Author Topic: Како да отстранам гребнатинка на лцд монитор?  (Read 1670 times)

Offline alex

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 54
  • Gender: Male
Како да отстранам гребнатинка на лцд монитор?
« Opened on 30.11.2010, Tuesday, 14:07:18 (Edited 21.01.2011, Friday, 20:13:43) »
дечки, го изгребав мониторот случајно... како можам да ја отстранам гребнатинката?
на интернет најдов неколку решенија, но повеќето се со некакви пасти (кои не верувам дека ги има кај нас) а другите ми се малце „хемичарски“...
ако некој го имал овој проблем и го има решено, нека го сподели решението...
Не биди себичен, сподели го своето знаење со другите... what goes around comes around ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не знам, на ваков проблем не сум налетал до сега, а и мене ме интересира како би се корегирало вакво нешто ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
истиот проблем го има и на мојот дисплеј, ако некој знае нека пише
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline alex

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 54
  • Gender: Male
ја отстранив гребнатинката
ептен малку се познава :)

вака направив,

1. Го исчистив мониторот со микрофибер крпа
2. Малку нанесов дестилирана вода
3. Бришев со обична гума за бришење молив !
4. Повторно со микрофибер крпата и вода

и гребнатинката едвај се познава
Не биди себичен, сподели го своето знаење со другите... what goes around comes around ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Хмммм, интересна техника, ај, ако некогаш ми дојде на сервис некој монотор со ваков проблем, можно е да пробам ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Сум пробал доста *техники*,ама ниедна не е баш успешна ;) Најдобра техника е  да не направите рецка,а потоа да ја поправате.Има една силиконска паста(проѕирна е) *polyplex* се викаше,ја имаше порано ама одамна не можам да ја најдам.....Се нанесуваше на крпа и се триеше доста долго.Се оставаше 30 мин. и ако е рецката поплитка можеше да се поправи. Сега одамна не сум ја видел по каталозите.

Jove

  • Guest
и бе има такви пасти и јас сум слушнал но све тоа чини многу така лесно да се отстранува алекс неверувам со дестилирана вода  ?!?!

Offline alex

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 54
  • Gender: Male
и бе има такви пасти и јас сум слушнал но све тоа чини многу така лесно да се отстранува алекс неверувам со дестилирана вода  ?!?!
изгледа немаше голема вдлабнатина, мала гребнатинка била (за среќа)....
Не биди себичен, сподели го своето знаење со другите... what goes around comes around ;)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Ами сакав да ти реча и ја со пасти, поточно полир-паста... само незна како ќе реагира на монитор.... Инаку и јас имам изгребан монитор (сега сум на него ) ама во долниот дел е изгребан па не ми смета многу, па не сум ни пробал да ја поправам гребаницата...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Немој со полир паста!!!! Таа има честички во себе и ке направиш 100 рецки!!!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
да, ама работава е што ниедна нема да приметиш, т.е. да видиш.. Барем за цд-а функционира, т.е. изгледаат добро па сега како ќе биде микроскопски површината....
:)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
а дали знаете како да се остранат гребнатинки од хауба на зелен автомобил?
ПС.Извинете за оф-топиков ::)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
исто со соодветна полир паста
или прово со иста боја ќе го офарбаш. за ден два оркако ке се исуши го полир ќе го изжулиш убо .

Offline *JOVE*

  • Нов член
  • *
  • Posts: 25
не гребнатинката нема да ја отстраниш со полир паста ич не пробувај  полир пастата е  за чистење на автомобилот од надворесни влијанија  и во себе пастата содржи  фина песка :o