Author Topic: Проблем со телевизор Samsung LCD LE40B530P7WXXH  (Read 3246 times)

Offline Trajkata

  • Нов член
  • *
  • Posts: 10
Проблем со телевизор Samsung LCD LE40B530P7WXXH
« Opened on 23.02.2019, Saturday, 22:02:29 (Edited 24.02.2019, Sunday, 14:00:20) »
Проблем со телевизор Samsung LCD LE40B530P7WXXH

Здраво,

имам проблем со телевизорот, прегорена ми е една од неонките па ми треба неонка за телевизорот. Дали има некој да продава или каде можам да најдам ?

фала однапред  :)

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Темата би требало да е во подфорумот  » Огласи и понуди » 
Купувам http://elektronika.mk/index.php?board=18.0

Меѓутоа вака како што си напишал тешко некој да ти помогне. Потребни се подтаоци.
Пример
Точна и целосна ознака на ТВ-от.
Ознака на панелот.
Ознака на инверторот...
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline Trajkata

  • Нов член
  • *
  • Posts: 10
Еве слика од моделот на ТВ, иначе неонката е некаде околу 90 сантиметри без пипките, дали може да се најде некаде ?


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Хммм... како што пиша Toma, тешко дека ќе најдеш :-\. Слична на таа можеби ќе најдеш, ама идентична... не верувам.

Неонките престанаа да ги носат бидејќи многу често се кршеа при транспорт... или при монтажа. Ако твојата не е скршена, можно е да сака да проработи на повисок напон од оној кој и доаѓа, но ако пукната... да, и нема спас :-\.

И да, повторно, Toma е во право, ознаката на панелот ќе помогне при барањето на адекватна неонка.

Ако не успееш да најдеш, едниствено друго решение ти е да монтираш LED лента.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Trajkata

  • Нов член
  • *
  • Posts: 10
дали може помош каде се наоѓа ознаката на панелот и инвертерот. Иначе неонката свети розево не е ептен цркната, а за монтирање LED лента не знам како баш иде и која волтажа ќе треба да ставам и дали освен лента ќе треба да менам и нешто друго?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ознаката на панелот се наоѓа на самиот панел, значи треба да го расклопиш. Истото важи и за ознаката на PSU-то/инверторот (најчесто се заедно).

Можно е да можеш да ја вратиш во првобитна состојба неонката (да свети појако) ако и направиш напонски множител. Може да пробаш и со напојување од CFL-ка, чисто за проба, дали воопшто ќе направи некаква разлика напојувањето.

И да, освен LED лента, треба да се додаде и напојување за истата. Ги има на eBay заедно со напојување, тоа не е проблем, но ќе изгубиш контрола на backlight... ќе можеш со потенциометар да менуваш јачина на backlight, ама не и со далечинско (бидејќи веќе е сосема различен системот за осветлување).

И смени ги и двете неонки (ако решиш да ги менуваш со LED ленти), не само едната. Осветлувањето ќе биде нерамномерно, а освен тоа, дел од контролата за backlight ќе ти биде на далечинско, дел на потенциометар, а ќе треба и инветорот да биде активен (ако ги извадиш и двете неонки, нема да има потреба од инверторот)... поедноставно е ако и двете се сменат ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Re: Проблем со телевизор Samsung LCD LE40B530P7WXXH
« Reply #6 on 24.02.2019, Sunday, 13:14:38 (Edited 24.02.2019, Sunday, 15:51:13) »
На лепенката  од средината на сликата се чита ознаката на панелот.



Панелот би требало да е LTF400HA08



Лампи

Code: [Select]
https://www.aliexpress.com/store/product/new-900mmx3-4mm-CCFL-lamp-backlight-tube-for-Samsung-40-inch-LE40A558-LTF400HA08-LA40B650T1F-LCD-TV/4741018_32971625340.html?spm=2114.10010108.1000023.34.4f585faduVHq6n
Code: [Select]
https://www.aliexpress.com/store/product/new-900mmx4-0mm-CCFL-lamp-backlight-tube-for-Sony-40-inch-LTA400HA07-LA40B550K1F-LA40B530P7R-LCD-TV/4741018_32973278481.html?spm=2114.10010108.1000023.35.4f585faduVHq6n


Напојување со инвертер
BN44-00264C POWER INVERTER BOARD



Тестирање исправност на лампи CCFL Tester For LCD TV Backlight

Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline Trajkata

  • Нов член
  • *
  • Posts: 10
Да тој е панелот, сега видов.. а и телевизорот е тој како на видеото со 14 лампи мислам дека е. Добро на пример ако порачам од али експрес дали некој има порачувано вакво нешто и дали ќе стасат читави уопште ? :) иначе фала ви за помошта многу, доколку знаете некој тука да продава вакви лапми пишете ми.

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 731
  • Gender: Male
Никој не може да ти гарантира дека ќе стигнат читави од алиекспрес или ибеј.


Offline Trajkata

  • Нов член
  • *
  • Posts: 10
Зборо ми е дали има некаква заштита на овие работи коа ги праќаат дали се добро пакувани ? :)

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 731
  • Gender: Male
Они ги пакуваат како што треба, но прашање е како поштенскиот оператор ќе се однесува со пакетот.

Евентуално ако не стигнат читави имаш опција да си ги бараш парите назад.


Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Пред да порачуваш би било добро прво подетално да напишеш (може и слика) каква е сликата
и зошто мислиш дека ти треба лампа. Без една лампа ТВ-от може да работи како и со сите лампи, така да тешко би се приметило дека недостасува една.

Обично од Али ги пакуваат во пластични цевки (како за одвод во тоалети, само со подебели ѕидови и по должина на цевките).
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline Trajkata

  • Нов член
  • *
  • Posts: 10
Па ако веќе одлучам да порачувам ќе порачам од тие линкови што се дадени погоре од али експрес. Само нема никаде по 2-3 или по 5 на пример, мора да порачаш 10. Иначе без една цевка нејќе да работи, се гасат сите ради некоја заштита како што ми имат кажано. Сега ми е извадена расипаната неонка па не знам дали ќе работи без една неонка или нема шанси да не експериментирам ? :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Сега ми е извадена расипаната неонка па не знам дали ќе работи без една неонка или нема шанси да не експериментирам ? :)

Пробај, ако изгаси, значи израгирала заштитата. Не може ништо пострашно од тоа да се случи. Или ќе работи, или не ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Re: Проблем со телевизор Samsung LCD LE40B530P7WXXH
« Reply #14 on 25.02.2019, Monday, 19:27:25 (Edited 26.02.2019, Tuesday, 01:05:02) »
Quote from: Trajkata
Сега ми е извадена расипаната неонка па не знам дали ќе работи без една неонка
Ако има ( а треба да има) BD9893xxx исклучи ја заштитата и пробај, би требало да работи!

Пробај
вака: 11 извод (SS) лед диода на маса.
или
вака:10 извод (SCP) на маса

Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!