Author Topic: Магични очи и како работаат  (Read 2105 times)

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: Уште едно магично окце
« Reply #15 on 09.03.2011, Wednesday, 21:16:40 »
Нели е магичното око еден вид фотоќелија или јас сум грешка  ???
Life is too short to remove USB safely ..

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: Уште едно магично окце
« Reply #16 on 09.03.2011, Wednesday, 21:17:32 (Edited 09.03.2011, Wednesday, 21:26:56) »
ne e tuku poveke e mala katodna cevka
Z33MK

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
mnogu oci so edno oko
Z33MK

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
е да најдам вакво окце на отпад и славам!!!!
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
MAKEDONIA опишини како всушност работат овие окца, што се случува во нив ,дали има физички движења ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
вака од око би требало да се обложени со некој флуорпосцентен материјал, низ цефката би се движеле електрони.... само не ме фаќај за збор, ова е предпоставка...

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
^^^ така е, имаше пишано како функционираат на 1вата страна...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
шо има на првата страна се се тоа модели само на очи, не забележав конкретно како оди сето тоа, односно нигде не заприметив како се произведува светлината и како поточно работаат
само така површински се спомнува и толку :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Пред некој ден во разговор со МАКЕДОНИА ми кажа дека со моторче и една ЛЕД можеме да си направиме такво магично око. Ме стави во мисла, како тоа ? Кога ке дојде ке пише за тоа што како..
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
со POV ке се прави тоа, ама ке треба некое микроконтролерче да ја регулира светлината....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Само во тој случај мислам дека нема да биде магично окце туку POV што би личел на магично окце.
Мене ме интересира како работат магичните ока од тоа време, тоа е интересното  :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
а да ви дадам подобра идеа :)
CCFL VU Meter
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
хахах браво за клипов, супер нешто. Неонките ги напојува само од една страна а вероватно целата работа лежи во проме на волтажата според музиката.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
да ама ова не се обични неонки, ова се позадинско светло од LCD монитори (ако памти некој или ако запримети пред некој ден барав такви ламби), се контролираат како што кажа со промена на напонот
ако успеам да најдам ќе испробам вакво нешто :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
да ама ова не се обични неонки, ова се позадинско светло од LCD монитори (ако памти некој или ако запримети пред некој ден барав такви ламби), се контролираат како што кажа со промена на напонот
ако успеам да најдам ќе испробам вакво нешто :)
Такви неонки за 15 инчи LCD се продаваат во БТ меѓутоа цената им е 1000 денари, ке прашам пак евентуално ако снижале ке ти кажам. Само толку беа тенки што мислиш ке се скршат. Овие на снимкава се доста подебели, највероватно тие биле за лаптоп
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.