Author Topic: како да го испробам ова???  (Read 566 times)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
како да го испробам ова???
« Opened on 26.07.2010, Monday, 16:17:50 »
си бев на одпад денеска и видов еден голем ладилник..отидов да го земам и сосе него имаше електронска плочка и на ладилникот имаше закачено два засилувачи STK4036 па незнам дали работат...знам дека може да направам засилувач некој и да ги пробам дали работат, но немам звучници доволно големи за да го испробам засилувачот дали работи...па има ли некој друг начин како би можело да се испроба колото дали работи...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: како да го испробам ова???
« Reply #1 on 26.07.2010, Monday, 16:32:50 »
Па види кои STK засилувачи ги имаш, симни си datasheet, пробај со некоја од шемите дадени во datasheet-от, само што на влезот ќе му ставиш 50K потенциометар за да ограничиш влезниот сигнал. Ако работат засилувачите пуштени на тивко, би требало да работат и на гласно ;). Така нема да ги оштетиш звучниците ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: како да го испробам ова???
« Reply #2 on 26.07.2010, Monday, 17:00:48 »
Bojan каде поточно се наоѓа тој отпад и до колку саат работи преку недела?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: како да го испробам ова???
« Reply #3 on 26.07.2010, Monday, 18:03:41 »
Баш така, поврзи ги според datasheet и пушти ги преку потенциометар на влез, на потивко и ќе нема проблем, а после ако работат ќе ги пробаш и на појаки звучници. Иначе досега вака имам "рециклирано" четири STK...  интегралци најдени по отпади и растурени уреди :)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Baze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Ех да го оставеа Никола Тесла и понатаму да твори.
Одг: како да го испробам ова???
« Reply #4 on 26.07.2010, Monday, 18:23:37 »
Како со ти напишаа погоре,стави еден потенциометар намали го интензитетот на звукот па приклучи ги твоите послаби звучници  :)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: како да го испробам ова???
« Reply #5 on 26.07.2010, Monday, 18:56:35 »
а бе...проблемот е што немам асални звучници дома...имам звучници за компјутерот само од дуууууру 5W....имам уште едни звучници ама па на нив високотонецот не им работи...треба да се менува (тие RIZ што имав отворено тема) уште немам ставено високотонец за нив... а и па да работат не планирам да ги оставам така...не ми треба мене засилувач... дека немам пари за звучници да си купам... па ако работат..ке ги продадам на некој ако сака...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: како да го испробам ова???
« Reply #6 on 26.07.2010, Monday, 19:02:05 »
Можеш да ги пробаш на тие RIZ што ти се дома звучниците, ако нема високотонци и среднотонци, само гледај да ги врзеш басовите диркетно, без свртница (не ради друго, некој случајно да не направил спој во жиците и со кои се врзува свртницата при вадењето на високотонците и среднотонците). Тие се интегрирани засилувачи, не мора кај нив да гледаш фреквентен опсег, или работат или не работат (или во некои многу ретки случаи се полуизгорени, па може да се случи да работи еден канал, а другиот не, или да се јавува крчење, на звукот, гасење, палење...). Ако работат на басовите, сигурно ќе работат и на други звучници со високотонци на нив, или на широкопојасни звучници ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."