Author Topic: Проблем со boot-ирање на PC  (Read 1725 times)

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Проблем со boot-ирање на PC
« Opened on 21.09.2012, Friday, 14:38:42 (Edited 21.09.2012, Friday, 18:02:18) »
Епа вака колеги ... Го уклучив компјутерот и пред да се добие онаа слика од Windows  Loading (се надевам разбравте за која слика станува збор) ми побара ЦД од Windowsot демек некој дел од системот е изгубен па да го обновам со Рипеар R .. Али тој Windows XP SP3 шо ми беше го немав ЦД то го Инсталирав преку УСБ и сеа си викав дај ке му ставам друг Windows па шо сака нека биде и ајде направив така и кога се најнормално Форматирав и се и кога сеа еве денес  Уклучувам ПЦ то повторно  и сега послем таа слика од Windows Loading шо е на почетокот  кога ке истечат тие таквите цртичките сам се ресетира ПЦ то  и така цело време .. :@ Пак иннсталирав Windows и се најнормално работи инсталирав драјвери и бараше ресет и го ресетирав и сеа пак исто пак не сака да се уклучи пак се ресетира сам .. ::@ Пред извесно време вака исто ми правеше али тогаш ми беа отидени кондензаторите од матичната ги сменив и се беше океј до вчера завчера таму ... Според мене или е до Напојувањето или е до Процесорот што викате вие за овој проблемм... ? Иначе драјверите си се оригинални од ПЦ то како шо е купено да не мислите драјвери ФАЛШ :D ..

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Проблем со компјутерот
« Reply #1 on 21.09.2012, Friday, 15:41:42 »
види прво форматирај го, инсталирај на ново виндоус, и ако глави па, значи е хардверот...

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Одг: Проблем со компјутерот
« Reply #2 on 21.09.2012, Friday, 17:18:57 »
хм.. пишав дека го форматирав 2 пати али џабе и не е до софтверот него до хардверот :D Али ја прашав шо може да биде Процесор,Напојување или Хард диск ..  ??? ???

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проблем со компјутерот
« Reply #3 on 21.09.2012, Friday, 17:59:44 »
Нјаверојатно е HDD-то. Најверојатно почнуваат да му се јавуваат bad sectors, па почнува вака да реагира, да си „брише само од себе податоци“ и не може да продолжи со load-ање.

Но, за да не избрзуваме веднаш до заклучоци, провери ги напоните во BIOS (најчесто е PC Health опцијата). Можно е HDD (а и други уреди) да зезаат (да не работат како што треба) ако напоните се многу паднати. На пример, 12V-ниот rail не треба да биде под 11.8 или 11.7V. 3.3V-ниот rail не треба да биде под 3.2V (апсолутен минимум, 3.15V). 5V-ниот rail не треба да има напон под 4.8 или 4.7V (4.7V е веќе критично за некои уреди). Ако напоните (сите или повеќето од нив) се пониски од овие вредности (или на границата на овие вредности), најверојатно имаш истрошени (подуени) електролитски кондензатори во напојувањето. Смени ги и види дали ќе се корегира проблемот ;). Ако не се корегира, значи дека (најверојатно) ниските напони го имаат зезнато HDD-то, но не мора да значи дека е зезнато само од тоа. Може едноставно „му дошол крајот“ :D... тоа е тоа, ново HDD ;). Ако имаш битни податоци на него, уште сега, ако имаш каде, направи backup, зошто, кај и да е, ќе откаже HDD-то :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Проблем со boot-ирање на PC
« Reply #4 on 21.09.2012, Friday, 21:57:04 »
Све може да биде...

Offline mkfe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 151
Одг: Проблем со boot-ирање на PC
« Reply #5 on 21.09.2012, Friday, 22:50:05 »
Здраво warningteam,

Дали можеш да најдеш оперативен систем кој се стартува директно од CD/DVD? - без да има потреба од инсталација на HDD, или воопшто да користи HDD (да го исклучиш/откачиш HDD-то).

Такви се: miniPE, superPE, WinPE, UltimateBootCD, HirensBootCD, ...

Идеата е да стартуваш за проба, оперативем систем без инсталација, дали ќе ти се појават повторно проблемите/симптомите.

Ова го кажувам за со сигурност да расчистиш дали е hardware-ски проблем, и дали е во HDD-то. На некои од овие самостојните bootCD-а има и програми за проверка/тестирање на hardware-от (се разбира ако воопшто се boot-ира.)

Поздрав,
mkfe.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Проблем со boot-ирање на PC
« Reply #6 on 21.09.2012, Friday, 23:55:39 (Edited 22.09.2012, Saturday, 16:12:31) »
Имаш на Торент -Hirens.Ако е над 10.0 верзија ги има и старите верзии на DOS програмите за проверка,па најди го HDD regenerator  на Primoshenko и со него провери го ХДД од bad секторите.Тој ги наоѓа и ги поправа.Провери ги и мемориите - имаш таму MEM test.
Друго: проблем може да се јави со бутирањето и ако си имал прво win 7 па сакаш да се вратиш на win hp,ама прво ова провери го.