Author Topic: Немам звук на компјутерот  (Read 2256 times)

boby_j2011

  • Guest
Немам звук на компјутерот
« Opened on 02.09.2012, Sunday, 10:03:28 »
На компјутерот инсталирав виндовс ХП и се работи само немам звук барав драјвери за звук ама ништо не помага и незнам што може да биде да ли постои можност да е прегорен аудио излезот или е друго нешто во прашање.

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Провери во Device Manager дали сите компоненти односно драјвери се правилно инсталирани. Ако има некој прашалник или извичник тогаш или нема инсталирано драјвери или инсталираните драјвери не одговараат на хардверот.
Жан

Offline Pance24

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 101
Симни Driver Genius Profesional самата програма ке ти ги најде драјверите и ке ти ги инсталира и немај гајле  ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
За која матична се работи и дали пред преинсталацијата имаше звук? Види прво во биосот да не ти е исклучена,а потоа пробај најди ја како хардвер во Контрол панел.Ако ја прикажува без извичници и црвени крстови,а нема звук,тогаш тек помисли дека е прегорена.Според матичната можеш драјвери да најдеш на интернет,ама најсигурно е рачно да ги инсталираш за да се увериш дека правилно се инсталирани.ДГП знае некогаш да * утне*.

boby_j2011

  • Guest
Се работи за матична плоча МС-6787 вер. 1
И ме интересира дали и како да го сменам процесорот сега е 1,7GHz, а сакам да ставам 2,6GHz Интел процесори и одоговараат по мое мислење. и каде во Биосот да се види да ли е исклучен звукот

Offline StefanJapanac

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 153
Неможе сам да се исклучи звукот во биос, провери си ги драјверите, ако е потребно симни ги од страната на произведувачот. Шанса да ти е изгорен излезот е можеби 5%

boby_j2011

  • Guest
Да ли може да се замени процесорот од 1,7 со 2,6 Гхз бидејќи по мое мислење се сосема исти само брзината е поголема кај овој вториот а се работи за матична плоча МС-6787 вер.1

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Quote
Да ли може да се замени процесорот од 1,7 со 2,6 Гхз бидејќи по мое мислење се сосема исти само брзината е поголема кај овој вториот а се работи за матична плоча МС-6787 вер.1

Треба да провериш дали процесорите се за ист сокет.
Ако се за ист тогаш 90% ќе може.
Е сега ако си баксуз и тие 10% да ти прави проблем ако матичната не го поддржува тој модел на процесор, ама не би требало.
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да ли може да се замени процесорот од 1,7 со 2,6 Гхз бидејќи по мое мислење се сосема исти само брзината е поголема кај овој вториот а се работи за матична плоча МС-6787 вер.1

Провери кој northbridge го има на матичната плоча, види CPU Support за тој northbridge и види дали на листата го има тој процесор со кој сакаш да го смениш постоечкиот.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Неможе сам да се исклучи звукот во биос, провери си ги драјверите, ако е потребно симни ги од страната на произведувачот. Шанса да ти е изгорен излезот е можеби 5%

Може и тоа да се деси верувај ми,може од биосот да биде проблемот.А за драјверите се слагам - најдобро од страна на производителот и рачно да се инсталираат.

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Одг: Немам звук на компјутерот
« Reply #10 on 05.09.2012, Wednesday, 13:41:55 »
ДАли имаш оверклокувано брзина на процесорот?

boby_j2011

  • Guest
Ви благодарам на помошта проблемот е решен се функционира ОК деинсталирав се и повторно инсталира и се функционира Благодарам!