Author Topic: Проблем со ТВ Samsung LE32B550, шасија N68A  (Read 1307 times)

Offline vtrdj

  • Нов член
  • *
  • Posts: 11
  • Gender: Male
Проблем со ТВ Samsung LE32B550, шасија N68A
« Opened on 31.08.2014, Sunday, 15:18:47 (Edited 31.08.2014, Sunday, 17:59:57) »
samnsug le32b550 нема  слика  има  звук  побано  е  навечер со  лампа  има бледа  слика   нешо  со  напојуването :-\ в :-\   молам за  помош или шема  нешо

Offline Unforgiven

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 72
Одг: samsung le32b550
« Reply #1 on 31.08.2014, Sunday, 16:01:10 »
инвертерот или неонките.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: samsung le32b550
« Reply #2 on 31.08.2014, Sunday, 17:04:46 »
Неонките најверојатно.

Offline vtrdj

  • Нов член
  • *
  • Posts: 11
  • Gender: Male
Одг: samsung le32b550
« Reply #3 on 31.08.2014, Sunday, 17:22:41 »
проверив  нема  напон  на трафото и  околу  него омски е  ок кодезатори  нема подуени

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Шасија N68A. Service Manual:

Code: [Select]
http://elektrotanya.com/samsung_chassis_n68a_le32,37,40,46,52b750_b550_b570_b620_b650_b670.pdf/download.html
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: samsung le32b550
« Reply #5 on 31.08.2014, Sunday, 20:20:57 »
проверив  нема  напон  на трафото и  околу  него омски е  ок кодезатори  нема подуени

Не знам што и како си мерел,ама ако нема напон на трафо,како може бледа слика да има?? ??? Тогаш  би требало екранот да е црн и да нема никаква слика! Пробај откачи една неонка и трафото оптовари го со 1К/5W .Ако светне другата неонка,значи е до неонката.Повтори го тоа исто и со другата неонка!

Offline vtrdj

  • Нов член
  • *
  • Posts: 11
  • Gender: Male
мислев  на  бледа  слика во  затемнета просторија  со лампа   се  гледа  бледо  сликата

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
мислев  на  бледа  слика во  затемнета просторија  со лампа   се  гледа  бледо  сликата


Ако се гледа било каква слика ( макар и бледа) значи дека има напон на трафото  8)! Но ,како што кажав,не мери ти ништо,ами само откачи една,па друга неонка и види дали се пали другата! Ако имаш ESR метар сепак мери ги електролитите или ако имаш соодветни ,смени ги барем поголемите.Не ја погледав шемата која ја постраше Гига Ват,ама оди си по неа ,нешто сепак ке испадне.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
мислев  на  бледа  слика во  затемнета просторија  со лампа   се  гледа  бледо  сликата

Ако се гледа било каква слика ( макар и бледа) значи дека има напон на трафото  8)!

Мислам дека мисли на слика која ја дава LCD-то без осветлување (неонка, LED), само ако светнеш со нешто под некој агол на LCD-то.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Да,точно,ама за да дава и бледа слика инверторот(или инвенторите!) треба да даваат напон.Е,сега мерењето на тој напон е малку специфичен ( не знам како го мери напонот колегава  ;)).Веројатно со мултиметар. 8) Јас му пишав како да ги проба неонките и инверторот (ите).

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Дали имаш беклајт, односно позадинско осветлување?
Или не?
Тоа е клучното прашање за понатамошна дискусија.
Фала.
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Најверојатно е ослабен беклајтот,штом спомнува дека има бледа слика со ламба гледано!Сега,проблемот е дали се неонките или инверторот.

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Мислам дека не може да ослабе до толку па за да се гледа со ламба...
Или го има или го нема, најчесто...
Кај новите модели на ЛЦД има можност за намалување и зголемување, но повторно не  до толку стемнето.
Значи дека има проблем, само никако не успеав да го разберам, Три пати му го читам постот и не ми е јасно.
Затоа конкретно прашав дали има или нема беклајт.
Доволно е мени да се стисне и да се види конкретно.
Инаку да, може да е или инвертор или панел, или па напојување до едното или другото...
:)
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Во вакви случаи најдобро е прво да проба со неонките - или две нови или како што му пишав една по една да ги откачува со тоа што треба да става место неонка по еден отпорник за оптоварување за да повлече SMPS - от. Често знае ,ако се двете неонки на еден трафо,едната да го блокира инвертерот и тогаш се јавува ваква ситуација.Јас не ја погледав шемата дали е со едно или две посебни трафа изведена плочата.Во секој случај ,мислам дека најдобро е да го носи во сервис.

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Апсолутно се согласувам со твоето мислење.
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...