Author Topic: ТВ Quadro, модел CTV-55F19 TXT, 11AK30A14 - проблем со стартување [РЕШЕНО]  (Read 5203 times)

Offline vittoelectronics

  • Нов член
  • *
  • Posts: 23
Ц ц ц македонска работа е затоа нема да не бидне од тоа наше мудрување.Отвори ја шемата и види како е напишано

Offline Mkdsime

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 158
Најверојатно 471 е ознаката на кондензаторот т.е 470pF или грешка во пишувањето.

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Re: ТВ Quadro, модел CTV-55F19 TXT, 11AK30A14 - проблем со стартување [РЕШЕНО]
« Reply #17 on 18.05.2019, Saturday, 15:14:16 (Edited 18.05.2019, Saturday, 19:17:56) »
Ц ц ц македонска работа е затоа нема да не бидне од тоа наше мудрување.Отвори ја шемата и види како е напишано
Еве ја отворив шемата и на неа пишува C812  470p 1kV
Мене ме збуни тоа што си напишал
Quote
c812-(471p/1kv)




Извини колега.
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline vittoelectronics

  • Нов член
  • *
  • Posts: 23
Кај мене на шемата не е така ја пишува ознаката од кондезаторот 471

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Кај мене на шемата не е така ја пишува ознаката од кондезаторот 471
Која шема ја имаш гледано не знам ама јас што ги имам за таа шасија секаде стои C812  470p 1kV.
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Извинете, ама се фативте за небитна работа.

Ако има 1 на крај, значи има една нула по бројките, т.е. 470p е исто што и 471p.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Re: ТВ Quadro, модел CTV-55F19 TXT, 11AK30A14 - проблем со стартување [РЕШЕНО]
« Reply #21 on 18.05.2019, Saturday, 19:53:07 (Edited 18.05.2019, Saturday, 20:20:35) »
Па тогаш не треба после 471 да стои р,  или само 471 или 470pF.
Да, изгледа небитно ама за некој почетник ќе има забуни, а и' што ќе научи!
Исто така во практика кога некој би отишол да купува таков кондензатор , ќе добие со ознака 471.
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Последната буква може да биде толеранција, промена на капацитет во одреден температурен опсег или нешто друго , не пикофаради.

Доколку некој сака да научи нешто.
Code: [Select]
https://www.dummies.com/programming/electronics/components/electronics-components-how-to-read-capacitance-values-on-a-capacitor/
Code: [Select]
http://www.robotoid.com/appnotes/electronics-capacitor-markings.html
Code: [Select]
https://www.electronics-notes.com/articles/electronic_components/capacitors/capacitor-codes-markings.php
Сепак се ВРТИ !!!

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Re: ТВ Quadro, модел CTV-55F19 TXT, 11AK30A14 - проблем со стартување [РЕШЕНО]
« Reply #23 on 18.05.2019, Saturday, 21:44:56 (Edited 19.05.2019, Sunday, 02:03:42) »
Според првиот линк оваа на сликата би значело 470pF со толеранција плус/минус 10%
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Генерално земено, скоро сите кондензатори се со 10% толеранција.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Извинете, ама се фативте за небитна работа.

Ако има 1 на крај, значи има една нула по бројките, т.е. 470p е исто што и 471p.
последната бројка означива број на нули, така да ова е 470 пико...да беше 472 би значело 4700 пико или 4n7, а и да згрешиш за еден пикофарад, јака работа :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да де, истото го пишав и јас ;).

... а и да згрешиш за еден пикофарад, јака работа :)

Па... не е дека е баш еден пикофарад. Станува збор за 10*вредноста... тоа не е баш малку :-\. Има голема разлика меѓу 470 и 4700pF. Во конкретниов случај, тоа може и да не направи разлика, но во многу случаи, може да направи голема разлика.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline totii

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 103
  • Gender: Male
Вака колеги ги заменив блок кондезаторите во примарот C811,C801,C802  елетролитите C810,C809 додека C812 го немаше залемено кај мене на плочата па го додавов и него.Послем ова се изгуби пумпањето кое го имаше при стартувањето значи сега веднаш стартува,Led диодата еднаш преминува од црвена во зелена но послем добивање на растер повторно оди во  stand-by.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Gw да де за 471 и 470 ми беше зборот

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
@totii: Ај пробај смени ги и C858 и C859, види дали тогаш ќе гаси ;).

Не си морал да го менуваш C809, особено ако на C/ESR се покажал како исправен. Овие кондензатори скоро никогаш и не се расипуваат. Кај компјутерски напојувања знаат да се исушат, но тоа е само поради две причини. Првата е квалитетот на електролитските кондензатори, а втората е half bridge модот на работа (т.е. нееднаквоста на нивните параметри, а поставени се во серија), односно не е flyback, како што се изведени напојувањата кај телевизорите.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."