Author Topic: Пункт Апарат за заварување  (Read 13911 times)

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Одг: Пункт Апарат за заварување
« Reply #90 on 23.11.2011, Wednesday, 19:12:19 »
да не е нешто грешка прогесорката твоја или пак ти да не не си разбрал убаво јас сум отворал пункт апарати ама ниту еден до сега не бил со една намотка

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Пункт Апарат за заварување
« Reply #91 on 23.11.2011, Wednesday, 19:30:52 »
така кажа она...а и кога ке видиш треба да има мал напон и што е можно поголема струја....тоа (барем според мене) би се добило со една намотка...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Пункт Апарат за заварување
« Reply #92 on 23.11.2011, Wednesday, 19:32:54 »
Прочитај и види ги пресметките,а мислам Лордзи имаше на продажба едно трафо спремно за истата намена ,па види ја сликата  ;D

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Одг: Пункт Апарат за заварување
« Reply #93 on 23.11.2011, Wednesday, 19:36:13 »
Quote
така кажа она...а и кога ке видиш треба да има мал напон и што е можно поголема струја....тоа (барем според мене) би се добило со една намотка...
точно е дека немаат многу намотки а повеќето се направени на тој начин што на секундар имаат танки бакарни лимови со што се добива поголема површина

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Пункт Апарат за заварување
« Reply #94 on 23.11.2011, Wednesday, 22:58:12 »
Најверојатно немаат само една намотка, сепак, треба напонот да се дигне околу 3 или 4V за да може да заварува, бар јас така мислам :-\.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
Одг: Пункт Апарат за заварување
« Reply #95 on 23.11.2011, Wednesday, 23:02:44 »
да не е нешто грешка прогесорката твоја или пак ти да не не си разбрал убаво јас сум отворал пункт апарати ама ниту еден до сега не бил со една намотка

На интернет сум видел трафа за пункт со една намотка, така да можно е, ако најдам ќе ставам слика!
Ја експериментирав со мојот апарат, што помалку намотки, толку помало загревање на трансформаторот, така да 1 е најдобро.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не може тоа од око.Има пресметки и за тоа.Кај овие трафа најдобро е да се најде бакарна лента и со неа да се изведе секундарот.А и друга работа: пакувањето на лимовите не е класично.Посебно се пакуваат Е лимовите,а посебно I и меѓу нив се става танок прешпан,како изолација во зависност од јачината се движи од 0,5 до 1 мм дебелина,

Offline mkfe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 151
Одг: Пункт Апарат за заварување
« Reply #97 on 14.09.2012, Friday, 15:06:32 (Edited 14.09.2012, Friday, 15:08:12) »
За никој да не ја повтори мојата грешка.
Како што веќе пишував,дека имам намотано на секундарот 5 навивки, се покажа дека трансформаторот грее превише, на примарот влечеше 40 ампера струја при заварување, во празен од имаше 4.6 волти, па затоа денеска го премотав, извадив 2 навивки, и додадов паралелно уште една жица, така да сега имам 3 навивки по 3 жици паралелно по 10мм2(вкупно 30мм2),, сега и заварувањето е небо и земја спрема претходно, и имам 2.5 волти во празен од. Кога ја мерев струјата на примар беше 23 ампера при заварување, сега е чисто солидно.
Си набавив и добар бакар за електродите ;)

Дури подобро би ми било да имам само 2 намотки, така би ми собрало и уште една жица, а највероватно и ке влече и малку помалку струја на примар.



Почитуван puknati,

Како што видов од претходните слики, секундарите ти се поврзани паралелно.

Сега си менувал броеви на намотки на секундарите. Дали повторно ти се поврзани паралелно?

Колкава струја ти влече/троши уредот во празен од? - кога не ти се кратко споени елктродите преку лимот кој го пунктираш.

Како што ги прочитав постовите од почеток, во претходните постови ти имаат колегите предложено секундарите да се во серија.

Греењето и големата струја може да се појавува и од паралелната врска на секундарите, незнам колку е можно идеално да имаш исти напони и при исти број на навивки, а не пак ако примарите имаат различен број на навивки (пример трафоата потекнуваат од различни микробранови).

Можеби треба да пробаш варијанта секундарите да ги поврзиш сериски, но да имаат помалку број на навивки со подебела жица, и се разбира да се надополнуваат во напонот (да бидат во фаза, а не во противдаза - да се поништуваат.)

Поздрав.

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
Одг: Пункт Апарат за заварување
« Reply #98 on 16.09.2012, Sunday, 06:29:57 (Edited 16.09.2012, Sunday, 06:37:21) »
Трафата се од иста микробранова, потполно идентични,секундарите поврзани паралелно,  и имам исти напони на секундарите!
Нема да преправам ништо, презадоволен сум од апаратот, временска регулација немав ни потреба да направам затоа што заварувам само дебели лимови 8)
Еве слики после преправките, за електроди сум нашол одличен бакар, скоро и да не се троши.








Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Quote
...потполно идентични, секундарите поврзани паралелно...
Имаше тема, нешто слично со цитатот, па ме интересира дали трансформаторите се грејат при “празен“ од, или поточно кога тие се под напон од 230 волти ?
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline mkfe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 151
Одг: Пункт Апарат за заварување
« Reply #100 on 17.09.2012, Monday, 11:29:58 (Edited 17.09.2012, Monday, 11:36:50) »
Quote
...потполно идентични, секундарите поврзани паралелно...
Имаше тема, нешто слично со цитатот, па ме интересира дали трансформаторите се грејат при “празен“ од, или поточно кога тие се под напон од 230 волти ?

Да, имаше слична тема. Таму трансформаторите беа постојано под напон.

Но тука не работаат транформаторите постојано/трајно под напон на примарот (како во другата тема). Тука на примар добиваат напон/енергија само кога ќе се "пунктова", тогаш ги вклучуваш од примар; барем јас така разбрав со муабетот за додавање на тајмер на примар за да само-исклучи по извесно време.

Под "празен од" сакав да прашам, примарот да е постојано (подолго време) под напон, а на секундарот да нема споени лимчиња за пунктирање, односно тоа "клештите" за пунктирање да не му се споени. Во таква ситуација дали греат трансформаторите осетно?

@puknati:
Ме интересира, бидејќи напоните се мали, дали и во помалите децимали се исти/идентични (одделно кога ќе ги мериш секундарите)?

Поздрав,
mkfe.

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Quote
Таму трансформаторите беа постојано под напон.
Да тоа е поентата  транформаторите да се  постојано/трајно под напон на примарот. Дали тогаш се грее секундарната намотка.
(Под претпоставка некој го вклучи апаратот и заборави да го исклучи па целиот склоп е само под напон а не е во “работен“ режим)
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
Не сум го оставил апаратот да работи во празен од "долго" време за да приметам дали грее.
Напоните мерени со дигитален иструмент на мерно подрачје од 20 волти беа исти, сега и не се секавам добро колку вредност бидејќи апаратот е направен пред точно една година.
Додека заварувам секундарот и не грее, ако направам некои дваесетина вара еден по друг има греење на примарот, али за мои потреби не ни осетив потреба од вградување на вентилатор.
Најголем проблем тука се оние двете жици од излез од примар до горната електрода, 2x25mm2(или 16, незнам точно), тие се загревааат многу, треба да го направам пресекот на тие жици колку што е вкупниот пресек на секундарите!