Author Topic: Дали е сеуште активно радио аматерството?  (Read 2382 times)

Offline Z32AL

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
Како претставник од *помладата генерација* ќе одговорам дека кај нас, во МК, лека полека радио-аматерството оди во заборав :-) Во моментов има доста активни луѓе колку што знам, дури има и тим што е светски/европски првак - Z37M од Штип, но, новите членови ретко се наоѓаат.

Од прва рака знам (основач сум на радио клубот Z37E во техничкото школо во Штип + во процедура сум на реинкарнирање на радио клубот YU5FET на електро) дека нови заинтересирани луѓе тешко се наоѓаат :-)

73 de Z32AL

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Абе батки,бадијала зборуваме! Штракачи.ржачи,плукачи- само такви останаа.Она со репетиторите ,штракањето и водење празни муабети нема да го врати членството. Ќе се организирала RMZO !?? Знаеш од кога тоа го слушам??Е,хе,барем 10 години!!!!! Со Венцо и Зоки одамна се договаравме,цртавме шеми..... Абе,не ме засмејувајте.Се додека Сојузот е вака поставен ,не знам. Ако видам промени ,јас бесплатно ќе обучам 5-6 кандидати во Велес .Само да имаат малку талент и да сакаат да работат! Засега не гледам кандидати,навистина.Затоа,нека остане тука муабетов!  ;D ;D ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ја почнав темава ама изгледа не требаше да ја почнам. Не знаев во каква ситуација се работите :S. Јас мислев дека бројот на активни радио аматери е поголем... не знаев дека до волку се заглибени работите :S. Изгледа работава на крај ќе се сведе на тоа не дека не сте обединети, туку дека навистина сте малку :S.

Власта се концентрира да ги натера младиве да студираат технички факултети и стручни школи, а што народот веќе заборавил што е тоа техника, тоа нема врска ::). И најтрагично е што веќе не се ни интересираат. Кога во нешто нема пари, веќе е тешко да се убедат луѓето да бидат дел од тоа.

Тешко ми е да си го признаам ова... изгледа се надевам дека работите ќе се сменат со време... но како што тргнале, изгледа нема. Штета...
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не е лошо да се пишува за радио-аматери и проблемите кои ги имаат.Проблемот е овие муабети да стасаат до релевантните луѓе кои треба да се справат со состојбата.Како сега стојат работите,не гледам можности за скорашен напредок.Дека треба да се изнајдат модуси и да се тргне од почеток,на сите им е јасно.Да напоменам дека радио-телеграфистите ( не ги подценувам другите категории!) се со посебен статус секаде во светот.Не може секој да биде телеграфиста.Психофизичка способност,слух,доверливост,способност за работа во стресни и специфични услови,познавање на уреди и техника,сето тоа е потребно за да се биде телеграфиста.Треба да има *сенс* и талент  и да сака работа на долги патеки.Самата обука ( опремата и работните часови ) не се проблем.Проблем е надоградбата (кондиционирањето).Можеби државата треба да обучи одреден број кандидати и опреми со бесплатни уреди. Тогаш веќе ќе имаме подлога за работа.Друго,мораме секоја година да имаме средби,состаноци и хам -спирит 8) ,на кандидатите.Дружење ,работа и пот!