Author Topic: Помош околу сервисирање на телевизор FUEGO  (Read 632 times)

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Помош околу сервисирање на телевизор FUEGO
« Opened on 10.01.2012, Tuesday, 02:53:58 (Edited 10.01.2012, Tuesday, 03:02:18) »
Значи вака имам ТВ ФУЕГО и сеа се беше океј додека не му се изгуби бојата почна само црвена боја да прикажува.. тоа го поправив, ама излезе уште еден проблем телевизорот сам почна да се гаси.. исто како да е навиен од далечинско  за 20 мин да се изгасне... проверив дали е до тоа не е, а најмногу што може да работи телевизорот  е 20 мин. и потоа се гаси... ако сакам пак да се стартува треба да го исклучам од копче и повторно да го уклучам.. преку далечинско не сака.. знае ли некој што може да му биде ?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ова е побарување, но побарување за помош при сервисрање на определен тип на видео опрема. Затоа, ова побарување е преместено во Електронски уреди --> Монитори, ТВ приемници. Доколку бараше сервисна шема за телевизирот, да, побарувањето ќе одеше таму каде што го имаше поставено, а доколку имаше проблеми при сервисирањето, иако веќе си ја нашол сервисната шема, ќе си отвориш нова тема во оваа подсекција и ќе си пишеш што те мачи и кој дефект не можеш да го решиш ;).

Исто така, нареден пат пиши ги латиничните ознаки на латиница, а не на кирилица, како на пример името на производителот FUEGO. А добро е и да го напишеш и моделот, сепак, секој модел е различен, не се сите исти. Погледни како сега ти го имам сменето насловот и нареден пат постапи по тој пример ;).

Значи, за нареден пат пази и прочитај ги правилата, сега се средени и се е убаво објаснето ;).



Се гаси по точно 20 минути или од прилика 20 минути? Си мерел со штоперица?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Да точно за 20 мин се гаси имам мерено и го однесов на мајстор вика дечко незнам искрено што му е .. ова ќе да е некој сериозен проблем..


Иначе океј за тоа со насловот мислев нетреба да се употребува латиница и затоа кирилица напишав

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да точно за 20 мин се гаси имам мерено и го однесов на мајстор вика дечко незнам искрено што му е .. ова ќе да е некој сериозен проблем..

Отвори го, види што пишува на шасијата, најверојатно е некоја од оние China Chassis, напиши го кодот на шасијата и ќе видиме дали можеме да најдеме dump за него ;). 100% е софтверски проблем. Ако и по менување на dump-от не се среди проблемот, највоеројатно е проблемот во софтверот. Како последна опција би препорачал ресетирање на процесорот (најверојатно има само еден одговорен за се). Обично овие процесори имаат reset пин и треба да се донесе или на +Vcc или на GND за да може да се ресетира.

Само да напоменам дека ќе ти треба EEPROM програматор за да може да го направиш ова. Јас го користам PICkit 2 за ова, но може да се употреби било кој програматор кој може да ги програмира 24CXX мемориите.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: Помош околу сервисирање на телевизор FUEGO
« Reply #4 on 10.01.2012, Tuesday, 12:10:09 (Edited 10.01.2012, Tuesday, 12:41:10) »
100% е нешто поврзано со еепромот, го имав и јас сличен проблем со електа
d.t