Author Topic: Помош околу сервисирање на ТВ GoldStar, модел CBT-9328, шасија PC08X8  (Read 2500 times)

Offline Acki2009

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 110
Дефектот е пронајден. Дефектот беше во главниот прекинувач, тоа ќе биде објаснето и сликовито. Прекинувачот што водеше до конекторот P6 беше нонстоп во куса врска затоа не можеше тв-то да се стави во standby режим. Сепак ви благодарам за дадените мислења, коишто и понатаму ќе бидат во наша корист.


Offline Acki2009

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 110
Да не отворам нова тема бидејќи се работи за истиот тв. Тв-то има проблем со губење на сигналот од тунерот т.е од кабелската, кога ќе се изгуби сигналот прво со го воочив е дека би мозело да е проблем џекот го сменав со друг пак исто, тв-то ќе работи одредено време и се губи сликата како да е изваден кабелот односто како да има прекин во доводот на кабелсаката пробав и на друго место истото го прави, значи ќе поработи одредено време и се губи па ќе ги извадам кабелот го вракам назад има слика. Прелемен ми е тунерот што друго би било проблем?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Кога го мрдаш кабелот/конекторот се губи сликата?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Отвори нова тема со сите релевантни податоци.
CBT-9328 ја има како шасија PC08X8
CBT-9328E ја има како шасија PC-04X
А тие две шасии се различи и по состав и по изведба а посебно управувачкиот дел (MCU).
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline Acki2009

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 110
Одг: Потребна ми е помош околусервисирање на тв Gold Star Model CBT-9328
« Reply #19 on 23.06.2015, Tuesday, 15:59:20 (Edited 23.06.2015, Tuesday, 16:18:37) »
Тома наведено е која е, модел CBT-9328, шасија PC08X8. Да Гига ја губи сликата тогаш.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Потребна ми е помош околусервисирање на тв Gold Star Model CBT-9328
« Reply #20 on 23.06.2015, Tuesday, 16:21:14 (Edited 23.06.2015, Tuesday, 16:23:20) »
Отвори го тјунерот, изгледа е одлемена или во прекин жичката која треба да го пренесе RF сигналот од конекторот до тјунерот.

И што подразбираш под прелемен тјунер? Прелемени се контактите на тјунерот со шасијата или си го отворил и внатре си го прелемувал? Ако си го отворил, тогаш би требало она што претходно го напишав да биде очигледно.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Quote
Кога го мрдаш кабелот/конекторот се губи сликата?
Quote
Да Гига ја губи сликата тогаш.
Прашањето е:
Има растер („снег“) или е темно како да е на AV.
Ако е првото колку е напонот на AGC.
Ако е второто колку е напонот на IC402 на IN и на OUT.
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Е да, не ми текна на тоа ;D. Јас автоматски, под губење на слика, претпоставив снег/шум ;D.

Во право е Toma. Важно е тоа како се губи сликата. Дали се губи значи темен екран или снег ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Сме имале сличен проблем случајно со пријател мрдај го кабелот од позади на тјунерот од кабелската коаксијалниот 75 омски,исто вака правеше чуди се ја леми се добро и истото ми го рече искусен мајстор напонот на АРП по наше или македонски АР3 AGC мери го али баталивме незнаевме што е.Тоест кај се мери тогаш али кога побаравме сервисна книга друго е али заборавив колку беше напонот.Нормално ова вака го кажувам инаку за секој телевизор е различно сигурно во сервисната книга има за ова али нека го измери Тома се разбира ептен многу во ова. :D ;)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Acki2009

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 110
Одг: Потребна ми е помош околусервисирање на тв Gold Star Model CBT-9328
« Reply #24 on 23.06.2015, Tuesday, 18:49:15 (Edited 23.06.2015, Tuesday, 20:28:23) »
Само сликата се губи растер има, Гига ја лемев жицата внатре во тунерот што го носи RF сигналот тоа беше прво што направив но пак исто.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не одговори на прашањето на Toma. Се добива снег или се губи сликата (темен екран, како да е поставен на AV, а нема AV сигнал)?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Acki2009

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 110
Снегот се добива кога се губи сигналот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Quote
Кога го мрдаш кабелот/конекторот се губи сликата?
Quote
Да Гига ја губи сликата тогаш.
Прашањето е:
Има растер („снег“) или е темно како да е на AV.
Ако е првото колку е напонот на AGC.
Ако е второто колку е напонот на IC402 на IN и на OUT.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Потребна ми е помош околусервисирање на тв Gold Star Model CBT-9328
« Reply #28 on 23.06.2015, Tuesday, 21:59:37 (Edited 23.06.2015, Tuesday, 22:09:55) »
Снегот се добива кога се губи сигналот.

Го пратам постов и се чудам: постојано исто - ако прашувате нешто наведете ги сите симптоми,работи,напони и други податоци за кварот! Мора ли тројца да те прашаат за истата работа?? Бидете конкретни и прецизни,вака испаѓа * на македонски форум те прават глуп...* :-\

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: Потребна ми е помош околусервисирање на тв Gold Star Model CBT-9328
« Reply #29 on 24.06.2015, Wednesday, 00:04:06 (Edited 24.06.2015, Wednesday, 01:05:59) »
VTSA1SDH

Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!