Author Topic: 555 моностабил  (Read 613 times)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
555 моностабил
« Opened on 21.05.2010, Friday, 17:15:14 »
многу познато коло, го има сегде, сите бар еднаш работеле ( не е тоа тоа работење ама ај ) со ова коло
ама малку знаат точно како работи
е јас сум меѓу ним
дали може некој да ми  ги објасне следниве пинови што функција имаат, и како може да се искористат
и да ми каже која е максималната фреквенција на која што може да се направи да осцилира колово и на излез да дава правоаголен сигнал  :D

пинови
2- Trigger
4- Reset
5- Control Voltage

  
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: 555 моностабил
« Reply #1 on 21.05.2010, Friday, 17:49:18 (Edited 21.05.2010, Friday, 17:55:03) »
1 - Trigger. Овој пин се користи за „тригерување“ на NE555. Значи, кога на овој влез ќе му се донесе импулс како на сликата подолу, на излезот од колото се генерира позитивен правоаголен импулс со определено времетраење.


2 - Reset. Овој пин мислам дека се користи за задржување на колото во позицијата во која последна било (пред да биде активиран овој пин), без разлика дали станува збор за позитивен импулс или маса, мада не ме земај за збор, не сум сигурен. Исто така мислам дека активно ниво му е „ниско“, односно дека се ресетира колото кога овој пин е преспоен за маса.

3 - Control Voltage. Овој пин служи за подесување на нивото на разликата на напонот меѓу пиновите 2 и 6 од колото. Пиновите 2 и 6 се за компараторите на напон во колото. Со донесување на различни вредности на напон на пинот 5, ќе се менува и фреквенцијата на префрлување на флип-флопот во интегрираното коло, со што се менува и фреквенцијата на излезните импулси од колото.

EDIT: Заборавов да напоменам дека пиновите 2 и 6 се влезни пинови, значи со нив се врши контрола над фреквенцијата и односот импулс/пауза во колто ;).

Се надевам дека ова помогна ;).

Ако некаде сум згрешил, слободно корегирајте ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: 555 моностабил
« Reply #2 on 21.05.2010, Friday, 18:05:06 »
Помага како не :)
ако има некој да дополни нешто слободно
ај па може за некое време ќе ви дадам некоја интересна идеа за со 555 :)
некој можеби може да си претстави за што станува збор, а за тие што не знаат ќе научат за некое време :)
само да донаучам некои работи како функционираат
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: 555 моностабил
« Reply #3 on 21.05.2010, Friday, 18:11:40 »
Што и да правиш, прави си го со ќеиф ;).

А искрено да ти кажам, толку се веќе евтини 555, што си можел да купиш едно 10 комада и да си испитуваш и да си играш со нив, па ако го изгориш, тоа е тоа, „дај друго дете“, хахахахах :D :D :D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: 555 моностабил
« Reply #4 on 21.05.2010, Friday, 18:13:43 »
Абе имам еден тон дома
ама немам осцилоскоп за да можам убаво да испитамшто како затоа прашувам некој да ми објасне по убаво, да имам претстава што правам хаха
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: 555 моностабил
« Reply #5 on 21.05.2010, Friday, 18:20:25 (Edited 21.05.2010, Friday, 18:26:51) »
Абе имам еден тон дома
ама немам осцилоскоп за да можам убаво да испитамшто како затоа прашувам некој да ми објасне по убаво, да имам претстава што правам хаха

Искрено да ти кажам знам како ти е, и сочувствувам :(. Знам како е да си без мерна опрема, како слеп, затоа и се решив да купам осцилоскоп, еден од нај употребуваните инструменти ми е сега, скоро се со него работам, дури си мерам и напони, веќе скоро ич не работам со волтметар, освен кога ми е потребно малку попрецизно мерење ;).

EDIT: Гарант нешто со switching напојување „готвиш“, па ти треба коло што генерира прекинувачки импулси, така ;D? „Ну зајец пагадзи“? хахахах ;D ;D ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."