Author Topic: Помош со поврзување на 4 ТВ приемници на 1 излез  (Read 579 times)

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
Значи ми треба да поврзам 4 ЛЕД телевизори залепени едно до друго(4 дисплеи) а да покажува на сите иста слика односно да биде поделена сликата на сите 4 телевизори. Ми треба за светското првенство на другар ми во кафич па ме замоли да му помогнам околу тоа па јас не го имам ова изведувано претходно па ако има некој вакво нешто направено да објасни нешто.
Од опрема поседувам
-4 ЛЕД ТВ
-Десктоп компјутер со 2 дупли графички(така ми имат кажано)
-Аналогна ТВ картица
Сето ова сакам да го изведам преки HDMI приклучок, доколку има некој замисла нема проблем за останати компоненти  :)
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Значи ми треба да поврзам 4 ЛЕД телевизори залепени едно до друго(4 дисплеи) а да покажува на сите иста слика односно да биде поделена сликата на сите 4 телевизори.

Не разбирам. Истата слика треба да се прикаже на сите 4 телевизори или да биде поделена сликата на 4 дела и по еден дел да се прикажува на секој од телевизорите?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male


Вакво нешто ми треба како Video Wall
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
Ако пц-то има две графички карти ,секоја треба да има по 3 излези .
Значи земи вака еден телевизор на ВГА ,другиот на DVI , а другите два исто така само на другата графичка карта и при самото уклучување на пц-то ке се наместат ако не се наместат оди во драјверот за графичките подеси ги  :) Траба да работи без проблеми  ;)

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
А така нема ли да биде на секој телевизор иста слика или ќе бидат како на горната слика  ???
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
Ке бидат како на горната слика ти кажав при самото уклучување на пц-то би требало само да се намести да се подели сликата ,а ако не се намести треба да идеш у драјверите за графичките да ги наместиш ти  :)