Author Topic: Проблем со телевизор Expert Ei 6660 FS помош!!!  (Read 1614 times)

Offline Denimk

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 83
Проблем со телевизор Expert Ei 6660 FS помош!!!
« Opened on 03.11.2011, Thursday, 22:30:29 (Edited 03.11.2011, Thursday, 22:40:52) »
Значи вака имам еден ТВ у соба марка Expert Ei 6660 FS ми кажаа дека е југословенски изработен во прилеп и имам проблем кога го уклучам ми дава еден звук т.е свири после некое време 5 мин ја снемува свирката и почнува сликата да трепка , и така трепкајќи одвреме навреме доваѓа на пола сликата (пола од сликата ја гледам на левата страна другиот дел на десната) е сега коа тоа се прави идам до него и го чукнам одозгоре два до три пати и се оправа после некое трепкање пак на сред екран слика и се така и така.... Ако некој знае што ми прави проблем ако е некое ситно делче да можам самиот да го поправам!!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Па отвори го и провери дали има негде ладен лем...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Denimk

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 83
Па отвори го и провери дали има негде ладен лем...
каков е тој ладен лем а иначе го имам отварано 2-3 пати едншка му менев еден дел мислев дека е до тоа ама не е!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
каков е тој ладен лем а иначе го имам отварано 2-3 пати едншка му менев еден дел мислев дека е до тоа ама не е!

Ако не знаеш што е ладен лем, подобро не го чепкај. Не поради друго, телевизорот и да се дорасипе, штетата е мала, туку ти да не си имаш проблем со струен удар потоа. Во телевизорите има опасни високи напони од по 10-тици KV, пазете !!!
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Denimk

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 83
каков е тој ладен лем а иначе го имам отварано 2-3 пати едншка му менев еден дел мислев дека е до тоа ама не е!

Ако не знаеш што е ладен лем, подобро не го чепкај. Не поради друго, телевизорот и да се дорасипе, штетата е мала, туку ти да не си имаш проблем со струен удар потоа. Во телевизорите има опасни високи напони од по 10-тици KV, пазете !!!
Остај ме ти мене пазам се ја него помагај кажувај шо да му праам нервира ме неможам филмче на раат да гледам!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Каков звук дава, како да зуе, свири? Високофреквентно е, „буши уши“?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Denimk

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 83
Каков звук дава, како да зуе, свири? Високофреквентно е, „буши уши“?
Баш таков буши уши ненормално >:(

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Баш таков буши уши ненормално >:(

Треба да менуваш електролити во напојувачка секција... најверојатно, а и во хоризонтален отклонски степен... треба да се мери со ESR метар, ако имаш, и да видиш кои електролити се суви.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Denimk

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 83
Баш таков буши уши ненормално >:(

Треба да менуваш електролити во напојувачка секција... најверојатно, а и во хоризонтален отклонски степен... треба да се мери со ESR метар, ако имаш, и да видиш кои електролити се суви.
Немам ESR метар и кој е тој хоризонтален отколнски степен и што ти значи тоа сув електролит?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
тоа значи да си го однесиш на мајстор, или ако не се брзаш почни учи нешто пошто со моменталното знаење нема никогаш да го отклониш проблемот
ако ти треба литература на македонски за како тоа работаат телевизорите и како се добива сликата исто така и за сите делови од тв то
еве ти линк кај да разгледаш
Code: [Select]
http://www.scribd.com/doc/57389883/Електронски-склопови-и-уреди-Хоризонтален-степен
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
девил зошто неможе данлоад?
d.t

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
затоа што се наменети за онлајн работа, не се за симнување и копирање :P
односно не се мој, а човекот кој ги пишуваше ми е пријател и ми рече да не ги давам да се симнуваат само да се читаат :), едно време можеше да се симнува

мислам дека не е проблем ни вака да се гледаат
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
не ми беа за читање, сакав да ги складирам во хдд ахаха читани ми се во 3та година средно
d.t

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
епа ние ова го учевме во 4-та, нема, ако некогаш има потребе можеби ќе можам да ти ги пратам, сега засега нека стојат таму каде што се
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Denimk еве за тебе една книга во која детално се објаснети сите кварови кои се јавуваат кај телевизорите ;).

Поправка на ТВ приемници и видео рекордери:

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=3474.msg32343#msg32343