Author Topic: Трофазен мотор на една фаза и нула  (Read 11363 times)

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
Еве шема за поврзување и капацитет на соодветните кондензатори:



Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
значи да барам да ми пуштат трофазна од бандера до куќа, имам трофазно броило, но незнам зошто немам нигде трофазна струја :)
ќе барам таму таткоми да види со тоа од ЕВН што како да набавиме трофазна :)

Промена од моно во трофазно броило ти е околу 9000 ден, доколку има услови (трофазна линија до кај тебе, броилото да не ти е во соба, да имаш трофазен кабел од бандера до куќа) а ако не како што кажа Здравковкси околу 30.000 и повеќе зависи од каде е најблиската трофазна линија. ;)
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
до куќа имам (до бандера) трофазна, имам трофазно борило и дел од инасталацијата низ куќата е за трофазна намена, но се користи како монофазна
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
до куќа имам (до бандера) трофазна, имам трофазно борило и дел од инасталацијата низ куќата е за трофазна намена, но се користи како монофазна


Броилото ти е трофазно  ??? Па нема потреба од согласност од ЕВН тогаш.. Само кабелот смени си го и готово.. Уствари може ЕВН треба да ти го сменат кабелот не сум сигурен... ама сигурно тоа нема да те фати 9000.  ;) ;)
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
да, броилото ми е трофазно, но тогаш кога ја поврзуваа струјата на времето немаа пуштено трофазна до бандера и не ни поставија кај мене дома, него оставија на монофазна
пред таму неколку години ги менуваа бандерите и меѓу другото пуштија и трофазна струја до бандера пред куќа кај мене
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!