Author Topic: 44-ти Собир на радиоаматери на Македонија  (Read 2325 times)

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
44-ти Собир на радиоаматери на Македонија
« Opened on 15.06.2015, Monday, 15:59:47 (Edited 15.06.2015, Monday, 16:22:34) »
          На 13.06.2015 се одржа 44 тиот собир на радиоаматери на Република Македонија во Прилеп кај манасторот Свети Димитрија. Покровители на овој собир беа Народна Техника на Република Македонија, Радиоаматерски сојуз на Република Македонија и Радиоаматерски клуб Никола Тесла од Прилеп.





          На овој собир се одржаа и државните натпревари во радиогонометрија и брза телеграфија.
Атрмосферата беше пријатна и пријателска и можам да кажам дека покровителите направија многу убава организација. Присутни беа многу радиоаматери од најмладиот до најстариот.
          Пред самите натпревари имаше убаво дружење, размена на искуства и нови запознавања.
          Натпреварот го отворе претседателот на РСМ Звонко Стаменков







          Како што спомнав се одржуваше натпревар во АРГ, односно радиогонометрија и HST брза телеграфија. Бидејќи мојот лисичар поради моја неажурност не го дозавршив, се натпреварував со друг лисичар кој се покажа многу добар.






          Лисиците беа добро скриени и требаше човек добро да испоти дури да ги најде. Мене најмногу мака ми даде првата лисица за која изгубив премногу време да ја најдам. На некој начин вртев во круг а моите 100 килограми ми претставуваа голем проблем на тој терен.  >:(









Верувајте, не ми беше лесно.... ;D

          Се на се беа 5 лисици, ги најдов сите, но имав многу лошо време и освоив пристојно 5-место на овој државен натпревар. Немам никакви забелешки кон комисијата, таа успешно и фер ги бодираше сите натпреварувачи. Сепак важно е да се учествува, нели.
          По натпреварот  имаше ручек и дружење кое што ќе остане незаборавно.







Секако беа доделени и сертификати за освоени места, признанија и медали.

         Кога си дојдов дома, после ладниот туш заспав како да сум во кома или клиничка смрт, спиев 14 часа и ништо не можеше да ме разбуди. (Дури и сонував како да сум на апарати приклучен)

          Голема благодарност до претседателот на Радиоклубот Никола Тесла Доне Кочоски Z32DF за одличната организација на овој собир и се надевам дека и во иднина ќе имаме вакви дружења.

Бидејќи немам слики и официјални резултати од натпреварот во брза телеграфија и АРГ, ги молам членовите на форумот кои сликаа за HST да постираат некоја слика како и да ги објават официјалните резултати за комплетниот натпревар


Hams do it! With Frequency

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Само на мене сликите не ми ги load-а или ???...
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Одг: 44-ти Собир на радиоаматери на Македонија
« Reply #2 on 15.06.2015, Monday, 23:50:49 (Edited 15.06.2015, Monday, 23:52:42) »
Морам да кажам дека како член на радио клубот “Никола Тесла“ од Прилеп собирот ми претставуваше особено задоволство иако не се наптреварував јас (бидејќи имав други задолженија околу организацијата и текот на самиот собир и натпревар).

По многу време се прават силни напори да се заживее радио аматеризмот во Прилеп и овој собир   на радио аматери е прв ваков во Прилеп по многу години.

Воедно, голема благодарност до Z31GH (знае зошто).  :)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Браво Z31GH, баш ми е драго што ни долови дел од атносверата.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Само на мене сликите не ми ги load-а или ???...

Па,веројатно сликите се само за радио-аматери ;D ;D Шала на страна,поздрав до Бубе и + за неговиот ентузиазам.Во секој случај иако со 100 и + килограми и петто место е успех ! ;) :D

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Сакам да видам повеќе млади луѓе на овие собири во иднина.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline dimce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 256
  • Gender: Male
Браво само напред  ;)

Offline Z3nesto

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 83
Му ветив на @Z31GH дека ќе ги објавам резултатите тука па повелете во прилог :)
АРГ Резултати


HST Резултати



По кој знае кој пат, честитки до организаторите од Прилеп.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Секоја чест на сите  :)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш