Author Topic: Генератор 1,4kw  (Read 1236 times)

Offline Jovicar

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 143
Генератор 1,4kw
« Opened on 06.05.2013, Monday, 01:34:38 »
Чичкоми има една викендичка во планина и зема еден генератор 1.4KW но тој нормално дава струја без проблеми понекогаш кога некој фрижидер се вклучува струјата се дестабилизира, доаѓа до прегорување на некој апарати и слично.
Дали некој знае како би можело да се направи стабилизација на струјата, така да да вклучиш што сакаш без другите апарати да го осетат тоа? решение? јас мислев со кондензатори али контактирав со еден професор ми вика нема да може со кондензатор.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Генератор 1,4kw
« Reply #1 on 06.05.2013, Monday, 01:42:31 »
види колкава моќност троши фрижидерот, и моќноста од фрижидерот собери ја го сите други потрошувачи (со нивната моќност) и ако добиеш до кај 1300W значи појак агрегат треба...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Jovicar

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 143
Одг: Генератор 1,4kw
« Reply #2 on 06.05.2013, Monday, 02:26:42 »
3Фрижидери по  150W 450w
10Сијалици по 20w 200W
450+200=650W ?? дестабилизацијата трае помалку од 1минута но прави многу проблеми

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Генератор 1,4kw
« Reply #3 on 06.05.2013, Monday, 08:45:21 (Edited 06.05.2013, Monday, 08:46:52) »
Многу често такви собирачки правила не важат! Зошто? Прво ,кога моторот на фрижидерот или некој друг појак потрошувач стартува се јавува голем * пик* на напонот и токму во тој случај ,како што си приметил ,горат апаратите.Бојан добро кажа - треба многу појак генератор и стабилизатор со заштита за поосетливите уреди.За некои електронски апарати е пожелен и УПС за вакви случаи.Затоа се измислени AVR-и и soft напојувања .

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Генератор 1,4kw
« Reply #4 on 06.05.2013, Monday, 14:51:20 »
упс-от е поефтин, ама поскап за оддржување, за разлика од генеретор. е сега, акако што знам се штеловаат генераторите, кога да се вклучат, на кој напон да се префлат уредите на генератор, но тогаш стануваше збор за профи генеретор наменет за болница, од 20 киловати, на помалите не знам дали ја има таа опција, автоматски да си се префрлаат, оти пак му треба некое време генераторот да стартува, а овие профите беа некако како упс + генератор, така да може да го наштеловаш и на 219 волти да си префрли и притоа одма префрла. Незна колку би ти завршил работа стабилизатор

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Генератор 1,4kw
« Reply #5 on 06.05.2013, Monday, 15:49:52 »
Во право е batka, при палењето некои уреди повлекуваат неколкукратно повеќе моќност отколку што нормално трошат и како што ти пиша, имаш неколку опции, меѓу која е и нов генератор. За фрижидерите, мислам дека soft start нема да ти заврши работа бидејќи можно е моторот воопшто да не почне да работи со soft start (бидејќи не можел кога се пуштил да повлече доволно моќ за да почне да врти), да „заглави“ и да изгори. Не сум баш најсигурен за ова, но по некоја логика, вака би требало да се одвиваат работите со комбинација soft start и фрижидер. Сепак, ако некој знае нешто повеќе, нека пише ;).

Како привремено решение, користете само еден фрижидер, така не би требало да имаат проблем останатите уреди ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Одг: Генератор 1,4kw
« Reply #6 on 06.05.2013, Monday, 17:25:05 »
Дали може да дадеш подетален опис на генераторот !
нан кој начин врши стабилизација на напонот? или пиши го типот па ќе се провери на интернет

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Генератор 1,4kw
« Reply #7 on 06.05.2013, Monday, 19:15:08 (Edited 06.05.2013, Monday, 19:49:36) »
УПС-от во случајов не врши работа! Ниту стабилизација и софт-старт.Фрижидерот и некои појаки мотори ( пример од индустриски оверклок машини!) при стартувањето знаат да направат *шпиц*.Шпицот се состои од брз пад и нагло зголемување на вредноста на напонот ,појава која многу уреди (читај - нивните напојувања !) не можат да ја пратат,па затоа прегоруваат.Фактот дека на тој генератор се врзани 3 фрижидера од по 150W ,го прави  овој систем крајно несигурен.Сум имал вакви проблеми со компјутери врзани на фази оптоварени со фрижидери и индустриски  машини и успешно сум ги решавал со УПС.Ама тоа е кога се работи за мали специфични потрошувачи.Верувам дека вака оптоварен генератор,ако нема посебен и солиден стабилизатор и сијалиците ке ги прегорува при вклучување на фрижидерите.Можеби подобро решение би било купување уште на еден агрегат или претворувач 12/24В- 220Всо кој би се напојувале поосетливите потрошувачи.

Offline Dragan Stoilovski

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 56
Одг: Генератор 1,4kw
« Reply #8 on 06.05.2013, Monday, 20:25:11 »
Тове генератор што го движи(каква погонска машина) ако е бензински мотор на поновите автоматски се додава гас кога кје се вклучи друг потрошувач, ако е постара верзија треба рачно да му додадеш гас и да гледаш на волтметарот напонот да биде 220V поголема потрошувачка повеќе гас додаваш.
Агрегатите што ги имам видувано и користено без проблем ја испорачуваат таа моќност што им ја пиша на документацијата.
Друг проблем е колкава реактивна  моќност може да даде бидејќи на поквалитетните пишува 1.4KW и ја има и вкупната моќност пример 1.8KVA. До колку генераторот не може да дава реактивна моќност што ја тражат моторите тогаш доаѓа до размагнетизирање на возбудното коло на генераторот и до нагло паѓање на напонот.
За тоа гога се купува генератор треба да се знае за што ќе се применува и да се оди со човек која разбира проглематиката и да се избере каков што одговара за таа намена.