Author Topic: Проблем со аудио на Quart Q210N шасија PH02-C  (Read 841 times)

Offline BOBO

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 87
Здраво колеги.Како што е и насловот,значи имам проблем со звукот на овој тв.Засилувачот е изведен со AN 7522N.Според даташитот мерев и напони.На пин 1 Vcc си доаѓа напон 12в,на влезовите, на едниот имам напон од 1.4V додека на другиот многу малку 0.4. Проблем е тоа што на излез нема ништо,никаков напон.Исто така на стендбај пинот(5) треба да доаѓа напон од некаде +- 5V но и тој го нема.Ако може сервисна шема или некое искуство.

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Проблем е тоа што на излез нема ништо,никаков напон.

На излез и не треба да имаш напон. Ако имаш напон на излез, ондак цркнат ти е интегралот.
Него дали имаш ниска? (Што би рекле мајсторите од РИЗ или ЕИ Ниш од времето)
Дали кога мериш на влез за аудио сигнал со осцилоскоп имаш некој осцилограм?
Пробај откачи ја ножичката "mute" и види дали ке имаш глас.
Услов да имаш глас не е само да имаш напон на интегралецот.
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Шема
Code: [Select]
http://www.eserviceinfo.com/downloadsm/35236/_.html
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проблем со аудио на Quart Q210N шасија PH02-C
« Reply #3 on 14.05.2014, Wednesday, 17:05:41 (Edited 14.05.2014, Wednesday, 17:21:16) »
Овие проблеми најлесно се решаваат со сигнал трасер и некоја додатна мерна опрема (како што спомна SaleSK, осцилоскоп е еден дел од таа опрема). Ако немаш ваква мерна опрема, само со обичен мултиметар, не верувам дека ќе го отклониш проблемот.

EDIT: Не знам за вас, ама мене многу ме нервираат шеми поделени на две, три страни, никако не може да се снајдам. Еве линк до споената шема.

Code: [Select]
https://app.box.com/s/dxh6j62gfril9ds8la9l
Code: [Select]
https://www.asuswebstorage.com/navigate/s/5E86FAA31B134A97966716B2C1DBA4E9Y
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BOBO

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 87
Осцилоскоп немам а сигнал трасер имам изработено.Како што видов во даташитот за AN 7522 на пин 5 треба да доаѓа напон од +- 5V (standby) но кај мене го нема никогаш(и дали кога ќе го има колото ќе работи или ќе оди во stb).Ќе пробам да го одлемам тој пин како што кажа Сале па ќе видиме.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Со сигнал трасерот провери дали на пин 6 и 8 од AN7522 имаш аудио сигнал.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BOBO

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 87
Нема сигнал.Ќе пробам да се враќам наназад од кај што доаѓаат сигналите до онаму до кај што ми се можностите (без осцилоскоп).Ќе видиме што ќе биде. :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Следи го сигналот преку R153 и R157 се до BU4052, види дали од него ќе добиеш аудио сигнал на пиновите 3 и 13.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."