Author Topic: Магични очи и како работаат  (Read 2107 times)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
може и од телевизор да се не мора само од компјутери :)
има разни големини
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
само овие сепак не ми личат на неонки, башка и од една страна да се напојуваат ќе светат целосно, не така како на клипот... можда се некој си специјални или има некој дополнителни уреди за неонкие така да свеетат...

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
CCFL ламби се прогуглајте ќе најдите повеќе информации :)
Инаку ова се неонки со ладна катода  ;)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: Магични очи и како работаат
« Reply #33 on 17.03.2011, Thursday, 22:56:19 (Edited 18.03.2011, Friday, 10:45:52) »
    edno od poranesnite magicni oka ,raboti kako tlealka sto so promena na naponot ja menuva i svetlinata koga ima najaka stanica sveti celai obratno na slaba sveti slabo                                                                                                                      
Z33MK

Offline Pance24

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 101
Koj рече дека се ретки? Појди у некое село и ке најдеш и секоја куќа. Инаку јас имам 3 стари радија и еден ТВ со ламби така да радијата навистина ги имаат напред овие магични окца за подесунање на станицата која што за штета наша само Радио скопје го фаќа и некои си грчки станици за кои што треба антена 5 метра.

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: Магични очи и како работаат
« Reply #35 on 01.04.2011, Friday, 14:16:24 (Edited 01.04.2011, Friday, 14:18:00) »
kaj starite radia obicno nekoi kondezatori od postaro vreme se losi i treba da se smenat obicno toj sto odi od  anodata na predzadnata lamba na prva resetka na zadnata tie propustaat pozitiven napon na prva resetka i ja rasipuvaat lambata treba da se zamenat obicno jas koristam ima dobri kondenzatori od napojniot del od kompjuteri 0,1mf 400volti proboen napon za naizmenicna,a ima odlicni kondenzatori i od CFL
Z33MK

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
MAKEDONIA опишини како всушност работат овие окца, што се случува во нив ,дали има физички движења ?
nema nikakvo mehanicko dvizenje,elektronite od katodata odat namesto na anoda na del premackan so fluoroscenten sloj eve nekoi razlicni vidovi na magicni oka od levo nadesno najslab signal i lokalna stanica najdesno
Z33MK