Author Topic: Палење на две сијалици преку еден вод  (Read 951 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Да објаснам: ја најдов шемава и ми се чини интересна_ како да палите-гасите две сијалици поставени паралелно на еден вод.Неколкупати сум дошол во ситуација со наизменични прекинувачи или други помагала да правам слични инсталации,ама ова дефинитивно е одлично решение.Уште и поради диодите имате продолжување на животниот век на сијалиците... ;D ;D ;D ;)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одлично нешто!
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
да стварно интересно,Батка од каде ги наоѓаш овие проекти??

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Абе,не јас сам,имам неколку џуџиња-помошници! ;D ;D ;D ;D ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ама ова може да работи само со сијалици со жаречко влакно, со неонки и CFL-ки не може да работи дека се носат само позитивните или само негативните полупериоди од наизменичниот сигнал, затоа. Исто така треба да се напомене дека жиците треба да бидат малку подебели од нормалната дебелина (моќноста на сијалицата мора да остане иста, па за да компензира за малиот напон од 115V, влече дупло повеќе струја сијалицата ;)).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
ова може да се изведе ама со малечка сијаличка на 12V, а напонот да биде наизменичен од трафо 12V ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Абе се изведе,пробавме и работи.Не треба ништо посебно,ставете осигурачи и диоди 1Н4007 и без гајле,пали две стоватни сијалици.Точно дека напонот ке се намали (180-190 волти) ,ама сијалиците си работат и векот им е сигурно продолжен,барем за некој саат! ;D ;D ;D

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
напонот може да се регулира со моќноста на сијалицата и со паралелниот кондензатор, дури со грешни вредности може и да изгори сијалицата за 1 минута (може да се постигне напон и до 300V)