Author Topic: темна слика вивакс тв  (Read 986 times)

Offline brane191

  • Нов член
  • *
  • Posts: 6
темна слика вивакс тв
« Opened on 22.10.2013, Tuesday, 12:49:12 »
имам проблем со тв вивакс ,имаше проблем со трафото , тоа е сега сменето со ново, сега тв работи , само сликата е темна и не реагира ако пробам да ја подесувам иако цртичките на графичкиот приказ се поместуваат , знаци не реагира светло контраст и боја и , сликата е темна, дали некој има такво искуство и совет однапред благодарам, поздрав

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: темна слика вивакс тв
« Reply #1 on 22.10.2013, Tuesday, 13:29:11 »
Модел и шасија?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline 007

  • Нов член
  • *
  • Posts: 36
Одг: темна слика вивакс тв
« Reply #2 on 22.10.2013, Tuesday, 22:27:32 »
Dali koga go smeni trafoto, dobro go podesi SCREEN potenciometarot?
     Se izvinuvam poradi  EN poddrskata.

Offline dimce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 256
  • Gender: Male
Одг: темна слика вивакс тв
« Reply #3 on 23.10.2013, Wednesday, 12:22:30 »
Подеси го SCREEN потенциометарот ако пак е темна а јави повратни линии  мери дали имаш 180в на цокла ако има смени ги транзисторите БФ423 424 повекето тие се користат на боите.

Offline brane191

  • Нов член
  • *
  • Posts: 6
Одг: темна слика вивакс тв
« Reply #4 on 25.10.2013, Friday, 13:06:28 »
и со подесуване на скреен пак е темна,чудно ми е што кога ке отворам мени приказот од мени е со нормална светлина, а и подесуването светло контраст не реагира

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: темна слика вивакс тв
« Reply #5 on 25.10.2013, Friday, 15:02:51 »
Бараш помош а те нема не форум скоро три дена.
Имаш поставено тема за истиот ТВ каде бараш Трансформатор BSC 25-N0594 и вториот број BSC 29-0134..
кој од тие два го вгради?
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=11216.msg95819#msg95819
Во оваа тема требаше да  продолжиш со дискусијата, а исто не огдовори на мое прашање а тоа беше
Quote
....која е точната ознака на шасијата внатре и која точната ознака на трансформаторот, зошто под тој модел има и друга шасија и друг трансформатор....
Напиша дека телевизорот е вивакс 2961 ама не напиша точно кој  Vivax xxx 2961xxx И која шасија е во истиот ТВ.

И сега пак не одговори на прашањето!
Quote
...мери дали имаш 180 волти на цокла...
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Одг: темна слика вивакс тв
« Reply #6 on 25.10.2013, Friday, 19:33:33 »
Јас сметам дека сите теми од ваков тип треба да се бришат.

Првично во насловот не е наведен ниту модел ниту ништо.
Ајде насловот, да прогледаме низ прсти...

ВО објаснувањето никаде нема шасија, модел, број итн итн од телевизорот...
Освен дека е заменет ВН трансформатор никаде нема напишано какви мерки се превземени и какви мерки се направени...
Ниту напони од мрежа, ниту кои се витални делови од интерес, процесори, мемории итн итн...
Сметам дека вакви постови се напишани од аматери кои не треба да добијат професионална и стручна помош, затоа што може да си наштетат повеќе на себе и да направат поголем проблем. А и покрај другото залудно треба да си го трошиме времето небаре сме видовити луѓе.

Иритиран од начинот на однесување на членот го пишувам овој пост иако е офтопик комплетно, и го подржувам и се согласувам со Тома максимално.

Поздрав
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: темна слика вивакс тв
« Reply #7 on 25.10.2013, Friday, 21:09:46 »
Ако не се јави членот за неколку дена со потребните информации, темата ќе оди во канта.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: темна слика вивакс тв
« Reply #8 on 25.10.2013, Friday, 21:39:51 »
Па стално се расправаме за вакви работи : лично ме нервира кога некој става тема * ТВ апаратот не ми работи.....* а не става никави податоци,нити слики,нити некакви други согледувања,мерења и сл.И сега треба да погодуваме,Тома,СалеСК и Гига најчесто се јавуваат,ама често се мачат додека *изгатаат* за што се работи.И членот го нема или по некое време ке пише * проблемот е решен...* .Како е решен,кој го решил - не е битно.И дури некој се лути не сме помагале!!!! Па луѓе,дајте соработувајте! Или еве има член 007 ,кој покушава да сервисира (или е сервисер) на некои уреди,како термосонди,лактофризери и од мобилен телефон вели - не работи * тој и тој термометар*.Е,па ние сме *баба ванѓи * и мораме сите уреди да ги знаеме и да ги *одгонетнуваме* кваровите.Извинете,ама кога отворате тема за такви работи и кога веќе барате помош,па потрудете се да доставите повеќе податоци,а не јас да барам сервис мануал,шема или да знам кои транзистори или ИК биле внатре употребени!

Offline brane191

  • Нов член
  • *
  • Posts: 6
Одг: темна слика вивакс тв
« Reply #9 on 29.10.2013, Tuesday, 09:47:41 »
Прво да се извинам што не бев во мозност да видам и одговорам по темата ОД ЛИЧНИ ПРИЧИНИ,Согласен сум со сите ваши принципи на форумов, бидејки тука има професионалци сервисери експерти,мислам дека тие како мене *аматери*треба да се ограничат да немаат пристап за членство на форумот,и така се ке биде екстра на форумот :нема да има пишувана со погрешен фонт, нема да има нередовност повеке од еден ден-се ке си биде ок.ДАЈТЕ ЛУГЕ ПРЕМНОГУ СТЕ КРУТИ , НИКАДЕ ГО НЕМА ОВА, СИТЕ ВИЕ СТЕ ЧЛЕНОВИ И ПО СРПСКИ И ХРВАТСКИ ФОРУМИ И САМИ ЗНАЕТЕ КОЈА ПОДРШКА СЕ ДОБИВА ТАМУ, А МИ ГЛУМИТЕ ТУКА, КАКО ДА Е ОВА "NASA", И ЗАТОА САМИ ГИ БРКАТЕ ЛУГЕТО ОД ТУКА-ТИПИЧЕН МАКЕДОНСКИ ФЕНОМЕН-ЗАТОА НЕ НЕ БИВА-РАЗМИСЛЕТЕ МАЛКУ!!!Гледам дека не ми е местото тука во друштво на "професионалци и експерти"затоа сакам одма да ме избришете или блокирате,не ми е местото тука,поздрав.

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Одг: темна слика вивакс тв
« Reply #10 on 29.10.2013, Tuesday, 11:22:31 »
Обично оставам модератори или администратори да си ги тераат тие работи, но сепак ке се умешам...
Да, сите сме членови на некој странски форуми. српски, хрватски, англиски, германски...Но, доколку забележиш на сите тие сајтови кои се специјализирани за одредени теми, одредена област итн сите, ама буквално сите ги почитуваат правилата.
Форуми од типот на Кајгана слични на нив, ширум светот, смешно ми е да ги читам и посетувам...
Никој од нас не е типичен, ниту ограничен, единствен типичен си ти по однесувањето кое не ти доликува.
Можеш да одвоиш 25 секунди време да ја видиш ознаката на телевизорот пред да поставиш прашање.
Никој овде не е видовит па да ти гата за проблемот.
Ако ти немаш време 25 секунди за да го поставиш моделот на ТВ-то, зошто би имал јас време да ги читам твоите ТИПИЧНИ СИНДРОМСКИ глупости и да си го трошам времето за твоите постови.
И никој не мора да те брише.
Едноставно ако не ти одговараат правилата, оди си..
Пријатно.


п.с. Ти си реалната и типичната слика за еден македонец, затоа  и нема да бидеме држава.
Дисциплина = 0, почитување, култура и кодекс на однесување? Молам? Што е тоа? Се мачка на леп за доручек...

Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: темна слика вивакс тв
« Reply #11 on 29.10.2013, Tuesday, 13:04:33 »
Мислам дека со последниот пост се е кажано, клуч на темата, за кратко ќе оди во канта...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio