Author Topic: 9 елементи Yagi антена  (Read 4147 times)

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
9 елементи Yagi антена
« Opened on 18.12.2011, Sunday, 22:16:14 (Edited 18.12.2011, Sunday, 22:20:28) »
Јаги антена по радиоаматерот DL6WU. Антената има 14 децибели појачување, нешто подолга од 4 метра, 4120 mm односно 2 ламбда за 144 мегахерци.
Антената не ме кошташе апсолутно ништо, трошоци нула. Материјалите ги имав и сакав да направам една многу добра антена. Антената покажа одлични резултати за работа преку репетитор, за телеграфија и ЅЅВ не ја испробав бидејќи имам сако FM станица за 2 метри подрачје.
За цела оваа работа на антената ми помогна радиоаматерот Кирко Z31WW и му сум многу благодарен



За антената требаше да се направи еден вид трансформатор на диполот наречен балун



Имав доста работа на антената. Јас како машинец дадов све од себе да направам една добра антена.  Директорите на антената беа прицврстени на празни алуминиумски неповратни вентили који ги обработив на фреза 25мм за да се прицврсти на носачот.



после 3 дена работа конечно беше готова.



За да виде стабилна направив носач на која што беше прицврстена на три места



ОДЛИЧНА АНТЕНА!!!!!!!!  одлични перформанси со само 5 вати го рушев репетиторот R7 на солунска глава, а замислете 50 вати  ;) плус 14 децибели појачување, оваа антена беше бомба.
Работев само ФМ а за ЅЅВ ќе ја користев кога ќе набавев All mode  станица и ротатор.

Деновиве имавме голем ветер неколку дена со брзина од скоро 100 километри на час. Направе големи штети во градот, откорна покриви на неколку куќи, паднаја неколку дрва, светлечки реклами, искршени прозорци имаше во неколку куќи, паднати сообраќајни знаци и падна и мојата антена. Не само што падна, туку со тоа се направија и други штети, Антената како што падна, падна на диполот од мојата КТ антена и ја скина, ги откорна тулите од оџакот и скрше неколку герамиди.









Тулата некако ја извадив од типлата и ја наместив назад како што се гледа на сликата, а напролет ќе треба да го санирам целиот оџак, не е толку оштетен меѓутоа доста тули се размрдани



антената не е оштетена за чудо, само е искривен директорот кој што ќе го заменам со нов. Антената ја слегов со јаже и викнав пријател да ми помогне, бидејќи со двете раце работев и лазев скоро до олукот оти антената заглаве на едно место, не можев да сликам опасно беше оти ќе се сликав за на надгробна плоча  :D
Добра страна на сето ова е дека не е многу оштетена антената, а и ја закрпив антената за КТ. Сепак нема повеќе да ја местам антената за оџак оти сум на највисоко ниво во населбата и секогаш мене ветрот „најповеќе ме мава„
Решение на оваа работа е да направам столб. а привремено решение ќе биде антената да ја поставам на неколку метри висина со импровизиран столб што овие денови ќе го направам
Hams do it! With Frequency

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: 9 елементи Yagi антена
« Reply #1 on 18.12.2011, Sunday, 22:24:01 »
Аман бе, што ветар ќе беше, циглите ги откорнал... :o
Ти посакувам што побрзо да ја средиш и да ја вратиш во функција ;) :).
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: 9 елементи Yagi антена
« Reply #2 on 18.12.2011, Sunday, 22:38:57 »
Z31GH најважно е што имаш чист терен пред себе и простор кој не е загаден со разно разни сметњи и шумови како овде во Скопје.
Антената е добра, само тој директорот не мора да го менуваш, може само да го изправиш и да биде пак рамен.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: 9 елементи Yagi антена
« Reply #3 on 18.12.2011, Sunday, 22:44:53 »
Антената ја слегов со јаже и викнав пријател да ми помогне, бидејќи со двете раце работев и лазев скоро до олукот оти антената заглаве на едно место, не можев да сликам опасно беше оти ќе се сликав за на надгробна плоча  :D
Ахахахаха со ова ама си ме насмеал хаха :D ;D ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: 9 елементи Yagi антена
« Reply #4 on 18.12.2011, Sunday, 23:13:07 »
Вакви ветрови има во Април и Ноември, во ноември немаше, тие овој пат само закаснаја. Не сакав да ги сликам штетите во градот додека возев вчера на работа бидејќи не се дел од темата односно немаат врска со електроника.
Hams do it! With Frequency

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: 9 елементи Yagi антена
« Reply #5 on 19.12.2011, Monday, 20:09:38 (Edited 19.12.2011, Monday, 20:40:08) »
Аман бе Битолчани ве отепа ветеров!  ;D ;D Спремам една тема за ветерни централи,кај вас сигурно ке оди добро! ;)

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: 9 елементи Yagi антена
« Reply #6 on 20.12.2011, Tuesday, 00:17:36 »
Батка, па да ти кажам право на 800 метри надморска висина каде што се наоѓам идејата за ветерница е одлична, ама да не одлета и таа  :) пред неколку години се збогував со сателитската антена поради тие ветришта
Hams do it! With Frequency

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Одг: 9 елементи Yagi антена
« Reply #7 on 20.12.2011, Tuesday, 07:10:54 »
колега јас од антениве не се разбиран ништо (0) ама ти може да имаш многу поголем проблм од тој со ветерот, како што гледам куќата ти е на повисоко а со антената добиваш уште повеќе на восина а немаш громобранска заштита па недај боже да не испадне и поголем проблем напролет кога ќе почнат повеќе електричните празнења.
п.с жалам за настанатата штета иако ти кажуваш дека не е голема и со желби да не се повтори

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: 9 елементи Yagi антена
« Reply #8 on 20.12.2011, Tuesday, 14:44:27 »
Овој модел е од старите САМ-ови со амортизери за силен ветер,па вројатно ке издржи  :D Одм искуство - антена и 0џак не одат ( ова во војска го научив и го видов во пракса! :D :D :D) .Една АТ5 беше спровната во оџак ,ама поради своите 12 метри го урна оџакот во една бура,а таа се скрши на пола! Оние што знаат што е АТ 5 ке знаат на што мислам. :D :D :D :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: 9 елементи Yagi антена
« Reply #9 on 20.12.2011, Tuesday, 16:29:51 (Edited 20.12.2011, Tuesday, 16:31:22) »
Оние што знаат што е АТ 5 ке знаат на што мислам. :D :D :D :D

Да не е антена за систем за наведување на анти-тенковски ракети? Бидејќи колку што знам, AT5 се наведувачки анти-тенковски (guided missile). Мислам дека беа Руски, ама не ме земајте за збор, порверете на Google.

ПС: Не се разбирам во оружје и наоружување, ама ова го знам бидејќи по ОНО правев семинарска за анти-тенковски оружја ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: 9 елементи Yagi антена
« Reply #10 on 20.12.2011, Tuesday, 21:33:06 »
 Не бре Гига : АТ5  се состои од 5 стаклопластични цевки со вкупна висина од 12м.Се наставуваат една на друга и со помош на 4 ортоми и постоље се крева нагоре и се ленгерисува.на врвот се врзува бакарна сајла која на себе ина т.н. трапови и под агол од 60 степени се укосува кон столбот. Траповите имаат свои спојки и зависно од фреквенцијата се скратува или продолжува антената. Принципот е сличен како кај W3 DZZ антената .Отприлика вака изгледа:

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: 9 елементи Yagi антена
« Reply #11 on 20.12.2011, Tuesday, 22:22:42 »
А за што е оваа антена?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: 9 елементи Yagi антена
« Reply #12 on 20.12.2011, Tuesday, 22:46:02 »
вероватно за 144MHz банд
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: 9 елементи Yagi антена
« Reply #13 on 20.12.2011, Tuesday, 22:56:15 »
колега јас од антениве не се разбиран ништо (0) ама ти може да имаш многу поголем проблм од тој со ветерот, како што гледам куќата ти е на повисоко а со антената добиваш уште повеќе на восина а немаш громобранска заштита па недај боже да не испадне и поголем проблем напролет кога ќе почнат повеќе електричните празнења.
п.с жалам за настанатата штета иако ти кажуваш дека не е голема и со желби да не се повтори

Гром не би требало да удри во куќата оти струјата иди од под земја (како што рекоја инжинерите кога се градеше куќата) а и не сум највисок објект во радиус од 100 метри. Во овие 23 години колку што е куќата стара никогаш немало удрено гром

@GigaWatt

Ова е антена за радиоаматерска фреквенција 144-146 мегахерци, пишува во првиот пост од оваа тема. Правена е од една стара книга по авторот Rothamel.
Hams do it! With Frequency

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: 9 елементи Yagi антена
« Reply #14 on 20.12.2011, Tuesday, 22:58:47 »
@GigaWatt

Ова е антена за радиоаматерска фреквенција 144-146 мегахерци, пишува во првиот пост од оваа тема. Правена е од една стара книга по авторот Rothamel.

мислам дека прашува за антента од постот на Батка
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.