Author Topic: Слободна енергија,100% подобрување на алтернатор со магнет  (Read 4439 times)

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Слободна енергија,100% подобрување на алтернатор со магнет
« Opened on 01.12.2011, Thursday, 00:11:58 (Edited 12.06.2014, Thursday, 18:58:05) »
eve kako lugeto se sekavaat i go podobruvaat dejstvoto na alternator so zamena na pobudnata namotka so obicni magneti od zvucnik,sekoj moze doma da go ostvari od stari delovi
Code: [Select]
https://www.youtube.com/watch?v=P5I2JCwlFDY
Z33MK

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
само не покажал како во пракса работи
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: Слободна енергија,100% подобрување на алтернатор со магнет
« Reply #2 on 01.12.2011, Thursday, 00:49:25 (Edited 01.12.2011, Thursday, 00:52:59) »
epa treba nesto i sam da probas mislam deka pokaza mnogu  sto drugi krijat,moe mislenje da se izvadat diodite bidejki imaat golem pad na napon i da se koristi kako generator na trofaznen napon.sto so transformator moze da se podigne
Z33MK

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ова не е возможно, perpetuum mobile е, не е возможно :S. Вакви проекти имам гледано многу пати, да, функционира, но ќе треба нови магнети да сатавате за недела или две, ќе бидат демагнетизирани. Така да, освен ако не планирате да го отворате алтернаторот на секои 2 недели, нема поента :S. Значи пак енергијата не се создава од никаде, туку едноставно се троши акумулираната енергија од магнетите. Ова е сличен систем како тој со генераторот со косо поставените магнети (не ми текнува како се викаше), работи, ама некое време, потоа нејќе да мрдне :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
odamna dosega ke se potrosese zemjinoto magnetsko pole,po taa logika na trosenje na magnet hardiskovite trebase da prstanat da rabotat
Z33MK

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Слободна енергија,100% подобрување на алтернатор со магнет
« Reply #5 on 01.12.2011, Thursday, 01:47:14 (Edited 01.12.2011, Thursday, 02:23:56) »
odamna dosega ke se potrosese zemjinoto magnetsko pole,po taa logika na trosenje na magnet hardiskovite trebase da prstanat da rabotat

Не, нема бидејќи полето на земјата не е последица не перманенетен магнет, последица е на движење и „гмечење“ на метали (најмногу железо, затоа и имаме земјино магнетно поле, да беше најголме процент бакар, најверојатно немаше да имаме или ќе имавме многу салбо земјино магнетно поле) во внатрешноста на земјата, кое пак не престанува бидејки е последица на ротацијата на земјата околу својата оска и околу сонцето. Земјата не престанува да се движи сама околу себе и околу сонцето поради состојбата на еквилибриум во која се наоѓаат гравитационото поле на сонцето и земјата и центрифугалната сила со која земјата пробува да се одвои од сонцето. Ова во астрономијата се вика „принцип на вечно паѓање“. Земјата постојано пробува да „падне“ на сонцето, но не може бидејќи има центрифугална сила која ја влече надвор од нејзината орбита, а останува во орбита на сонцето бидејќи постои еквилибриум меѓу овие две сили гравитациопна и центрифугална. Е сега, некој ќе каже „па не може да трае тоа вечно“, и во право е, не може да трае тоа вечно, всушност земјата полека но сигурно се приближува цело време кон сонцето, но тоа приближување е толку мало, што сеуште би се случувало и одкако ќе згасне сонцето (за околу 5 милијарди години), се разбира доколку нашето сонце остане исто како што е денес, а не бело џуџе.

Значи, ете од каде е константното генерирање на мегнетните полови на земјата и зошто магнетните полови на земјата не се трошат.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Z33MK

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
еден ми рече дека магнетите се трошат за 50 години доколку цело време се во функција. Јас негде сретнав дека прав магнет е оној мек магнет што е како пластелин, а оној црн и тврд е магнетизиран ферит.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Слободна енергија,100% подобрување на алтернатор со магнет
« Reply #8 on 01.12.2011, Thursday, 02:16:35 (Edited 01.12.2011, Thursday, 02:22:49) »
a sto e so hardiskovite magneti

Бидејки не се користат како погонски дискови за некој мотор, да, тие остануваат (скоро) перманентно магнетизирани цело време. Инаку, и тие не се перманентно магнеизирани, по некое време ќе ја изгубат перманентната магнетизација, но потребно е многу долго време, десетици па и стотици години (исто како и кај обичен магнет, освен ако не биде изложен на постојана „тортура“, односно ако не биде користен како погонска сила). Затоа кај мотори од овој тип што личат на perpetuum mobile машини, изгледа како се да е ОК, си врти, ова она, ОК си е, ама така тера само недела или две, бидејќи таа енергија која магентот требал да ја предаде на околината за 10, 20, 30, колку и да се години, се додека не се демагнетизира, ја предава за многу кратко време.

Споено мислење: 01.12.2011, Thursday, 02:22:49
еден ми рече дека магнетите се трошат за 50 години доколку цело време се во функција. Јас негде сретнав дека прав магнет е оној мек магнет што е како пластелин, а оној црн и тврд е магнетизиран ферит.

Да, во право е човекот, но кога ќе се каже „цело време во функција“ се мисли на да се дел од електричен мотор (да ги заменат статичките намотки, како што имаат оние малекине евтини моторчиња во играчките за деца или моторите од подвижните механизми на CD плеери, CD-ROM-ови, видео рекордери, итн.) или да се дел од звучник. Во ситуацијата каде тие сами генерираат енергија (како што е опишана погоре), се трошат многу побрзо.

Ништо не е наменето вечно да трае и не постои perpetuum mobile машина, за се е потребно енергија, само се конвертира од еден тип во друг, но не се губи ;). Значи, во принцип, овие машини може да бидат „батериски напојувани генератори“, ништо повеќе бидејќи ќе треба да ги менуваш батерите (магнетите) на определен временски период, а тоа не е 100% слободна енергија, тие магнети пак некој ќе треба да ги магнетизира и да истроши енергија за да го направи тоа ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Giga а што е со енергијата која секојдневно се емитува преку разно разните предаватели, таа излегува надвор од нашата планета или се впива во неа, што потоа? Нели тоа е сосем изгубена енергија ?

Уште нешто, што се дешава со енергијата емитувана во микробрановата печка во моментот кога нема храна внатре? Таа енергија сигурно не се одбива од металниот фарадеев кафез и чека да отвориш врата за да излезе туку веднаш се губи, ама поради што?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Giga а што е со енергијата која секојдневно се емитува преку разно разните предаватели, таа излегува надвор од нашата планета или се впива во неа, што потоа? Нели тоа е сосем изгубена енергија ?

Дел оди во вселената и со време се „апсорбира“ од страна на веселената (не дека стварно се апсорбира, туку електромагентниот бран слабее со растојанието и по некое време, тој електромагнетен бран е целосно маскиран од шумот, инаку нитуеден електромагнетен бран вситински никогаш не го снемува, само повеќе не може да се детектира со опремета која ја имаме на располагање ;)), дел оди во земјата (и таа ја апсорбира), дел оди во приемниците (всушност целта, ама колку што знам, најчесто многу мал дел од предадената енергија е примена од приемниците, најголем дел од неа е „зијан“ ;D), па и во многу други места сигурно оди за кои не знам ;D.

Уште нешто, што се дешава со енергијата емитувана во микробрановата печка во моментот кога нема храна внатре? Таа енергија сигурно не се одбива од металниот фарадеев кафез и чека да отвориш врата за да излезе туку веднаш се губи, ама поради што?

Се губи бидејќи нема што да ја одржува. Околу неа нема некаков друг тип на осцилатор кој осцилира исто така на висока фреквенција (поточно на фреквенцијата на која осцилира микробрановата печка, е сега не знам дали е само една фреквенција или група на фреквенции, не се рабирам од микробранови пеки ;D), а бидејќи околу местото каде што се создава има фарадеев кафез, енергијата веднаш се носи кон маса, односно земја ;). И земјата ја апсорбира и ја претвора во друг вид на енергија ;), но оваа енергија е премногу мала за да предизвика некои забележителни промени при трансформацијата на енергијата (ако од удар на гром не се гледаат последиците од таа трансформација, од ова сигурно нема да се видат ;D, не мислам на изгорената трева околу ударот на громот, тоа е само последица на транзицискиот процес, исто како што складираната енергија од горивото се претвора во механичка преку експлозии ;)). Фарадеевиот кафез е врзан за маса и носи се кон маса. А и да не е врзан, таа микробранова енергија ќе биде аспорбирана од околната материја, пред се фарадеевиот кафез, и најверојатно ќе се претвори во напон ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
Многу луѓе имаат овака преправени алтернатори со перманентни магнети, и тие елтернатори ги користат за ветерници, али не со овакви магнети од звуцници него има специјални перманентни магнети за алтернатор што кај нас и ги нема(бар ја не сум сретнал) да се купат, али ги има во Хрватска.
Таквите оригинални магнети достигнуваат и до 10000 гауси.
Колку што сум запознат сите овие малите оригинални ветерници имаат перманентен магнет во роторот на алтернаторот, па и по 10 години никој не сменил магнет.

Верувам дека и овој човек алтернаторот го користи за ветерница, скептик сум дека со тоа ќе го подобри неговото дејство, али мислам дека полнењето на акумулаторите започнува при помали вртежи на роторот па затоа ставаат перманентни магнети, но , како го регулира напонот???
Ова е поповолно и од друга страна, во време кога акумулаторите се полни, а ветерницата не смее да се исклучи затоа што ветерот ќе ја разлета, ветерницата се преспојува на греач, најчесто во болјер, а греачот грее и на 5,10 и на 50 волти па се постигнува и тука подобра искористеност, без возбуда.
Ем струја, ем топла вода ;)
 
Прашање за понапредните електроничари, има ли некое коло на кое на влез ке му се донесе 14-40 волти а на излез ке дава напон за поллнење на акумулатори, дајте шема ако има ;)

Offline maci

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
Одг: Слободна енергија,100% подобрување на алтернатор со магнет
« Reply #12 on 01.12.2011, Thursday, 11:05:27 (Edited 01.12.2011, Thursday, 11:08:34) »
Giga а што е со енергијата која секојдневно се емитува преку разно разните предаватели, таа излегува надвор од нашата планета или се впива во неа, што потоа? Нели тоа е сосем изгубена енергија ?

Дел оди во вселената и со време се „апсорбира“ од страна на веселената (не дека стварно се апсорбира, туку електромагентниот бран слабее со растојанието и по некое време, тој електромагнетен бран е целосно маскиран од шумот, инаку нитуеден електромагнетен бран вситински никогаш не го снемува, само повеќе не може да се детектира со опремета која ја имаме на располагање ;)), дел оди во земјата (и таа ја апсорбира), дел оди во приемниците (всушност целта, ама колку што знам, најчесто многу мал дел од предадената енергија е примена од приемниците, најголем дел од неа е „зијан“ ;D), па и во многу други места сигурно оди за кои не знам ;D.

Уште нешто, што се дешава со енергијата емитувана во микробрановата печка во моментот кога нема храна внатре? Таа енергија сигурно не се одбива од металниот фарадеев кафез и чека да отвориш врата за да излезе туку веднаш се губи, ама поради што?

Се губи бидејќи нема што да ја одржува. Околу неа нема некаков друг тип на осцилатор кој осцилира исто така на висока фреквенција (поточно на фреквенцијата на која осцилира микробрановата печка, е сега не знам дали е само една фреквенција или група на фреквенции, не се рабирам од микробранови пеки ;D), а бидејќи околу местото каде што се создава има фарадеев кафез, енергијата веднаш се носи кон маса, односно земја ;). И земјата ја апсорбира и ја претвора во друг вид на енергија ;), но оваа енергија е премногу мала за да предизвика некои забележителни промени при трансформацијата на енергијата (ако од удар на гром не се гледаат последиците од таа трансформација, од ова сигурно нема да се видат ;D, не мислам на изгорената трева околу ударот на громот, тоа е само последица на транзицискиот процес, исто како што складираната енергија од горивото се претвора во механичка преку експлозии ;)). Фарадеевиот кафез е врзан за маса и носи се кон маса. А и да не е врзан, таа микробранова енергија ќе биде аспорбирана од околната материја, пред се фарадеевиот кафез, и најверојатно ќе се претвори во напон ;).

гига ват,погоре си пишал,цитирам:Ништо не е наменето вечно да трае и не постои perpetuum mobile машина, за се е потребно енергија, само се конвертира од еден тип во друг, но не се губи

некако неможам да разберам ???,во еден пост викаш не се губи,во друг се губи.и како знаеш дека електромагнетниот бран толку слабее што неможе со ништо да се измери.....како тогаш знаеш дали сеуште го има во мали колични а никој неможе да го измере ?  ???
и дали ако слабее константно,некогаш ќе исчезне(ќе се изгуби)?

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: Слободна енергија,100% подобрување на алтернатор со магнет
« Reply #13 on 01.12.2011, Thursday, 12:05:31 (Edited 01.12.2011, Thursday, 12:16:06) »
 od wikipedija za magnetite PERMANENTNI MAGNETI ZNACI STALNI
Феромагнетни материјали можат да бидат поделени во магнетно "меки" материјали, како annealed железо, кои можат да се магнетизирани но не настојуваат да останат магнетизирани, и магнетно "тешки" материјали, кои не. Постојана магнети се направени од "хард" феромагнетни материјали како што се AlNiCo и феритни кои се подложени на специјална обработка во моќно магнетно поле во текот на производството, да ги усогласат своите внатрешни микрокристална структура, што ги прави многу тешко да се demagnetize. За да demagnetize заситен магнет, а некои магнетното поле мора да се примени, и овој праг зависи coercivity на соодветните материјал. "Тешки" материјали со висок coercivity, додека "меки" материјали имаат ниски coercivity.
Z33MK

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
Еве овде има такви магнети кои се користат во алтернатори
Code: [Select]
http://www.artas.hr/magneti/neodimijski.htm