Author Topic: Ми треба помош околу USB разделувач  (Read 1632 times)

Offline Gavro

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 62
  • Gender: Male
Епа вака, имам лаптоп кој има само еден влез  USB 2.0 има уште едно ама тоа е 3.0,  и сега сакав да пробам да направам нешто како разделувач... знам дека се евтини по 200-300 денари со четири влеза. Ама сакав да пробам да направам разделувач, или како и да се вика. И сега ако може некој поискусен да ми каже дали треба да има нешто како микро контролери и др работи пошто еден другар ми викаше дека правел  со 4 влеза на плочка без НИКАКВИ ДОПОЛНИТЕЛНИ ДЕЛОВИ ???  :-\   ???  ... Јас му викам абе ја на малоумен ли ти личам бе разбираш  ;D  ;D  ;D  ;D

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Јас имам такво, има вантре микроконтролер, ама не се прави баш лесно ова.

[/URL]


Offline Gavro

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 62
  • Gender: Male
Фала Hahahaha, сликата баш ми помогна а како што мислев така и испадна. А тоа е дека мора да има некое Ик или Микроконтролер   :)

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Фала Hahahaha, сликата баш ми помогна а како што мислев така и испадна. А тоа е дека мора да има некое Ик или Микроконтролер   :)

Ова е моето, го растурив замо колку да видиш што има, јас воопшто не гокористам, така ми се мафта по дома :)

Offline Gavro

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 62
  • Gender: Male
фала за одвоеното време да го отвориш да го сликаш и да го ставиш  :) :) :)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
ова е нешто како мултиплексер,приклучоците се одбираат со многу голема брзина,зависна од осцилаторот.Потоа се предаваат податочните линии (Д- и Д+) на излезот од овој уред.