PP

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 54
  • Gender: Male
Ако не ти грее транзисторот, тогаш имаш напонски пикови кои го прегоруваат. Како што ти е препорачано погоре: замени го “бустер“ кондензаторот, или имаш потпукнувања во трафото.
 :-\ Со никој транзистор нема да ти биде решен проблемот :-\
Размислувај зелено !!!

Offline bore

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 72
  • Gender: Male
Значи како што кажав телевизорот си работи без проблем со оригинален транзистор само што е порачан од логинг , само што таму се поскапи а имат квалитет -рака на срце,а да појаснам не менив ништо друго освен транзисторот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
во логинг има и оригинали, и високи цени, арно ама па има и кинески работи...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)