Author Topic: Проблем со ладење на лаптоп  (Read 2363 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
;D на грешки се учи, после ова ќе пуштам  оглас чистам кулери... ;D Задоволен сум благодарение на вас и на YT.

Прво ќе исчистиш едно 10-тина лаптопи на пријатели за без пари и притоа ќе гледаш да немаш вакви грешки или да бидат што е можно помалку ;D, е потоа дури дај оглас ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Pance24

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 101
E,па добро,барем признаваш! :D :D Иначе идат кај мене и вака почнуваат - абе го отворив,ама ништо не му направив!! >:( Не знам што му стана - не пали сега! И кога ке го отворам - чудо- скунати флетови,погрешно врзување,наопаку ставени приклучоци,иако некој ке рече - не е можно тоа! Ама може,во стварност.Дури и не признаваат дека го отворале,а фалат два-три штрафа,се гледа. Понекогаш ,кај некои лап-топи лесно се доаѓа до хард,меморија итн.Кај некои па треба се да извадиш ( некој 15-20 штрафа) за да дојдеш до хардот,или приклучокот за адаптерот кој најчесто страда од удари,паѓање,шутирање.Тастатурите страдаат од вода и сите останати пијалоци и како такви натопени (особено со сок!) им нема спас ,се залепуваат просто. Добро е кога се добро ке заврши и ке научиш нешто! 8)
Не дај боже да ти се погоде од ХП павилион серијата кај тебе а ( чистење ) Нема шанси да го отвореш а макар да не му ставеш 2-3 нови флетови за тач копчињата .

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Проблем со ладење на лаптоп
« Reply #17 on 28.02.2013, Thursday, 16:41:01 (Edited 28.02.2013, Thursday, 19:15:59) »
Ништо без пари.За еден лап-топ чистењето трае 2-3 часа во најдобар случај,а некогаш  го отвораш и 2-3 пати ако нешто си заборавил ;D или нешто не оди >:( Мислам дека и премалку земаме пари 600 -800 денари со чистење,менување термална паста.. И уште било скапо.Затоа ставив еден натпис на влез на сервисот : *Ако мислите дека можете сами да си го поправите  компјутерот,не го носите  на сервис.Ако веке сте го поправале сами,а сепак го носите кај нас,очекувајте вашата грешка да биде наплатена!*  :D ;)

Offline Apostol_Cz

  • Нов член
  • *
  • Posts: 33
Кој признава пола му се додава  ;D, ако не се разбираш во нешто боље не фаќај плати си, ама па ако сакаш да сработиш нешто и да научиш на свој ризик, без да чепкаш неоди, некогаш ќе заштедиш пари но некогаш ќе те кошта дупло, тоа е. Инаку лајк за натписот Батка  ;D реален е, а за огласот се зезав, туѓ лаптоп нефаќам, на свое си експериментирам пошто ме интересира па си чепкам нешо ситно по дома као поправам  ;D

Offline Pance24

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 101
И подобро е да не чепкаш туѓи лаптопи и десктопи бидеќи ке ти плате поштено еве да речиме 600 ден ама па после ке ти трубе цел месец бидеќи му се појавил некој друг дефект мислеќи дека е предизвикан од тебе . А компјутерот му е стар 20 години :D . Да ти наведам еден пример. Пред 6 месеци продадов една пентиум 4 ка компјутер за 2500 ден ама на рати по 500 ден месечно ми плаќа чоекот и до вчера ми се јавува абе тропа нешто внатре се рестартира самиот . Му викам оди дај си уште 200-300 ден за нов кулер на процесорот шо ми викаш мене , да не сакаш да ти го сменам без пари . Е таков е народот сака за малце пари а и гаранција 2 години да има и да биде најјако. Не е за бадијала поговорката сиромавиот два пати плаќа .

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Јас така правам....татко му на некој другар му дал 500 ден да го однесе за форматирање или чистење...тој донеси го кај мене, ќе го средиме и со парите се частиме. 1 лаптоп зезанав, едвај го средив, куќишта се лесна работа, форматирање дур научив...на секој компјутер различно  да се снајдиш, немаш драјвери...100работи xD ...се исплати воглавно, ако не парите и јонгис тука е :D

ама конкретно за пари не се нафаќам, за да зарабоуваш како професионалец, треба и да ја извршиш работата исто така ;)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Јас така правам....татко му на некој другар му дал 500 ден да го однесе за форматирање или чистење...тој донеси го кај мене, ќе го средиме и со парите се частиме. 1 лаптоп зезанав, едвај го средив, куќишта се лесна работа, форматирање дур научив...на секој компјутер различно  да се снајдиш, немаш драјвери...100работи xD ...се исплати воглавно, ако не парите и јонгис тука е :D

ама конкретно за пари не се нафаќам, за да зарабоуваш како професионалец, треба и да ја извршиш работата исто така ;)

е друже за ова ептен те поштуем, арно ама многу "професионалци" кај нас не го знаат ова...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не бери гајле ,сите професионалци се познаваат меѓусебно.Воглавном знаеме,во кој град колку мајстори има и кој што работи. ;D Конкретно,дојди во Велес пример и прашај некој каде да го однесеш на поправка компјутерот.Ке ти каже.А оние *маалски мајстори* ни носат само подобра заработка.Не бадијала се вели : * скржавиот два пати плаќа*! Остави го некој *мајстор* да ти го среди ,па дојди кај вистински мајстор.Ке го направи,ама и повеке ке ти наплати,затоа што морал да го поправи и тоа што *маалскиот* го  зезнал ;D ;D

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Одг: Проблем со ладење на лаптоп
« Reply #23 on 01.03.2013, Friday, 15:14:20 (Edited 01.03.2013, Friday, 15:17:04) »
Исто кај нас во Охрид...ако е озвучење-аудиотехника и автоелектроника маџар, телевизори бела техника-никола професорон(тато) и има уште 1сервис асолен ...све друго онака квалитетно ќе го раскомада па после ти мисли му ја кој мајстор ќе се нафати да го поправа :P
Ке го направи,ама и повеке ке ти наплати,затоа што морал да го поправи и тоа што *маалскиот* го  зезнал ;D ;D
Цел живот го гледам тоa ко ќе се расправа тато...
-е даа бе 1000ка, овај за 400 ми го праеше...
тато -А тој го напрај?, однеси го пак ако е поевтин.
-Ам не го напрај, ама..... xD

Еднаш се деси 1 човек донесе појачало без трафо....тој што го поправал го мафнал, умрев од смеење xD
Интересна работа да гледаш и да се смееш :P