Author Topic: Пункт Апарат за заварување  (Read 13912 times)

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
Фала ви на сите за одговорите, само трафото да го најдам, ако има некој за продажба трафо од микробранова или друго трафо над 1000вати нека јави, може и да е прегорено, па ја ке си го премотам ;)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
не со реле, со тријак некој е подобро да се направи, ама ке треба некој моќен да се најде....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Да ,некој од 100 ЕУ  ;D ;D

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Да ,некој од 100 ЕУ  ;D ;D

за тоа да, ама па колку пари толку музика :) a може и да ти се залепат контактите на релето....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

stefanjanevski

  • Guest
Фала ви на сите за одговорите, само трафото да го најдам, ако има некој за продажба трафо од микробранова или друго трафо над 1000вати нека јави, може и да е прегорено, па ја ке си го премотам ;)


Јас имам такво трафо.

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
ја разгледав темава и не видов која страна ќе ја прекинувате ако го правите тоа на секундар ќе ви треба много по јаки делови за да може да се прекинуваат поголемите струи , доколку пак го прекинувате примарот за истата работа ќе ви требаат послаби и ПОЕВТИНИ елементи

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
Секако дека примарот ќе го прекинуваме ;)

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Одг: Пункт Апарат за заварување
« Reply #37 on 24.07.2011, Sunday, 20:55:45 (Edited 24.07.2011, Sunday, 20:59:53) »
Да ,некој од 100 ЕУ  ;D ;D

за тоа да, ама па колку пари толку музика :) a може и да ти се залепат контактите на релето....

Бојан многу си софистициран во решенијава, контактите се заштитуваат со кондензатор и отпорник во серија така кога ќе отвора контактот преодната струја на варничење ја превзема кондензаторот и ја ограничува со отпорникот2-6 ома 5 вати, и кондензатор од 2,2 микро на 250(400) волти.

Се подразбира дека е на примарна страна контролата (вклучувањето),а ти како мислеше на секундарна страна да го реализираш тоа?

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
^^^ не сум знаел за тоа, а ке можеш да ми нацрташ како би се поврзало тоа...како што сватив сериски се поврзува со контактите, ама па не ми е баш логично така да биде поврзано дека би се јавувал некој пад на напон...и на факултет што го имаме тој пункт апарат кога се работи со него ништо не се слуша некое реле како штрака, се слуша само прекидач еден што е ставен на педала една со која се спојуваат електродите...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
^^^ не сум знаел за тоа, а ке можеш да ми нацрташ како би се поврзало тоа...како што сватив сериски се поврзува со контактите, ама па не ми е баш логично така да биде поврзано дека би се јавувал некој пад на напон...и на факултет што го имаме тој пункт апарат кога се работи со него ништо не се слуша некое реле како штрака, се слуша само прекидач еден што е ставен на педала една со која се спојуваат електродите...

паралелно со контактот кој го прекинува струјнуит круг на влез во трафото, по можност и на фззата и на нулата, или ако е верзија со две фази и на двата контакта од двете влезни фази

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
а при палење тогаш протекува бајаги голема струја, уствари и тогаш може па да се спојат контактите, јас заради тоа викам :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline JovanOH

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 203
  • Gender: Male
Проводникот  што треба да се стави треба да биде едножилен или повеќежилен?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Проводникот  што треба да се стави треба да биде едножилен или повеќежилен?

Повеќежилен и многу дебел, колку што видов од некои DIY пункт апарати (од линковите што ги споделија членовите ;)), околу 5mm треба да биде вкупната дебелина на жицата (можеби и грешам малку за дебелината, ама тука некаде е ;)). Точно кои димензии беа, не знам, димензиите беа дадени во AWG ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline JovanOH

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 203
  • Gender: Male
Одг: Пункт Апарат за заварување
« Reply #43 on 29.07.2011, Friday, 17:42:25 (Edited 29.07.2011, Friday, 19:43:44) »
Еве го трасформаторот за пункт апарат







Кабелот е за акумулатор

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
мислиш трансформатор за пункт апарат :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)