Author Topic: Електрични светилки  (Read 9975 times)

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Одг: Електрични светилки
« Reply #15 on 05.04.2010, Monday, 15:41:18 »
Ајде чекаме да видиме што имаш пуштај ич не прашувај

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: Електрични светилки
« Reply #16 on 02.05.2010, Sunday, 13:33:51 »
За мене дефинитивно се „неонки“. Имаат убава бела светлина, овие со жарно влакно ми светат како газиена ламба. Поготово летно време, имам чувство дека кога ќе запалам сјалица уште ми е потопло. ЦФЛ се добри да не правиш посебни инсталации, ама сепак неонката има поголема површина на зрачење.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Code: [Select]
http://www.pavouk.org/hw/lamp/en_index.html
П.С. се мислам дека имаше некоја тема за CLF ама неможев да ја најдам, ако знае некој нека ми даде линк да ги спојам темите
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Еве ти колега тоа што го бараш  ;)
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=490.0

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
фала ти :) имаш репутација за ова
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Одг: Електрични светилки
« Reply #20 on 12.11.2010, Friday, 16:43:25 »
Обично кај овие светилки се расипува еден дел или електрониката или светилката но ретко двете па затоа ако имате две или повеќе исти а на едната да и е расипана светилката а на другата електрониката  може едноставно да се искомбинираат и ќе поработи уште некое време ова ми е испробано повеќепати ( македонска работа  ;D ) и со сигурност работи .
За да знаете дали е прегорена светилката едноставно проверете со инструмент (унимер) на дветре жички што влегуваат во светилката  ;)



ВНИМАТЕЛНО БИДЕЈЌИ СЕ РАБОТИ ЗА ВИСОК НАПОН НА ИЗЛЕЗОТ ОД ЕЛЕКТРОНИКАТА ИМА ОКОЛУ 600 V А НА ВЛЕС СТАНДАРДНИ 230V

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Електрични светилки
« Reply #21 on 12.11.2010, Friday, 16:45:18 »
600 ? Јас мислев дека е 1200V наизменичен напон со фрек. 40KHz
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Одг: Електрични светилки
« Reply #22 on 12.11.2010, Friday, 17:05:03 »
Не викам дека е за сите толку на една и имам мерено и толку покажа повеќе беше напишано за да бидат колегите внимателни отколку како факт

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Електрични светилки
« Reply #23 on 12.11.2010, Friday, 17:18:46 »
600 ? Јас мислев дека е 1200V наизменичен напон со фрек. 40KHz
Да,јас лично имам мерено...кај таквите светилки ама со јачина од 23 вати напонот е 1200 волти наизменична,а за фрекфренцијата незнам дали е 40 KHz ;D.
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Одг: Електрични светилки
« Reply #24 on 12.11.2010, Friday, 17:20:01 (Edited 12.11.2010, Friday, 17:39:08) »
ваму се работеше за светилка од 11 W или може да сум грешка  ??? ама и нструментот не ми мери повеќе од 750 V

Споено мислење: 12.11.2010, Friday, 17:39:08
Princip of function we explain on a LUXAR 11W lamp. Circuit contains supply section, which includes interference suppressor L2, fuse F1, bridge rectifier from 1N4007 diodes and filtering capacitor C4. Starting section includes D1, C2, R6 and diac. D2, D3, R1, R3 have protect function. Other parts have normal operation function.

Electrical construction

Lamp start

R6, C2 and DIAC mades first pulse to base of transistor Q2 and cause his opening. After start is this section blocked by diode D1. After every opening of Q2 is discharged C2. There is not possible to collect enough energy for reopening of diac. Next are transistors excitated over very small transformer TR1. It consists of ferrite ring with three windings (5 to 10 coils). Now are filaments powered over capacitor C3 from voltage rises from resonant circuit from L1, TR1, C3 and C6. Than the tube lights up is resonation frequency specified by capacity of C3, because he has much lower capacity than C6. In this moment is voltage on a C3 over 600V in a relation to used tube. During start is peak collector current about 3 to 5 times bigger than during normal operation. When the tube is damaged, there are hazard of transistor destroying

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: Електрични светилки
« Reply #25 on 12.11.2010, Friday, 23:02:32 »
vo glasanjeto ne se opfateni metal halogen cevkite koi se bez vlakno za greenje davat 3,5 pati poveke svetlo od obicni
halogenki,iimaat najprijatno svetlo prema mene,sum gi probal site vidovi.
Z33MK