Author Topic: Ми треба инфо за батерија од лаптоп  (Read 2811 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Ми треба инфо за батерија од лаптоп
« Opened on 27.03.2016, Sunday, 14:40:12 (Edited 27.03.2016, Sunday, 19:32:50) »
Батеријава сака да ја криста надвор од лаптопот (отиде во вечните ловишта) па ако знае некој како да ја поврза за полнење, како за празнење(користење т.е. активација). Потребна е струја од 1А што би требало да е во границите на нормална потрошувачка на овој тип батерии.
Станува збор за Dell j1knd.
Ви благодарам.

Offline MilerovEfekt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 176
Неможеш да ја користиш надвор од лаптопот. Батеријата има контролер во неа, без да си направиш муабет со него нема да се активира. Немој. Да. Си. Играш. Со. Батеријата.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Одг: Ми треба инфо за батерија од лаптоп.
« Reply #2 on 27.03.2016, Sunday, 17:03:18 (Edited 27.03.2016, Sunday, 19:31:15) »
Да ја врза некако да полни не може? за празнење може и дирекс од батериии...
Или па некој полнач...(како овај):


Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Бицикле ,ако сакаш батерија отвори ја и смени ги елементите внатре,ама за вадење надвор од лап топот и некакви исправувачи не размислувај! Или ке ја оштетиш батеријата или матичната на лап топот.Друго нема.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
не не, батка, лошо си ме разбрал. Или лошо сум напишал.
Поентата ми е батеријата да ја користам за сосем друга намена, значи, лаптопоте одамна заминат- нема што повеќе да се оштетува, поентата ми е батеријата да ја искористам за сијалица, значи сијалицата е 9-12в, 1А„12в, а батеријата е составена од 6 (3х2)батерии и има напон од 11,1в значи одговата на сијалицата. Е сега поентата ми е да ги полнам батерите надвор од лаптопот, исто и да ги користам надвор од него.

Offline DimitarMK

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 51
Одг: Ми треба инфо за батерија од лаптоп
« Reply #5 on 28.03.2016, Monday, 00:35:53 (Edited 28.03.2016, Monday, 00:38:49) »
Ќелиите внатре се од тип 18650 Litium-ion батерии. Види разгледај нешто вакво, но мислам дека овие се за секоја ќелија посебно:

Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/5V-Micro-USB-1A-18650-Lithium-Battery-Charging-Board-Charger-Module-New-TR-/311278871010?hash=item4879aaa1e2:g:oGoAAOSwQJhUgoZS
BTW, што толку сте против експериментирање, јас кога ми цркнаа ќелиите на лаптопот поврзав 12V акумулатор на електрониката од батеријата наместо ќелиите и си работеше лаптопот освен што врска немаше за капацитетот и сл. И секако не пробав да го полнам акумулаторот преку лаптопот туку да го празнам. Но, може да заврши работа идејава за emergency ситуации  ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Ми треба инфо за батерија од лаптоп
« Reply #6 on 28.03.2016, Monday, 01:15:50 (Edited 28.03.2016, Monday, 01:24:56) »
Ако е цркната батеријата,како ке ја користиш? Подобро извади ги елементите од батеријата,провери кои се добри,а кој пробиени и полни ги со друг полнач,секако со регулација на струјата на полнењето. А за врзување акумулатори не сум пробал,ама сум видел куп лап топи од камионџииве врзувани на разни начини, на разни акумулатори -имаше запалени плочи, стопени пластики,испукани батерии...Не си играјте многу со тие работи.Сега се евтини претворувачите 12/220V- или направете си еден и така врзувајте го на акумулатор лап топот .

Споено мислење: 28.03.2016, Monday, 01:24:56
Ќелиите внатре се од тип 18650 Litium-ion батерии. Види разгледај нешто вакво, но мислам дека овие се за секоја ќелија посебно:

Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/5V-Micro-USB-1A-18650-Lithium-Battery-Charging-Board-Charger-Module-New-TR-/311278871010?hash=item4879aaa1e2:g:oGoAAOSwQJhUgoZS
BTW, што толку сте против експериментирање, јас кога ми цркнаа ќелиите на лаптопот поврзав 12V акумулатор на електрониката од батеријата наместо ќелиите и си работеше лаптопот освен што врска немаше за капацитетот и сл. И секако не пробав да го полнам акумулаторот преку лаптопот туку да го празнам. Но, може да заврши работа идејава за emergency ситуации  ;)

Не знам како си врзал 12V акумулатор на електрониката на батеријата кога обичнo батериите се по 19V, ретко 15 или 16V?

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Батеријата е исправна...
ова е за една батерија..

Offline DimitarMK

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 51
Одг: Ми треба инфо за батерија од лаптоп
« Reply #8 on 28.03.2016, Monday, 03:07:13 (Edited 28.03.2016, Monday, 21:07:55) »
Ако е цркната батеријата,како ке ја користиш? Подобро извади ги елементите од батеријата,провери кои се добри,а кој пробиени и полни ги со друг полнач,секако со регулација на струјата на полнењето. А за врзување акумулатори не сум пробал,ама сум видел куп лап топи од камионџииве врзувани на разни начини, на разни акумулатори -имаше запалени плочи, стопени пластики,испукани батерии...Не си играјте многу со тие работи.Сега се евтини претворувачите 12/220V- или направете си еден и така врзувајте го на акумулатор лап топот .

Споено мислење: [time]28 Март 2016, 00:24:56[/time]
Ќелиите внатре се од тип 18650 Litium-ion батерии. Види разгледај нешто вакво, но мислам дека овие се за секоја ќелија посебно:

Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/5V-Micro-USB-1A-18650-Lithium-Battery-Charging-Board-Charger-Module-New-TR-/311278871010?hash=item4879aaa1e2:g:oGoAAOSwQJhUgoZS
BTW, што толку сте против експериментирање, јас кога ми цркнаа ќелиите на лаптопот поврзав 12V акумулатор на електрониката од батеријата наместо ќелиите и си работеше лаптопот освен што врска немаше за капацитетот и сл. И секако не пробав да го полнам акумулаторот преку лаптопот туку да го празнам. Но, може да заврши работа идејава за emergency ситуации  ;)

Не знам како си врзал 12V акумулатор на електрониката на батеријата кога обичнo батериите се по 19V, ретко 15 или 16V?

Ќелиите посебно секоја е 3.7V. Полначите за лаптоп се најчесто 19V. Батериите од лаптоп доколку се со 6 ќелии заедно даваат 11.1V т.е. 3 пара по 2 батерии врзани паралелно (3.7+3.7+3.7=11.1V). Нема врска муабетот, секако не би го користел така, туку како експеримент.

Да не забегуваме со муабетот, @bicikle претпоставувам сака да ги искористи батериите внатре, т.е. ќелиите и да направи полнач кој ќе ги полни сите одеднаш.

Полнењето на овие батерии е малку зафркнато, мислам дека во батерија од лаптоп со 3 пара од 2 ќелии, за секој пар има посебен контролер кој ги полни. Види на електрониката од лаптопот што компоненти има, па може ќе најдеме некој datasheet и да се склопи некоја шема. Имам неколку електроники од лаптопски батерии извадени, баш и јас ќе разгледам деновиве.

Нешто вакво е идеата..


Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Бицикле,лошо си напишал батка,ама ако сакаш да ја растуриш батеријата и поединечно секој сегмент да го користиш наедноставен полнач ти е овој,или за 2 $ купи си вакво нешто:

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
@ДимитарМК во лаптопон има и некој микро процесор, е сега не знам дали лаптопот му дава сигнал за он/оф за понење/празнење итн итн, или па во него има само некој драјвер за да ја познае батеријата. патем што пцб е тоа за 3 батерии, најверојатно ќе брка абота, да не ги полнам една по една, би одзело многу време. Ако не оди во план и шемата од батка, за полнење една по една. Патем во конкретниов сучај батериското паковање има некој си bq3060 контрлер, и колку што разгледав има опција за "clock" и "data", но полнњето е независно од оовие фунции, исто така пранењето оди со краток спој на пин 4 и -, но кај мене не функционираше ова со краток спој... Може дека се батериите на 2.2в (одамна не е во ф-ја батеријава па се испразниле) ама не пробав да ја полнам, да ен се оштети. Како и да е ако е нешто ситно тој полначот во предходниот посто на @димитарМК ќе пробам прво со него.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Пробај и со вторава шема

Offline MKD-Boy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 226
Здраво,
Имав едно батерифче од лаптоп, со пробиени келии.. кога ке ја ставев во лаптоп краток спој правеше и го гасеше лаптопот.
Е сеа најдов едни келии.. ја отворив батеријата, ги извадов старите келии ги залемив новите ( една со една паралелно и потоа 2 со 2 сериски..поточно 3,7+3,7+3,7.. ) на плочката имаше 4 контакти.. Б-, Б1, Б2 и Б+.
Б- ја залемив на првите 2 келии, Б1 ја залемив на првите келии на плусот.. и вторите 2 келии, минусот го залемив на првите келии на плусот поточно на Б1.. Б2 ја залемив на вторите 2 келии.. третите 2 келии, минусот го залемив на плусот на вторите 2 келии или Б2 и на крајот нормално го залемив Б+ контактот.. е сеа пошо не беа полнети батериите.. имаа негде околу  8.6в а батеријата треба да е 10.8в.
Ја соберив, ја ставив во лаптопот, ама не сака да ја полни :/ ми дава, Battery plugged in/not charging. Чаре?!

Offline MKD-Boy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 226
п.с Можно е да не сака да ја полни батеријата, дека волтажата од прилика му е падната на келиите на 2,5/2,7v ?

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Батериине се ставаат/вадат со ред, не рандом, после може да треба да се над 2,5в, зависи колку му е cut off