Author Topic: Пункт Апарат за заварување  (Read 13910 times)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Пункт Апарат за заварување
« Opened on 23.09.2010, Thursday, 21:38:39 »
баш пред да се отвори темава сакав да отворам но за електролачно заварување,пред некое време најдов шеми како да се поврзат два трансформатори од микробранови печки и да се направи апарат на електролачно швајцување!!Дали може да ме посочите и шеми да поставите!!

Offline laze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
  • Gender: Male
@skols немој да пробуваш не работи  :) со два трансформатори од микробранова може да се направи
апарат за точкасто заварување

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
какво е тоа точкасто заварување?! ???

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
SKOLS вака ќе направиш ќе земеш 2 МОТ (microwave oven transformers) од по 1KW и ќе ги поврзеш примарните паралелно,а секундарните намотаи ќе ги извадиш користи нешто како нож,скалпер брусалица за да ги извадиш потоа ќе отидеш до продавница за електро технички материјали и ќе им бараш жица од 1,5мм силиконска и ќе земеш неколку метри потоа на езгрото ќе намоташ по 20 намотаи со новата жица место старите секундарни намотки и на двата трансформатори и на крај ќе ги поврзеш сериски секундарните и едната жица ќе ти биде ground а другата ќе биде таа активната каде што се прикачува електродата или anode.Се надевам дека ме разбра.Инаку кај ќе најдеш само трансформатори освен на бувљакот да купиш цели микровални ама пази трансформаторите да бидат над 1KW што е реткост ! :) ;)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
ииииии, како бе тоа не знајш тоа ти швајц што вари во точки и е најмногу користен во автомобилска индустрија
земаш два лима и наместо целосно работ да го вариш ставаш точки еден со друг ги спојуваш така да не користиш електроди туку со големата температура при спојот шо се создава се топат лимовите и се „фаќаа“ еден со еден

побарај на нет сигурно ќе најдеш
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
ааа,благодарам и на двајцата но пред една недела бев во Тетово во една фабрика со вујко ми,таму видов такви точкасти заварувачи!!Незнаев како се викаат откако не ми кажа Девил!!Инаку појма немам од заварување!!
ПС.Ја незнам што е тоа точкасто не сум енергетичар!! :P ;D

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Еве една проста шемичка ако не ме разбравте :P :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
те разбрав не се секирај.Само утре треба да барам стари микровални на бувлјакот!! :o ;D ;D

Offline pacoso

  • Нов член
  • *
  • Posts: 23
какво е тоа точкасто заварување?! ???
точкасто заварување се изведува со пункт апарат.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
шеми за точкасто заварување!!Може?? :-* :P ::)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
шеми за точкасто заварување!!Може?? :-* :P ::)
Како мислиш шеми :)?Ти треба шема за цел апарат или ја не сум разбрал???
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
за цел!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ја ти неколку такви проекти...само нема ич електроника во нив...

Code: [Select]
http://www.instructables.com/id/Very-Low-Cost-Sheet-Metal-Spot-Welder-Portable-/
Code: [Select]
http://www.instructables.com/id/Homemade-Spot-Welder/
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline laze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
  • Gender: Male
да да нема ич шема :) единствено нешто што треба да го направиш е да најдеш трансформатор од микробранова па да го отстраниш секундарот и да намоташ нов со мн дебела жица и да добиеш напон околу 4 в . Колку дебела онолку колку што ке можеш да сместиш на јадрото (јас мојот го намотав со две флагчиња 1,5*6мм и со него успешно сум заварил два плеха од 0,7мм за подебели треба два вакви трансформатори .

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
да да нема ич шема :) единствено нешто што треба да го направиш е да најдеш трансформатор од микробранова па да го отстраниш секундарот и да намоташ нов со мн дебела жица и да добиеш напон околу 4 в . Колку дебела онолку колку што ке можеш да сместиш на јадрото (јас мојот го намотав со две флагчиња 1,5*6мм и со него успешно сум заварил два плеха од 0,7мм за подебели треба два вакви трансформатори .

Колега а каде го ископа ;D трансформаторот за микробранова,јас барав на бувљакот во скопје прен некое време ама ми викаа ако сакаш цела микробранова да ја земеш за 500ден. ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker