Author Topic: Поправка на CO2 апарат за заварување  (Read 1624 times)

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Како што кажува и самиот наслов еве пред некој ден поправав еден апарат за CO2 на кој му беше прегорена една од намотките па направив неколку слики на кои оние кои не виделе ќе видат како изгледа трафото кои инаку е ЕИ тип и е три фазно .











Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
на што ти се мотани така тоа намотките??? и дали ти се потопувани во нешто (како лак некој) да стојат така заедно сите без да се растурат???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
намотките не ги имам правено јас купени се готови јас само ги заменив а инаку при секое винклување намотките се стегаат најчесто со некој памучен партал во вит на тенка лента и се потопуваат со лак за да стегне оваа што ја менував не беше убаво стегната па и дотурив лак за да стегне до утредента

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
а кај може да се најде таков лак тука да се купи???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Одг: Поправка на CO2 апарат за заварување
« Reply #4 on 26.06.2011, Sunday, 15:00:47 (Edited 26.06.2011, Sunday, 15:02:29) »
можеш за таа намена да користиш и обичен бротски лак сум го употребувал Х пати и завршил работа како за стегање на разлабавени намотки така и за оние кои сум ги оштетил при монтажа/демонтажа и сум немал никаков проблем а го има во секоја подобро снабдена железара во лименка од 750 гр. иста кутија како за боја за дрвометал

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
за таков лак знам, а и па дома се занимаваме со столарија, така да не е проблем да најдам таков лак :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ова е повеќе поврзано со принципот на работа на CO2 апаратите, но веќе кога е отворена темата, ќе прашам ;).

Како всушност работи апаратот за заварување на CO2 и зошто би му биле потребни било какви намотки?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
во основа користи жица наместо обложена електрода, мислам еднонасочен напон дека користи, е многу послаб (киловат-два) инаку работи на многу сличен принцип како обичните апарати(5+ киловати) само што заварувањето се одвива во цо2 средина. слично на овие има и аргонско заварување само аргонот е мн поопасен од цо2.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
постојат повеќе вида на постапки за заварување и не се којзнае колку различни...еве какви постапки се користат:
МИГ (metal inert gas) е заварување со топлива електрода, а за заштита се користи заштитен гас CO2, се користи еднонасочна струја, а трансформаторот треба да е со благо опаѓачка карактеристика за да може да има и само регулација при заварување.
МАГ (metal active gas) e иста постапка како и заварувањето со МИГ, само за заштитен гас се користат аргон или хелиум, кој гас се користи зависи од положбата за заварување.
МИГ МАГ заварување е исто како и претходните два вида на заварување, а за заштитен гас се користи смеса од СО2 и аргон. Ова заварување во моментов најмногу се користи. :)

ок е ова??? или уште треба да се пишува???

Споено мислење: 26.06.2011, Sunday, 19:59:14
во основа користи жица наместо обложена електрода, мислам еднонасочен напон дека користи, е многу послаб (киловат-два) инаку работи на многу сличен принцип како обичните апарати(5+ киловати) само што заварувањето се одвива во цо2 средина. слично на овие има и аргонско заварување само аргонот е мн поопасен од цо2.

за поопасен незнам дали е ама поскап е, а цената сегде се гледа :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
опасен е ако дојде во допир со очите, затоа потребни се соодветни маски, ми имат кажувано вујко ми од искуство, нешто причржувал додека некој друг заварувал со аргон му наишло накај едното око 2 дена му солзавеше, не знам за дишните патишта и кожата али сепак треба да се внимава најцеројатно. Хелиумот се користи како гас кој горејќи го топи метлот?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
ок е ова??? или уште треба да се пишува???

Да да, доволно е ;). Но во кој тип на заварување спаѓа таканареченото „оксигенско“ заварување? Колку што помнам, има две боци, едната е полна со кислород а другата е полна со водород низ црево се пушта смеса од двата гаса и се пали смесата за да може да се завари нешто.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
опасен е ако дојде во допир со очите, затоа потребни се соодветни маски, ми имат кажувано вујко ми од искуство, нешто причржувал додека некој друг заварувал со аргон му наишло накај едното око 2 дена му солзавеше, не знам за дишните патишта и кожата али сепак треба да се внимава најцеројатно. Хелиумот се користи како гас кој горејќи го топи метлот?

Аргонот спаѓа во групата инерни гасови, значи е многу слабо реактивен и затоа не е токсичен или штетен за човекот, иначе е трет гас според застапеност во атмосферата, после азот и кислород. Тоа окото што му солзело на вујко ти може да е од UV зраците, ако гледал во електричнот лак додека заварувал.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
опасен е ако дојде во допир со очите, затоа потребни се соодветни маски, ми имат кажувано вујко ми од искуство, нешто причржувал додека некој друг заварувал со аргон му наишло накај едното око 2 дена му солзавеше, не знам за дишните патишта и кожата али сепак треба да се внимава најцеројатно. Хелиумот се користи како гас кој горејќи го топи метлот?

хелиумот се користи при заварување над глава, бидејќи е полесен од воздухот и се троши помалце гас при заварување.

ок е ова??? или уште треба да се пишува???

Да да, доволно е ;). Но во кој тип на заварување спаѓа таканареченото „оксигенско“ заварување? Колку што помнам, има две боци, едната е полна со кислород а другата е полна со водород низ црево се пушта смеса од двата гаса и се пали смесата за да може да се завари нешто.

тоа спаѓа во групата на термохемиски извори на енергија. има две боци од која едната е полна со кислород, а другата е полна со гас кој што согорува. гасови кои се користат почесто се ацетилен, пропан-бутан гас и други гасови кои што при согорување испуштаат голема количина на топлина, но најчесто се користи ацетилен, а и се повеќе почнува да се користи пропан-бутан гас затоа што е евтин, но тој при согорување не испушта многу голема топлина и затоа е ограничен со неговата употреба. оваа постапка може да се користи и за сечење и за заварување со промена на соодветен горилник...треба и техники на работа да пишувам?? :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
опасен е ако дојде во допир со очите, затоа потребни се соодветни маски, ми имат кажувано вујко ми од искуство, нешто причржувал додека некој друг заварувал со аргон му наишло накај едното око 2 дена му солзавеше, не знам за дишните патишта и кожата али сепак треба да се внимава најцеројатно. Хелиумот се користи како гас кој горејќи го топи метлот?

Аргонот спаѓа во групата инерни гасови, значи е многу слабо реактивен и затоа не е токсичен или штетен за човекот, иначе е трет гас според застапеност во атмосферата, после азот и кислород. Тоа окото што му солзело на вујко ти може да е од UV зраците, ако гледал во електричнот лак додека заварувал.
Шо знам, може и од ув-то, ама така ќе го болеле двете очи. ама кој знае... 


ako bi

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
...треба и техники на работа да пишувам?? :)

Не не, доволно е, ако ми теба нешто додатно ќе прашам ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."