Author Topic: Scart to VGA кабел  (Read 625 times)

Offline MKD-Boy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 226
Scart to VGA кабел
« Opened on 18.08.2014, Monday, 19:23:50 »
Дечки дали е можно т.е мислам дека е можно, да се направи такво кабле со кое би можел да поврзам БООМ ТВ ресивер на постар ЛЦД монитор.
Најдов на интернет една едноставна шема, само со поврзување на некој жички али не функционира така.

Чаре некое ???

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Scart to VGA кабел
« Reply #1 on 18.08.2014, Monday, 22:36:05 »
Прво требало да погледааш по темите на Форумов.Има една или две исти теми како твојава.Друго,искрено,многу малку ги познаваш овие уреди и не пробај  така * на слепо* бидејќи неделно ми носат барем 2-3 монитори кои се средени на тој или сличен начин со поврзување жички *од памет и по некоја шема*. 8)

Offline DrTubeR

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 70
  • Gender: Male
Одг: Scart to VGA кабел
« Reply #2 on 19.08.2014, Tuesday, 11:16:31 (Edited 19.08.2014, Tuesday, 12:07:19) »
Можеш и така и ем ќе си платиш поправка, ем пак ќе си купиш адаптер.

Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/SCART-Cable-to-SVGA-VGA-15-PIN-HD-PLUG-Lead-1-5M-UK-/360247777492?pt=UK_Computing_Sound_Vision_Video_Cables_Adapters&hash=item53e070d8d4
Звукот не се пренесува, претпоставувам сфаќаш дека само сликата ќе ја имаш.

Offline MKD-Boy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 226
Одг: Scart to VGA кабел
« Reply #3 on 21.08.2014, Thursday, 16:39:02 »
Слика нека има, потоа од скартот се вагја за звукот така мислам.

Во ред би зел адаптер но мислам дека не би функционирал.

Ми беше прашањево дали можи некако да се направи такво кабле некое едноставно шемиче, со неколку делчиња, може такво да се среди !?

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Одг: Scart to VGA кабел
« Reply #4 on 21.08.2014, Thursday, 16:51:39 »
Јас правев неколку конвертори по шеми од интернет и ниедна не проработи.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Scart to VGA кабел
« Reply #5 on 21.08.2014, Thursday, 16:52:35 »
Слика нека има, потоа од скартот се вагја за звукот така мислам.

Во ред би зел адаптер но мислам дека не би функционирал.

Ми беше прашањево дали можи некако да се направи такво кабле некое едноставно шемиче, со неколку делчиња, може такво да се среди !?

А.зошто мислиш дека не би функционирал? Тоа не се само * залемени жички* ,ами внатре има  СМД електроника.Прашањето ти беше,ама одговорот не го прочита изгледа - побарај имаше на два пати отворено теми слични на ова.Нека не те мрзи,побарај си и види што мислења и шеми има внатре.Да не се повторуваме.