Author Topic: Ми треба шема за Goldstar CDT-9582, шасија PC-07X2  (Read 728 times)

Offline BOBO

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 87
Ми треба шема за Goldstar CDT-9582, шасија PC-07X2
« Opened on 12.05.2013, Sunday, 20:29:08 (Edited 12.05.2013, Sunday, 21:55:14) »
Потребна ми е сервисна шема од овој ТВ. Моделот е тој, а на плочата нема ознака.Поконкретно, ми треба поради спржен трансформатор кој ја напојува плочката од контролите.Гледам дека е со симетричен напон али незнам колкав.На него ознаката е 151-184B 15Y 88ZP.

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Тоа е многу лесно да го одредиш со елементите кои се после трансформаторот...
 ;)
Инаку се работи за PC-07X2 шасија, а шема имаш тука:
Code: [Select]
http://www.eserviceinfo.com/downloadsm/714/LG_PC07X2.html
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline BOBO

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 87
Да и јас прво помислив на тоа,ама после конекторот од трансф. на  + и - изводите има по една диода (кои после тоа се спојуваат во една точка) и меѓу нив и масата има електролит 100 микро 100 волти. Друга работа по која сакав да се базирам е реле али и на тоа нема означено на колкав напон се напојува,а на шемите од линкот никаде не можам да го видам тој трафо.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Пробај сликај го тој дел, можеби ќе успееме преку слики да дознаеме кој трансформатор е тоа ;). Инкау, и јас не можам да најдам баш линеарно (најобично) трафо никаде во шемата.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Да не ви е грешна шемата? ;)

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Според ознаките не би требало, но може да биде и тоа...
Затоа најдобро е да се слика шасијата , и делот, па да видиме за што се работи...
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline BOBO

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 87
Одг: Ми треба шема за Goldstar CDT-9582, шасија PC-07X2
« Reply #6 on 23.05.2013, Thursday, 00:49:33 (Edited 23.05.2013, Thursday, 01:08:01) »
Проблемот со ТВ-то е решен, но сепак ќе напишам како и што. Значи трафото кое го ставив беше 2х9V.Телевизорот си работи најнормално. Бев уверен дека оригиналното е 2х12V, али моментално немав такво па ова го ставив како за проба, но сепак ете работи и со него. Слики од шасијата и трафото(старото) во прилог . Поздрав :D