Author Topic: Ми треба малце помош околу избор на осигурачи за домашна инсталација  (Read 4581 times)

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Дечки дома мора да менуваме инсталација па ќе ставаме од новиве автоматски осигурачи. Електричарот ми препорача да земам legrand осигурачи. Па ме интересира некој ако знае вака кај нас кој добри брендови на осигурачи можам да ги најдам и каде? Исто ме интересира ако го знае увозникот кој е уште поубаво дека страв ми е од фалсификати.
Исто каква табла да ставам гледам од легранд е 1300 денари па нагоре а има и некои други поевтини...

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
значи кои и да ги одберете цената ќе биде тука некаде од прилика инаку добри марки кои јас сум ги користел подолго време и во поголема количина се ЕТИ и ЕЛМАРК, првите се словенски а фторите бугарски но ги произведуваат по американска лиценца и се покажале како доста квалитетни иако се монтирани во индустрија каде многу почесто се случува да дојде до нивна реакција отколку во домашни услови мислам дека ги увезува питком од неготино а легранд ретко сум користел но таму каде што имам наместено (на 2-3 места) не ми се јавил некој проблем а за цената ако е само таблата без осигурачи 1300 денари  е многу скапо значи не фрлај пари за таблата беспотребно во сите има исти работи ДИН шина на која се монтираат осигурачите и две редни сезалки за нулата и за заземјувањето(различен е дизајнот на кој по одредено време нема да му придаваш на значење) она на кое треба да обрнеш внимание е заштитното капаче на која страна ќе ти се отвара (нагоре, лево или десно)за да не ти смета понатаму ако сакаш да поставуваш нешто друго во близина

Offline koala

  • Нов член
  • *
  • Posts: 29
Јас ги имам користено само ETI и се покажале многу квалитетни. Ги купувам од Електрометал. Таму имаш и избор на табли. Цената на таблата е според бројот на осигурачи кои може да ги собере истата.

Offline Dragan Stoilovski

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 56
Јас имам местено на повеќе места ЕТИ автоматски прекинувачи и се покажале многу добри и мислам дека се и најдобри,а таблата е прескапа и не е толку битна а ефтини и добри табли произведува и ЕМО Охрид кој можеш да ги најдеш по цена од 500-600ден за 24 автоматски прекинувачи,ги има во 2 и три реда за трофазен приклучок позгодно е да е во три реда за секоја фаза по еден ред.

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Незнам како стои легранд ама ко што гледам сериозна фирма е а и електричаров ми ја преопрача па се мислам меѓу неа и ЕТИ не се проблем 20 денари разлика по осигурач

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
само како што кажа и сам гледај да ги набавиш од некоја посериозна продавница поради можноста за фалсификат мислам дека на пазарот има од ЕТИ

Offline eLeNa_989

  • Нов член
  • *
  • Posts: 1
Јас би ви препорачала да не зимате ЕТИ осигурачи (словенски) од новите бидејќи мене ми ке ми се запалеше куќата од нив, имало некој спој и осигурачот нејќел да исклучи, туку греел и се топел и на крај пукна и се потпали. Нашиот електричар, правеше моабет со негов колега и тој му кажа дека му се случло истото, но кај него луѓето одма му се јавиле кога почнал да мириса осигурачот (кој почнал да се топи во средина)  и одма ја исклучиле струјата. Само да напоменам дека нова табла со автоматски осигурачи стававме пред 5 месеци. Сега земавме француски legrand и нема никаков проблем со нив. Поздрав.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Проблемот со тие осигурувачи е што кинеска фирма почна да ги копира, додека бев на пракса во РЕК битола, ми покажаа како изгледа оригинал и како изгледа копијата, скоро и да нема разлика, единствено во печатот и во едно штрафче се разликува :D

Пазарот кај нас е преплавен со такви кинески копии, така да за обични смртници како нас е доста тешко да се најде исправен осигурувач (оригинал), овие земаа на големо и директно од фабрика, така да нивните беа 100% оригинали

Сепак е добро да се знае што се случува :D
не дека ја бранам фирмата, јас имам некој нискобуџетни бугарски дома, скоро еднаш неделно треба да ги кревам пошто онака од навикаа си паѓаат :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ахххххх... оскеќам дека за некое време луѓето ќе плачат за старите добри термички осигурувачи ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Quote
Ахххххх... оскеќам дека за некое време луѓето ќе плачат за старите добри термички осигурувачи .
Неспорен факт е дека автоматските осигурачи на обичниот човек му заштедија многу нервози и пари но јас како професионалец во таа дејност најискрено на сите им препорачувам главните осигурачи (оние пред спратната табла/ после броилото) никогаш да не ви бидат автоматски обавезно топливи од типот на ножести е најдобро.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Неспорен факт е дека автоматските осигурачи на обичниот човек му заштедија многу нервози и пари но јас како професионалец во таа дејност најискрено на сите им препорачувам главните осигурачи (оние пред спратната табла/ после броилото) никогаш да не ви бидат автоматски обавезно топливи од типот на ножести е најдобро.

Јас сите би ги оставил да бидат термички ;D. Зошто? Можам да си ги „штелувам“ ;D. А ако сакам да бидам сигурен дека некој штекер не влече повеќе од „толку и толку“ струја, можам само на тој (веднаш до него) да ставам електромагнетни осигурувачи ;).

Не ставам токму од причината која ја има наведено eLeNa_989. Колку и да се квалитетни, таков проблем може повторно да се случи, што е невозможно со топливите... освен ако не ставите клинец место топлива жица ;D, што сигурно никој нема да го направи ;D. Тие секогаш ќе бидат најслабата алка во инсталацијата, така да, тие секогаш први ќе изгорат... можеби се поспори, ама барем, колку и да се „штелувани“ да бидат појаки, секогаш ќе бидат послаби од инсталацијата и први ќе изгорат ;).

Се извиннувам што на кратко му го украдов topic-от на nikola_bb, се надевам дека доби добри совети ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline 386ka

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
Неспорен факт е дека автоматските осигурачи на обичниот човек му заштедија многу нервози и пари но јас како професионалец во таа дејност најискрено на сите им препорачувам главните осигурачи (оние пред спратната табла/ после броилото) никогаш да не ви бидат автоматски обавезно топливи од типот на ножести е најдобро.

Јас сите би ги оставил да бидат термички ;D. Зошто? Можам да си ги „штелувам“ ;D. А ако сакам да бидам сигурен дека некој штекер не влече повеќе од „толку и толку“ струја, можам само на тој (веднаш до него) да ставам електромагнетни осигурувачи ;).

Не ставам токму од причината која ја има наведено eLeNa_989. Колку и да се квалитетни, таков проблем може повторно да се случи, што е невозможно со топливите... освен ако не ставите клинец место топлива жица ;D, што сигурно никој нема да го направи ;D. Тие секогаш ќе бидат најслабата алка во инсталацијата, така да, тие секогаш први ќе изгорат... можеби се поспори, ама барем, колку и да се „штелувани“ да бидат појаки, секогаш ќе бидат послаби од инсталацијата и први ќе изгорат ;).

Се извиннувам што на кратко му го украдов topic-от на nikola_bb, се надевам дека доби добри совети ;).

Освен ова погоре што го наведовте со кинеските копии, се прашувам, зошто ги преферирате топлинските осигурачи?

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Додека посотеше ЈУ, ЕТи имаа произвотствен погон во Приштина, сега немаат никаква врска но таму некој си средил да прави и понатаму ЕТИ осигурачи, и затоа има разлика во квалитетот, не сум слушнал дека се кинески.
Читајте декларација на опаковката кој е увозник, од секаде не се зима роба.
Ви пракса добри се и Легранд, ЕТИ, има и чешки Мандра по изработката се доста добри но за квалитет времето и праксата ќе покаже.
Целта им е да го заштитат уредот и инсталацијата  од струи поголеми од предвидените оптимални, и се монтираат во зависност каков пресек на спроводник користите.
За главни осигурачи во инсталацијата може да бидат автоматски но троми како тип, бидејќи има и брзи, и да се раздвоени за да имаат можност да се ладат.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Освен ова погоре што го наведовте со кинеските копии, се прашувам, зошто ги преферирате топлинските осигурачи?

Па објаснив во оној post кој си го цитирал ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline 386ka

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
Абе да, но некако, чудно ми е. Како да нема пожари предизвикани токму од застарена инсталација, аналогно на тоа и стари осигурачи. Што значи дека и тие можат да потфрлат. А колку што знам, автоматските доста побргу реагираат, што знае да биде голем плус ако пипнеш онаму каде што не треба..   ;D ;D