Author Topic: Микропроцесор како привезок  (Read 687 times)

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Микропроцесор како привезок
« Opened on 23.06.2010, Wednesday, 14:50:06 »
Сакам да си направам привезок за клучеви од стар процесор - (486 DX2-66 Mhz :))). Пиновите успеав да ги скратам со грицкалка, одвај, ама сега имам проблем, не можам да избушам дупка каде што ќе се стави ланчето за клучот - ми се истапи бургијата, незнам зошто толку тешко се буши. Имате некоја идеја како да го избушам?
Life is too short to remove USB safely ..

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Микропроцесорите (постарите, со сива и виолетова боја) се изработени од повеќеслојна керамика и се екстремно тврди и бушење со обична челична бургија не доаѓа во предвид и може од притисокот или од греењето од триењето да се скрши и да не направиш ништо од микропроцесорот. Единствен начин да се продупи таков материјал е со дијамантска бургија која за жал нема да ја најдеш во обичните продавници за алати и материјал. Најдобро е да прашаш некој од луѓето кои се занимаваат со обработка на метал (дреари) дали имаат таква бургија и дали ќе се нафатат да ти завршат работа. Некој да не има друга идеа или знае каде може да се најде таква специјална бургија?
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Може да проба во Хубо, јас имам таму видено титаниумска (мислам барем дек беше, не ме земајте за збор) бургија со дијамантски врв, ама беше екстремно скапа, плус, беше 12-ка или 14-ка, не ми текува сега, ама не беше 1 или 2, мала, за да може да се избуши дупка во микропроцесорот. Ако буши со 12-ка, ќе направи дупкиште, не дупче ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Има во HUBO бургии за стакло, ја би пробал со таква...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
или пак најди некој со фреза да ти го избуши ( има огромен број на вртежи и е доста моќна) со тие посебните бургии за неа би требало да може
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Микропроцесорите (постарите, со сива и виолетова боја) се изработени од повеќеслојна керамика и се екстремно тврди и бушење со обична челична бургија не доаѓа во предвид и може од притисокот или од греењето од триењето да се скрши и да не направиш ништо од микропроцесорот. Единствен начин да се продупи таков материјал е со дијамантска бургија која за жал нема да ја најдеш во обичните продавници за алати и материјал. Најдобро е да прашаш некој од луѓето кои се занимаваат со обработка на метал (дреари) дали имаат таква бургија и дали ќе се нафатат да ти завршат работа. Некој да не има друга идеа или знае каде може да се најде таква специјална бургија?

А да земам некој понов процесор би можело полесно да се избуши?
Life is too short to remove USB safely ..

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Ако земеш понов процесор тие се направени од повеќеслојна плочка (ППК) и лесно се бушат.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.