Author Topic: Соларна лед ламба за во двор  (Read 1718 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Соларна лед ламба за во двор
« Opened on 29.08.2010, Sunday, 14:09:23 (Edited 29.08.2010, Sunday, 16:45:35) »
Купив соларна ламба со ЛЕД диоди за во двор,па за некоја среќа имаше и шема во неа! :D
Ако некому му треба такво нешто може да проба и сам да направи ;)Само да знаете дека цената е само 500 ден. во една продавница( нема да правам реклама!) :)


Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Има ли кај нас да се купат вакви соларни панели?

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
има како да нема,имаш во Конрад (ГТЦ 1 кат)

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
ако го правиш ке испадне поскапо од 500 ден.
rules are made to be broken

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Да, меѓутоа дома некој може да си ја направи поквалитетна и посилна (и поскапа нормално) ;)
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
oва вреди, само дали шемава е испробана и дали добро работи?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
па вака на изглед работи добро, батка вика дека му ја дале заедно со се ламбата значи треба да работи
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ке земам уште две вакви и ке експериментирам за викендов со панелите кои има во ламбите. Имам едно друго шемиче со регулација на полнењето и се надевам дека ке можам да направам полнач или бар вентилатор да врти! :D Само да има сонце деновиве. ;)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
па вака на изглед работи добро, батка вика дека му ја дале заедно со се ламбата значи треба да работи

Значи во ЛЕД ламбата ги има овие делови како на сликата а не некој залиен чип ?


Купив соларна ламба со ЛЕД диоди за во двор,па за некоја среќа имаше и шема во неа! :D
Ако некому му треба такво нешто може да проба и сам да направи ;)Само да знаете дека цената е само 500 ден. во една продавница( нема да правам реклама!) :)



batka ако ја имаш отворено и ако не ти е проблем да сликаш и да ставиш слики на форум?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Соларна лед ламба за во двор
« Reply #9 on 30.08.2010, Monday, 15:09:03 (Edited 30.08.2010, Monday, 23:02:36) »
Се е на плочка,нема ознака за транз. и на ИК слабо се чита ознаката.Мислам не е добра идеја со диодата и 10 ома отп..Можеле ограничувањето да го направат со МОС фет ,ама....Автоматиката за вклучување со 555 е прифатливо едноставна.

Споено мислење: 30.08.2010, Monday, 23:02:36
Еднаш ја отворив (има некои пластични запчиња,што се незгодни и лесно кршливи) и ја затворив.Ме интересираше плочката,ама не вреди да правиш! Премногу е евтина! :D Мислам да врзам две соларни келии по 6 волти и да направам нешто вакво: извор 12 в 5  вати

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
а од кај ја зема тоа ламбата??? и колку пари ако можеш да кажеш...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Вакви ламби јас сум видел во Туш а на батката дали му е од таму не знам и не се многу скапи под 500 ден и ги има поголеми и помали а за квалитет не знам колку се квалитетни.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Реков нема реклама да правам - ги купив во Велес во една продавница за електро-опрема и тоа точно 475 ден. Има во ТУШ,ама не се исти и не знам каков квалитет имаат,ама сигурно се тука некаде.Целта ми беше (видете ја втората шема!) да направам соларен полњач 12в 5вати кој би погонел вентилатор(и) од 12в 0,1А= 1,2 вати.Значи 4 вентилатори од ПК за разладување на просторија (4,8 вати).Цената е навистина смешна- полњачот би ме коштал помалку од 1000 денари!

Offline kiko_juve

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 50
Колку пари е една соларна ќелија како оваа на шемата од 6V????

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
соларна келија како оваа неверувам дека ке најдеш во македонијава да ја купиш, освен ако не ја извадиш од негде, како што направил батка...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)