Author Topic: УКТ радиостаници  (Read 2571 times)

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
УКТ радиостаници
« Opened on 01.12.2011, Thursday, 19:16:25 »
УКТ опсег или VHF (very high frequency) зафаќа фреквенции од 30 до 300 мегахерци. Секако тука има исто и радиоаматерски фреквенции, најпопулатниот VHF опсег кај радиоаматерите е 144-146 мегахерци, односно на бранова должина од 2 метри. Исто како и кај КТ станиците, УКТ станиците имаат модови на работа како  CW, SSB,FM.  УКТ станиците за разлика од КТ станиците имаат значително помали антени и секако помал домет. Со добра антена и ротатор може да се постигнат извонредни резултати. На ЅЅВ и телеграфија нормална далечина е негде околу 2000 километри, додека за FM модулација се потребни репетитори. Оваа тема е многу голема и не може да се објасни со неколку реченици.
Јас користам базна FM радиостаница и 9 елементи Yagi антена што сам ја изработив, антената е усмерена на север и одлично комуницурам со цела Македонија преку репетиторот R7 кој што се наоѓа на Солунска Глава.

Yaesu FT-1500m



една од најдобрите УКТ станици, штета што не се произведуваат повеќе со само 5 вати го рушам репетиторот, а максимална снага на оваа станица е 50 вати. Целото куќиште служи како ладилник и е од масивен алуминиум, загревање скоро никакво макар и контунуирано и долги контакти со максимална снага.  Оваа станица може да работи само FM додека другите модови ги нема, што е една голема мана на оваа радиостаница. Сепак е добра.



9 elementi Jagi, 14 децибели засилување, должина нешто повеќе од 4 метри



Hams do it! With Frequency

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: УКТ радиостаници
« Reply #1 on 01.12.2011, Thursday, 23:49:30 »
sto ne probas so kruzna antena -helikoidna ,ili moze i spiralna
Code: [Select]
http://www.antenna-theory.com/antennas/travelling/spiral.php
Code: [Select]
http://www.antenna-theory.com/antennas/travelling/helix.php
Z33MK

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: УКТ радиостаници
« Reply #2 on 01.12.2011, Thursday, 23:53:46 »
многу долга спирала има ставено (слика 2) за која феекфенција е таа антена?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: УКТ радиостаници
« Reply #3 on 02.12.2011, Friday, 00:16:18 »
kompjuter za presmetka na helkoidna antena
Code: [Select]
http://www.daycounter.com/Calculators/Helical-Antenna-Design-Calculator.phtml
Z33MK

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: УКТ радиостаници
« Reply #4 on 02.12.2011, Friday, 01:02:04 »
@MAKEDONIA

спиралната антена нема скоро никакво засилување колку што знам, ако грешам кажи. Хеликоидните антени се добри за ЕМЕ комуникација. За FM репетиторска работа не, немаш потреба а и не знам колкаво засилување имаат тие. Јас можам да изработам и таква антена ама нема потреба од толкава антена, дури и мојата Јаги антена е преголема за репетиторска работа, доволна е само 2 елементи или 3 елементи јаги, значи не добиваме подобри перформанси ако се користи за репетиторска работа
Hams do it! With Frequency

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: УКТ радиостаници
« Reply #5 on 02.12.2011, Friday, 01:16:37 »
Z31GH антената што ја имаш без никаков проблем можеш да ја користиш за радиоаматерски сателити. Имаш пробано на сателит?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: УКТ радиостаници
« Reply #6 on 02.12.2011, Friday, 01:29:32 »
Исто така хеликоидната антена има кружна поларизација ако не се лажам, а репетиторите имаат вертикална поларизација, значи ќе добиеш најдобри резултати со вертикално поларизирана антена. Не знам какви се за ЅЅВ, ама знам дека се одлични за ЕМЕ. Сепак добро е да се отвори тема во делот за Антени за овие прашања  :)

@DX-er
Антената ја изработив баш за таа намена, ама бидејќи ми треба уште опрема засега не сум во можност да остварам таква комуникација, затоа засега ке ја користам само за ФМ.
Hams do it! With Frequency

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: УКТ радиостаници
« Reply #7 on 02.12.2011, Friday, 01:32:59 »
@DX-er
Антената ја изработив баш за таа намена, ама бидејќи ми треба уште опрема засега не сум во можност да остварам таква комуникација, затоа засега ке ја користам само за ФМ.

Имам гледано клипчиња каде со далеку помала антена и со рачна станица комуницирале преку сателит (вероватно со ФМ модулација) па можеш и ти :) Е сега не сум запознаен со следново, дали за комуникација со сателит треба станицата да може да се подеси и на тие фрекфенции наменети за сателит, а ако станицата не поддржува работа на тие фрекфенции ништо, или пак секоја станица поддржува фрекфенции за сателит?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: УКТ радиостаници
« Reply #8 on 02.12.2011, Friday, 01:37:42 »
Да, знам за каков вид на комуникација кажуваш, мала антена поставена на носач за видеокамери на кој има поставено рачна радиостаница. На тие носачи можеш да ја вртиш антената и да ја менуваш односно подесуваш поларизацијата се додека не добиеш најдобар прием. Метод кој што се користи најповеќе во Соединетите американски држави.
Hams do it! With Frequency

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: УКТ радиостаници
« Reply #9 on 02.12.2011, Friday, 01:43:02 »
мала антена поставена на носач за видеокамери на кој има поставено рачна радиостаница. На тие носачи можеш да ја вртиш антената и да ја менуваш односно подесуваш поларизацијата се додека не добиеш најдобар прием. Метод кој што се користи најповеќе во Соединетите американски држави.
Да да така беше на видеото. Иначе беше гласовна комуникација.

дали за комуникација со сателит треба станицата да може да се подеси и на тие фрекфенции наменети за сателит, а ако станицата не поддржува работа на тие фрекфенции ништо, или пак секоја станица поддржува фрекфенции за сателит?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: УКТ радиостаници
« Reply #10 on 02.12.2011, Friday, 01:52:49 »
За Сателитска комуникација најдобри се  All mode radio станица, бидејќи подржува и ФМ и ЅЅВ, тие на видеото што го знаеме се ФМ станици, ама имаш и ЅЅВ комуникација преку сателит. Не можеш да слушаш ЅЅВ на ФМ радиостаница и обратно, затоа за тие комуникации јандобри се  All mode radio.

Hams do it! With Frequency

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: УКТ радиостаници
« Reply #11 on 02.12.2011, Friday, 01:54:46 »
a во поглед на фрекфенциите, дали да барам станица која може да работи на фрекфенциите наменети за сателитска комуникација или пак фрекфенциите се универзални?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: УКТ радиостаници
« Reply #12 on 02.12.2011, Friday, 07:00:37 »
треба да бараш станица што е во опсег од 144-146 мхз, секако all mode
Hams do it! With Frequency

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: УКТ радиостаници
« Reply #13 on 02.12.2011, Friday, 10:50:36 »
Helikoidnata antena ima prema knigata Bozo Metzger Radioprirucnik za amatere od 1972 strana 512  so 6 navoi 12db sirina na snopot na zracenje 47 stepeni i opseg na rabotni frekfencii +- 25% se odnesuva na 432mhz
Z33MK