Author Topic: Прашање за мотање на калеми  (Read 860 times)

Offline enterprise

  • Нов член
  • *
  • Posts: 13
  • Gender: Male
  • live long and prosper
Прашање за мотање на калеми
« Opened on 25.11.2009, Wednesday, 21:29:39 (Edited 26.11.2009, Thursday, 01:58:03) »
Имам едно прашање. До сега не сум се занимавал со мотање на намотки и слично, па ако не е проблем ако можи вака една формула по која се изработуваат калеми. Учев нешто за магнетика, мала работа ама некако слаба страни ми се калемиве покрај транзисторите се разбира. ??? Поздрав и фала за било каква помош.
:)

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Прашање за мотање на калеми
« Reply #1 on 26.11.2009, Thursday, 02:01:13 (Edited 26.11.2009, Thursday, 02:07:22) »
Формулата за точна пресметка на индуктивитетот на калем е премногу сложена и усовршена дури во 1992ра година. Затоа најмногу се користиме со: 1. Искуство 2. Мерење 3. Програми и веб страници за пресметка како на пример оваа:

Code: [Select]
http://hamwaves.com/antennas/inductance.html
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Прашање за мотање на калеми
« Reply #2 on 26.11.2009, Thursday, 13:36:05 (Edited 26.11.2009, Thursday, 16:13:32) »
пиши за што ти треба калем?
За ФМ предавател, за друг предавател, за појачала, за филтри?
Ако е за предавател односно осцилаторот, тогаш земи бакарна жица 1mm и намотај ја на тело од 6-7mm и намотај 6 намотки (6 круга).
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline enterprise

  • Нов член
  • *
  • Posts: 13
  • Gender: Male
  • live long and prosper
Не ми треба засега калем за ништо, меѓутоа гледам на многу места се користат па ај реков да прашам како Вие ги изработувате. Чиста радозналост. Позз
:)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
доколу знаеш која индуктивност треба да ја има калемот
евети едно мало проектче :)

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=154.0

со малку мерења и испитувања можеш да го добиеш саканиот калем
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!